Teknoloji

ADA Coin Nedir? | (Cardano) 2021

ADA Coin nedir
Tarafından yazılmıştır Kalitelimakalem
Bizi Paylaşın

ADA Coin hakkında bilgilenmek için ilk olarak bazı olguları bilmek gerekir. ADA Coin nedir? Sorusunun yanıtını anlamak adına Bitcoin’in 1. nesil, Ethereum’un 2.nesil, ADA’nın ise 3.nesil en popüler blok zinciri olduğunu bilmeliyiz.

Bitcoin’in kısaltması “BTC”, Ethereum’un kısaltması “ETH”, Cardano’nun kısaltması ise “ADA” olarak bilinmektedir. Bitcoin ve Ethereum’un en büyük problemi olan ölçeklenebilirlik sorununu ciddi manada çözen yeni bir coin atılımı olan ADA Coin grafik anlamında da kullanıcılarını memnun etmeye başladı.

ADA Coin grafik

ADA Coin Nedir? Yorumlar ve Bilmeniz Gerekenler

Cardano merkezi herhangi bir birime bağlı olmayan üçüncü nesil blok zincirlerinden bir tanesidir. ADA Coin yorumlar ve hakkında bilmeniz gerekenleri incelerken, Cardano’nun henüz yeni çıkmış ve kripto zincirlerinin en son zinciri olan 3. zincirinde yer aldığını bilmenizde fayda var.

2015 yılında Ethereum’un kurucu ortağı olan isim Charles Hoskinson Cardano (ADA) Coin’in geliştirmesine başladı. 2 yıl sonra yani 2017 yılında ise ADA Coin resmen başlamış oldu. ADA Coin yorum konusunda sık sık yer alan Ethereum’un alternatifi yaftası da buradan gelmektedir.

Ethereum ve Cardano arasında ki en önemli ortak iki özellik ise;

  • Akıllı sözleşmeler,
  • Merkezi olmayan sistem,

Olarak sıralanabilir. ADA Coin yorumları konusunu incelerken, Cardano ve Ethereum arasında ki farklara da dikkat etmek gerekiyor.

ADA Coin fiyatları

ADA Coin’in sahip olduğu, Ethereum’un ise yetersiz kaldığı konular ise;

  • Ölçeklenebilirlik sorunu ADA Coin’de büyük ölçüde çözülecek gibi duruyor.
  • Kimlik yönetimi konusunda ADA Coin, Ethereum’un önüne geçiyor.
  • İzleme konusunda da ADA Coin, Ethereum’un önünde.

İzleme konusu ile birlikte, sahte ürünlerin pazardan kaldırılması ve dolandırıcılığın önüne geçmesi gibi büyük artıları Cardano kullanıcılarını sunuyor.

ADA Coin’in bugün ki halini almasında etkili olan 2 kurum ve 1 kuruluş bulunmaktadır. Bunlar sırasıyla IOHK, Cardano Vakfı ve EMURGO’dur. Cardano yorumları konusunda değindiğimiz ölçeklenebilirlik kısmından IOHK sorumludur.

ADA Coin geleceği

ADA Coin Kimin

ADA Coin, Cardano’nun sanal para birimi olarak anılmaktadır. Yani, Cardano’ya aittir. Cardano’nun kurucusunun Charles Hoskinson olduğunu belirtmekte de fayda var.

ADA Coin hakkında bilmeniz gereken son dip not ise ismini ilk bilgisayar programcısı olan ünlü matematikçi Ada Lovelace’den aldığıdır.

ADA Coin Ne Kadar?

Cardano (ADA Coin) fiyatları konusunda bilgi almak için bu alt başlığımızı okuyabilirsiniz. ADA Coin fiyatları 20.06.2021 itibari ile yaklaşık 12.5 TL’dir. Cardano’nun ilk çıktığı dönemden bu yana göstermiş olduğu düzenli artış sayesinde, Cardano’nun güvenilir bir proje olduğu düşünülmektedir.

Cardano fiyatları gün içerisinde artış ve düşüşler gösterse bile, uzun vadede grafik yukarı doğru ilerlemeyi başarmıştır. Son 1 yıllık grafiğine göre 2020 yılının Haziran’ında ADA Coin’in değeri yaklaşık olarak 0.08 USD’dir. 2021 yılının Haziran döneminde ise değeri 1.75 USD civarındadır.

ADA Coin bugüne kadar (01.06.2021) maksimum olarak 2.175 USD değerine ulaşmıştır.

ADA Coin Geleceği

ADA Coin’in geleceği muamma olsa bile, yatırımcıların pek çoğu Cardano’dan oldukça umutlular. Yatırım tavsiyesi olmamak ile birlikte ADA Coin geleceği hakkında olumlu konuşmak, Cardano’nun içerdiği yenilikçi teknolojiler sayesinde mümkündür.

Cardano’nun kendi sitesinden ürünleri hakkında daha çok özellik ve ileriye dönük planlamalarını görmek de mümkün. Ünlü coin analiz şirketlerine bakılırsa ADA Coin’in ücretleri 2022 yılında şu an bulunduğu seviyeden daha üst bir seviyeye gelebilir.

Kripto para borsası rehberi yazımızı okuyarak, coin borsaları hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yazar hakkında

Kalitelimakalem

Yorum Yap