İçeriğe geç

Alternatif Maliyet (Fırsat Maliyeti) Nedir?

alternatif maliyet nedir
Bizi Paylaşın

Alternatif maliyet nedir sorusunun yanıtı şu şekilde yanıtlanabilir; bir malı üretmek için başka bir maldan vazgeçmek. Fırsat veya alternatif maliyet, halihazırda kullanılan ürünün yerine muadil bir ürünün konulması ile oluşan giderler bütününe verilen isimdir.

Şirketler ve büyük üretim yapan firmalar genellikle fırsat maliyet nedir sorusunun yanıtını verebilmektedir. Özellikle üretim yapan fabrikaların kullandığı hammaddeler tükenebilmekte ve benzer bir ürün ihtiyacı doğmaktadır. Bu sebeple araştırmacılar muadil ürün araştırıp fırsat maliyeti oluşturmaktadırlar.

Fırsat maliyeti şirketlerin giderlerini düşürebilmekte ve maliyet avantajı da kazandırabilmektedir. Tam tersi durumlarda şirket maliyetini de arttırabilmektedir. Genellikle fırsat maliyeti bir para birimi ile kıyaslansa da vakit parametresi de fırsat maliyetini belirleyen bir faktör olarak bilinmektedir.

Alternatif Maliyet Nedir?

Alternatif maliyet nedir ve ne işe yarar sorusunun yanıtı şu şekilde verilebilir; bir şirketin kullandığı ürün veya hammaddenin ikame ettirilerek yeni bir alternatifin bulunmasından doğan maliyetler toplamıdır. Bu bir şirkete avantaj kazandırmak üzerine kurulu bir iktisadi kavramdır.

Çoğu kurum alternatif maliyet çalışması yaparak giderlerinin bir kısmını azaltmayı hedeflemektedir. Öte yandan bazı ürünlerin alternatifini oluşturmak maliyet açısından yarar sağlamasa da vakit ve üretim hızı olarak avantaj sağlamaktadır. Bu da dolaylı yoldan bir şirketin kâr marjını arttırmaktadır.

Alternatif Maliyet Nasıl Hesaplanır?

Alternatif maliyet, hali hazırda satın alınan bir ürünün yerine geçen malzemenin fiyatı ile kıyaslanarak hesaplanır. Şirketler bunu yıllık bazda yaptıkları zaman alternatif maliyet nasıl hesaplanır ve sonucu nedir sorularının yanıtını bulabilmektedir.

Üstelik alternatif maliyet, şirketlerin büyümesinde attıkları önemli bir adım olmaktadır. Üstelik günümüzde yapılan ufak harcamalar bile ileride alternatif maliyet avantajı kazandırabilmektedir.

Fırsat Maliyet Örnekleri

Şirketlerin yaptığı harcamalar ekonomik terimler ile ifade edilebilmektedir. Bunlardan belki de en önemlisi fırsat maliyeti kavramıdır.

Fırsat maliyet örneği olarak, bir kalem almak istiyorsunuz ve bu kalem 3 lira. Fakat 3 liraya satan kırtasiye 50 metre uzaklıkta. Öte yandan 5 metre uzaklıkta da bir kırtasiye bulunuyor fakat kalem fiyatı 5 lira. 3 lira olan kalemi almak için daha fazla vakit harcamaktansa yakın yere giderek vakitten tasarruf edilmiş olunur ve bu vakit içinde daha çok para kazanma şansı doğabilir.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir