İçeriğe geç

Bot Basmak Ne Demek?

Bot basmak ne demek
Bizi Paylaşın

Bot atma diye tabir edilen terim aslında nedir? Yani, bot basmak ne demek? Bot, sanal dünyada gerçekte var olmayan fakat sanki gerçekmişçesine varlık gösteren obje, sanal kişi, karakter ve benzeri olgulara denilir. Bot atma da, sosyal medya kullanıcılarının, kendilerini sanki daha çok izleniyormuş, daha çok beğeniliyormuşçasına göstermek için uyguladıkları bir yöntemdir.

Bot atmak ile alakalı olarak en bilinen tabirler arasında beğeni botu, izleme botu, yorum botu ve benzeri tabirler yer alır. Bunların her biri amaca uygun ve özel olarak hazırlanmıştır. Bot atma ne demek? Sorusunun detaylı yanıtı için ise okumaya devam edebilirsiniz.

Instagram Bot Atma Nedir?

Instagram, sanki gündelik yaşamlarımızdan daha önemliymişçesine, üzerine düşündüğümüz, emek harcadığımız, kendimize en iyi profili oluşturmaya çalıştığımız bir sosyal mecradır. Instagram bot atma ise bu mecrada olan etkileşimimizi artırmaktır.

İşletme hesapları özellikle maddi kaygılar nedeniyle hesaplarının kalitesini arttırmak isterler. Bu sebeple, genellikle işletme hesapları bol bol bot atma seçeneğini kullanır.

Bu mecrada kullanılan bot atma türleri ise;

1)     Instagram Beğeni Botu Atma

Instagram’da bulunan gönderilerin beğeni sayısını arttırmak amacıyla atılan bot türüdür. Dışarıdan bakıldığında gerçek ile ayırt etmek imkansızdır. Instagram bot atma türleri arasında yer alan beğeni botunu fark etmek için, beğenenlerin profillerinin detaylı şekilde incelenmesi gerekebilir.

Bu sebeple, özellikle büyük sayfalar ve işletme hesapları bu yönteme sık sık başvurmaktadırlar.

2)     Instagram Yorum Botu

Instagram’da paylaşılan gönderilerin altına yorum atan botlar da bulunmaktadır. Bu botlar genellikle aynı cümleleri veya rastgele sayıları gönderilerin altında paylaşırlar. Bu botun attığı yorumları, gerçek yorumlardan ayırmak oldukça kolaydır.

3)     Instagram Takipçi Botu

En sevilen ve Instagram’da kariyer yapmak isteyen hemen herkesin kullandığı bot tipidir. Instagram bot atma için en çok para verilen çeşittir desek yeridir. Takipçi botlarının belirli özellikleri ve bu özelliklere göre fiyatlandırması da bulunmaktadır.

Örneğin, takipçilerinizin kaçının yüzdesel olarak Türk olacağını belirlemek ayrı fiyatlandırmalara neden olabilir. %50 Türk takipçi içeren 10 k paket fiyatı, %30 Türk takipçi içeren 10 k paket fiyatından daha farklıdır.

Twitter Bot Atma

Twitter’da takipçi ve beğeni sayısını yükseltmek için de bot atma seçeneği kullanılmaktadır. Twitter bot atma işleminde de, kişiler etkileşimi arttırarak aramalarda önde olmayı hedefleyebilirler. Aynı zamanda işletme hesapları, pek çok bot hesaptan beğeni ve re-tweet gibi özellikler satın alarak kendilerini öne çıkarmaya çalışabilirler.

Zaman zaman, çeşitli hashtaglerde manipülasyon oluşturmak amacıyla da bot atılabilir. Firmalar kendi isimlerinin TT olması için genel olarak bot basabilir.

Dünyanın en çok kazanan şirketleri arasında yer alan bu sosyal medya şirketlerinin, bu sorunun önüne geçecek önlemler alamaması da oldukça ironiktir.

Youtube Bot Atma

Youtebe’da bot konusunun en çok ilgi gördüğü sosyal mecralardan biridir. Youtube bot atma ile videoların izlenme sayıları arttırılabilir. Beğenme sayıları da, tıpkı izlenme sayıları gibi arttırılabilir.

Beğenme ve izlenme sayıları arttıkça, insanların o videolara olan ilgisi artar ve kanal büyür. Bot atarken temel mantık budur. Fakat, olay her zaman öyle basit değildir. Hele de konu, Youtube olduğu zaman.

Youtube’da izleyici hem görsel hem de işitsel olarak tatmin olabileceği içerikleri uzun vadede izlemeye devam eder. Kaliteli montaj, videoların kurguları da uzun vadeli izlenme kazanmak adına oldukça önemli olan diğer konulardır.

Canlı Yayına Bot Atma Ne Demek?

Canlı yayınlara bot saldırıları zaman zaman gerçekleşmektedir. Bu olgu, canlı yayınlarda ki kişi sayısını yüksek gösterir. Özellikle, Twitch ve benzeri yayın platformlarında, izlenmeye göre sıralama alındığı için bu oldukça önemlidir. Fakat, etiklik konusunda bir şey söylemeye sanırsak gerek yok.

Canlı yayına bot atma işlemi, Twitch’in haricinde, Instagram’da da sık sık gündeme gelmeye başladı. Bu sebeple, canlı yayına bot atılmasını da konularımız arasına ekledik.

Bot atma konusunu özetleyecek olursak;

  • Hemen her türlü sosyal medya aracında, etkileşiminizi artırmak ve ön plana çıkmak için kullanabileceğiniz bir yöntemdir.
  • Güncel ve devamlı olarak etkileşim almak için daima para ödemeniz gerekebilir.
  • Pek de etik olduğu söylenemez.
  • Sahte bir imaj oluşturabilir veya olumlu bir imaj da çizebilir. (Bot attıktan sonra gerisi tamamen şans)

Instagram, Twitter, Youtube ve benzeri platformlarda bot atma seçeneği oldukça sık kullanıldığı için, hemen herkes tarafından yapılmaya başlandı. Özellikle yüksek sayılı takipçi/fenomen hesapların bile bot attığı düşünülürse sanal dünyanın ismini ne kadar da hakkettiği görülebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir