İçeriğe geç

Çorapla Uyumak Zararlı Mı?

çorapla uyumak zararlı mı
Bizi Paylaşın

Uyku, insanoğlunun hayatında oldukça önemli bir yer tutar. Hayatımızın yaklaşık olarak 1/3’lük kısmını uykuda geçiririz. Bu nedenle uyku ile ilgili konular, her zaman oldukça fazla merak edilir. Çorapla uyumak zararlı mı sorusu da merak edilen bu konuların arasında yer alıyor.

Çorap ile uyuyan kişilerin vücut sıcaklığı daha kolay dengelendiği için, uykuya daha rahat geçtiklerini ispatlayan pek çok bilimsel çalışma mevcut. Hatta pek çok araştırma, çorap ile uyumanın, çorapsız uyumaya nazaran daha fazla avantaja sahip olduğunu kanıtlar nitelikte. Kısacası; çorapla uyumak sanıldığı kadar zararlı değil.

Çorapla Uyumanın Avantajları

Çorapla uyumanın en büyük avantajlarının başında, vücudun iç sıcaklık dengesini kurması yer alır. 2007 yılında yapılan bilimsel bir araştırma; çorapla uyuyan yetişkin bireylerin, daha hızlı uykuya daldığını kanıtladı.

Uyku döngüsüne giren kişilerin vücut sıcaklığı gece boyunca değişkenlik gösterir. Ayakların ve ellerin sıcak olması ise kan damarlarının genişlemesine yol açar. Kan damarları genişleyen kişi, çekirdek vücut ısısını rahatça düşürür. Çekirdek vücut ısısında yaşanan bu düşüş, beyne uyku vaktinin geldiğine dair mesaj yollar.

Başka bir araştırma da ayakların sıcak olmasının, uyku başlangıcını teşvik ettiğini doğrular nitelikte. Kişinin çekirdek vücut ısısı aynı zamanda sirkadyen ritmine de etki eder. Sirkadyen ritmi doğru çalışan bir kişi, geceleri uykulu, gündüzleri ise uyanık hisseder.

Yani vücut ısısı öğleden sonra saatlerinde en yüksek dereceye ulaşır ve kişiye canlılık hissi verir. Geceleri ise en düşük seviyeye ulaşarak kişinin uykulu hissetmesine sebep olur. Kişi uykuya daldığında ise kişinin vücut ısısı 1 ila 2 derece arasında azalır. Bunun temel nedeni ise vücudun başka işlevler için enerji tasarrufu yapması olarak açıklanır.

Bu nedenle; çorapla uyuyan kişi, sıcaklık döngüsünü daha rahat düzenleyip, daha rahat uyku evresine geçecektir.  Çorapla uyumanın diğer avantajları ise:

1.     Raynaud Hastalığı Semptomlarını Azaltır

Raynaud sendromu, ayakların soğuması ile ortaya çıkar. Ayaklar soğuk olduğu zaman, ayak parmaklarındaki kan damarları etkilenir ve Raynaud Sendromu adı verilen bir rahatsızlık ortaya çıkabilir. Oluşan sendromun sonucu olarak, cildiniz soluk ve renksiz bir hale gelebilir.

Geceleri çorap giymek, vücut ısısını düzenlediği için, bu sendroma yakalanma riskiniz de ciddi oranda azalacaktır.

2.     Menopoz Sırasında Sıcak Basmalarını Kısıtlar

Kadınlar menopoza girdikleri zaman sık sık sıcak basması şikayetinde bulunurlar. Çorapla uyumanın getirmiş olduğu vücut ısısının düzenlenmesiyle birlikte, sıcaklık basmaları önlenebilir. Bunun temel nedeni, sıcaklık basmalarının vücudun genel sıcaklık kontrolü ile doğrudan bağlantılı olmasıdır.

Çorapla Uyumak Zararlı Mı?

çorapla uyumak günah mı

Çorapla uyumanın zararlı olduğunu iddia eden bazı kaynaklar bulunmakta. Bu kaynaklara göre çorapla uyumak; ayakta mantar oluşumu, kan dolaşımının bozulması, çorabın yaptığı baskı sonucunda morarmalara yol açacağını söylemekte. Ancak bu kaynakların herhangi birinin bile bilimsel bir dayanağı yok! Bunun aksine, çorapla uyumanın daha yararlı olduğunu belirten pek çok bilimsel kaynak bulunmakta.

Ancak bu kaynakların belirttiği zararları daha detaylı inceleyecek olursak:

  • Çorabın lastiklerinin yaptığı baskı sonucu damarlar büzüşür.
  • Geceleri çorapla uyumak, ayakta ve tırnaklarda şekil bozukluğu yapar.
  • Mantar hastalıklarına sebebiyet verir.
  • Ayakta kuruluk ve morarmaya yol açar.
  • Ayakta egzama oluşumunu başlatır.

Çorapla uyumanın zararları yukarıdaki maddelerdeki gibidir. Yine, yukarıdaki maddelerde yer alan çorapla uyumanın zararlarının yer aldığı kaynakların, herhangi bilimsel bir dayanağı olmadığını belirtmekte fayda var.

Çorapla Uyumak Günah Mı?

Zararlı olup olmadığının haricinde, çorapla uyumanın günah olup olmadığını merak eden de birçok kişi var. Çorapla uyumak günah mı sorusunun İslam’a göre herhangi bir günahı bulunmamaktadır. Hatta kişiler geceleri çok üşüyorsa kendi kıyafetleri, çorabı ve mest ayakkabısı ile uyumasında da bir sakınca yoktur.

Ancak bunlar ile uyurken dikkat edilmesi gereken konuların başında temizlik yer alır. Çorapla uyumanın, çorap temiz olduğu sürece (İslamiyet’e göre) herhangi bir sakıncası bulunmaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir