İçeriğe geç

BUNGALOV EV MALİYETİ 2022

bungalov ev maliyeti
Bizi Paylaşın

Şehir hayatının karmaşıklığı, gün geçtikçe doğal yaşamdan uzaklaşarak beton yığınlarının arasında bir yaşam sürdürülmesi ve son yıllarda tüm dünyayı etkisi altına alan pandemiyle beraber birçok insan yeni yaşam alanı alternatifleri bulmaya yöneldi. Bunlardan en çok tercih edilenlerden biri de minimalist ve basit yaşam düzeniyle bungalov evler oldu.

Bungalov ev maliyeti ve de inşa olarak şehir içindeki evlerden büyük ölçüde farklılaşırken, birçok farklı mimari stiliyle de bungalov ev hayali kuranlara büyük avantajlar sağlıyor. Bungalov evler maliyet konusunda birçok değişkene bağlı olarak farklılaşmaktadır. Bungalov evin inşa edilme türü, evin boyutu, kat sayısı, oda sayısı, bungalovun tarzı, inşa edilecek alanın metrekaresi gibi birçok unsur bungalov ev maliyetini minimumdan maksimum düzeye çıkarabilmektedir.

BUNGALOV EV NEDİR?

bungalov ev nedir

Maliyet konusuna girmeden hemen önce bungalov ev nedir sorusunu yanıtlamak istiyoruz. Birçok farklı stile sahip, genellikle tek veya bir buçuk katlı ve kır evlerine benzer, oldukça basit bir mimariye sahip yapılar olan bungalov ev, ahşap mimari kullanılarak inşa edilmesiyle son yıllarda birçok kişinin hayallerini süslemektedir.

Genel olarak daha geniş bir zemine inşa edilmiş olması, çok katlı yapılara kıyasla az eğimli çatılarının olması ve dış alanının büyükçe sütunlu balkon veya verandalarla çevrilmiş olması bungalov evlerin tipik özellikleri olarak sayılabilir.

Dış dizaynlarının klasik yapılara göre bu denli ayırt edilebilir olmasının yanısıra, iç dizaynları da aynı şekilde diğer yapılara göre daha farklıdır. İçerisinde büyük bir oturma alanının olduğu, daha küçük ve daha az odaya sahip olan bungalov evler karmaşık iç dizaynların yanında, basit bir yaşam alanı sunmaktadır.

Bunun yanı sıra tek katlı olmaları ve genellikle evlerin içinde merdiven bulundurmamaları bungalov evlerin tüm bireyler için uygun olmasını sağlamaktadır. Bazı bungalov evlerin mevsimlere veya iklime uyum sağlayabilmesi açısından duvarlarında alçı, aynı şekilde çatılarında da kiremit kullanılabilmektedir.

 

BUNGALOV EV MALİYETİ NASIL HESAPLANIR?

Özellikle son birkaç yıldır birçok yerde karşımıza çıkan bungalov evlere dair en çok merak edilen sorulardan biri de bungalov evlerin maliyetinin ne kadar olduğudur. Geleneksel mimari de kullanılan malzemelere göre hem malzeme türü hem de kalite olarak farklılık gösteren bungalov evlerinin maliyeti metrekareye göre farklılık göstermektedir.

Bunun yanında her ne kadar tipik olarak tek katlı veya bir buçuk katlı bungalov evler olsa da tercihe göre iki katlı olarak inşa edilmeleri de mümkün olmaktadır. Böylelikle bir bungalov evin maliyetini, tercihe göre seçilen malzemenin türü kalitesi, inşa edilecek yerin metrekaresi ve kaç katlı olarak inşa edileceği belirlemektedir.

Elbette bungalov evin inşası kadar, evin içinde bulunması zorunlu diğer birçok etken de bungalov ev maliyetini değiştirebilmektedir. Elektrik ve su hattı, mutfak, banyo, odalar kat planı gibi geleneksel evlerde de yer alan zorunlu ihtiyaçlar, bungalov ev maliyetinde değişiklik yaratmaktadır. Bundan dolayı bungalov ev yaptırma planınıza, inşa sürecindeki maliyetlerin yanı sıra iç dizayn maliyetini de eklemeniz gerekmektedir.

BUNGALOV EV YAPIM MALİYETİ TOTALDE NE KADAR?

bungalov ev yapım maliyeti

Evlerin maliyeti kişisel tercihlere göre değişebilmekle beraber, bungalov ev yapım maliyetini ortalama olarak hesaplayabiliriz. Örneğin, 2000 TL ile 5000 TL arasında değişen ahşabın metrekaresi baz alınarak, 80 metrekare veya 100 metrekare bir alana bungalov ev inşa edilmek istenirse, bu bungalov evin maliyeti en düşük ortalama 160.000 TL’den başlayarak en yüksek 500.000 TL’ye kadar çıkacaktır.

BUNGALOV EV İÇİN RUHSAT GEREKİR Mİ?

Şehir hayatından ve şehrin yorucu maratonundan uzaklaşmak isteyen birçok kişi, kendini bungalov ev yaptırma kararı verirken buluyor. Peki bungalov ev için hangi yasal izinler gerekli? Nereden izin alarak bungalov ev yaptırabiliriz?

Eğer kendinize ait ve imara açık bir arsaya sahipseniz, bu alana bungalov evinizi inşa edebilirsiniz. Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı İl ve İlçe Müdürlüklerinden talep edilecek evraklar ve izinler dahilinde, gerekli işlemler yapıldıktan sonra kendinize ait bir bungalov eve sahip olabilirsiniz.

Diğer içerikler için buraya tıklamanız yeterli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir