İçeriğe geç

Batık Maliyet Nedir? Sunk Cost Fallacy

batık maliyet nedir
Bizi Paylaşın

Ekonomi alanında batık maliyet terminolojisi tüm kişiler tarafından fazlaca kullanılsa da aslında bu kavram, idrakine varamadığımız durumlarda maddi varlığımıza en çok zarar veren gereksiz yanılgılardan bir tanesidir.

Batık maliyet nedir sorusunun yanıtı ise, bir döngü üzerinde belirli bir enerji harcanmasının ardından, vazgeçilmek istensen de geçen zamandan dolayı sürece devam edilmesinin kişilerin mal varlıklarına zarar vermesidir. Bu yanılgı neticesinde insanların yatırımlarının bir anlamı kalmamakta ve zarar etmektedirler. Sonucu bilinen bir sürecin hatalı da olsa devam edilmesinden kaynaklanır.

Batık Maliyet Nedir?

Batık maliyet yanılgısı bireylerin belirli bir konu veya olayda harcadıkları zamandan, paradan ve hatadan geri dönmemesi sonucu oluşan yanılgıdır. Bu yanılgının neticesinde ekonomik kayıpların oluşması ve zamanın harcanması olasıdır.

Batık maliyet yanılgısına düşülmesinin de en büyük sebebi bireylerin verdikleri kararın gelecekte işe yarayıp yaramayacağı düşüncesi yerine o an ki yatırımlarının maliyetini ve aldıkları kararın yükünü düşünmeleridir.

Batık maliyet nedir sorusunun iyice kavranıp yanıtının benimsenmesi ile kişilerin bu yanılgıya düşmesinin önüne geçilebilmekte ve maddi kayıplarının oluşmaması için bilinçlendirilmesi gereklidir. Kişilerin batık maliyet yanılgısına düşmemesi için geçmişte aldıkları kararlardan bağımsız olarak gelecekte sağlanacak faydaları ve zararları düşünmeleri gerekmektedir. Bu şekilde batık maliyet yanılgısından zarar görülmesi önlenebilmektedir.

Batık Maliyetin Etkileri

Bireylerin sosyal hayatlarında, ekonomik hayatlarında ve kişisel alanda batık maliyet kavramı ile karşılaştıkları ve çoğu durumlarda farkında olmamaları olası bir durumdur.

Bireylerin çoğu gelecekteki etkileri düşünmektense aldıkları kararlarda geçmişe yönelik değerlendirmelere girişir ve sonucunda da geri dönülemez zararlara uğrayabilmektedirler. Batık maliyetin etkileri arasında maddi kayıplar ve konforsuz bir durum oluşabilmektedir.

Batık Maliyet Örnekleri

Batık maliyet örnekleri hem ekonomi hem de şahsi olarak örneklendirilebilir.

Örneğin 300 liralık yatırım yapan kişi borsanın son durumunu ve güncel gelişmeleri takip ettiğinde, aslında gelecekte bu maliyetin boşa gideceğini ve hiç kar etmeyeceğini bilse dahi geçmişte yatırdığı 300 liranın maliyetini düşünerek yatırımına devam etmesi ve sonucunda batık maliyet yanılgısına düşmesi bu durumlardan birisi olabilir.

Bir başka örnekte de kişinin yarı yola kadar geldiği komşunun bugün çalıştığını hatırlasa da geri dönmeyip evine kadar gidip orada olmadığını görmesi verilebilir.

Aşağıdaki içerikler de ilginizi çekebilir:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir