İçeriğe geç

Doğru Uyku Pozisyonu Nasıl Olmalı?

doğru uyku pozisyonu
Bizi Paylaşın

Uyku pozisyonlarımız, yani yatakta nasıl yattığımız bile uyku kalitemize büyük ölçüde yansır. Yatış pozisyonumuz ile aldığımız uyku verimi arasında da bağ bulunmaktadır. Bu nedenle sizlere doğru uyku pozisyonu nasıl olur, konusunu anlatmaya karar verdik. En bilinen uyku pozisyonları ve bu pozisyonlar arasındaki en ideal pozisyonu öğrenmek için, yazımızı sonuna kadar okumalısınız.

Doğru uyku pozisyonu, genel olarak sırtüstü uyku pozisyonu, yüzüstü uyku pozisyonu, cenin uyku pozisyonu, yan uyku pozisyonu gibi seçenekler arasından en ideal olanıdır. Genel olarak en ideal uyku pozisyonu, sırtüstü veya yan şekilde uyunan pozisyonlardır.

Doğru Uyku Pozisyonu

En iyi uyku pozisyonu, sağlıklı omurga hizanızı destekleyen uyku pozisyonudur. Sağlıklı omurga hizasının desteklenmesine olanak tanıyan, yan uyumak veya sırtüstü uyumak, sağlıklı uyku pozisyonu olarak bilinir.

Yazımızın ilerleyen kısımlarında, uyku pozisyonlarını detaylı biçimde inceleyecek ve en doğru uyku pozisyonu hakkında sizlere bilgi vereceğiz.

Yan Uyku Pozisyonu

Yapılan araştırmalara göre, insanların %60’ından fazlası, geceleri sağ veya sol tarafına yatarak uyumayı tercih ediyor. Yine yapılan araştırmalara göre, erkekler, kadınlara nazaran, daha fazla sağ veya sol yanına yatmaktadırlar. Yan yatmanın bu kadar popüler olmasının temel nedeni ise omurgamızın, yan yatar pozisyonda daha rahat olması.

Özellikle çocuk yaşlardaki kişiler, hemen her tür uyku pozisyonunda eşit olarak yatmaktadırlar. Ancak kişinin yaşı ilerledikçe omurgalarının esnekliği azalır. Bu nedenle kişiler yaşlandıkça omurgası için daha rahat olan uyku pozisyonunu tercih ederler.

Doğru uyku pozisyonu olarak da nitelendirilen yan yatmanın, insanoğluna birden fazla sayıda katkısı bulunur. Yan yatma pozisyonunun faydaları:

 • Sağlıklı omurga dizilimine uygundur.
 • Yastık ile desteklendiği zaman, en az sırt ağrısı yapan uyku pozisyonudur.
 • Mide ekşimesine iyi gelir.
 • Asit reflüsü ve de uyku apnesi olan kişiler için daha rahat bir uyku sunar.
 • Horlamayı azaltır.
 • Özellikle hamile kadınlar için daha yararlıdır.
 • Sırt ağrısı yaşayan kişilerin, yan yatar pozisyonda uyumaları tavsiye edilmektedir.
doğru uyku pozisyonu

Sırtüstü Uyku Pozisyonu

Sırtüstü uyumak, yan uyku pozisyonundan sonra en popüler olan uyku pozisyonudur. Aynı zamanda sırtüstü uyuma pozisyonunun birden fazla sayıda faydası bulunmaktadır. Kişi sırtının üstüne yattığı zaman, kendi omurgasını daha rahat biçimde hizada tutar. Aynı zamanda kişi, vücut ağırlığını eşit olarak dağıttı için, boyun ve sırt bölgelerinde meydana gelen olası ağrı riskini de azaltır.

Doğru uyku pozisyonu arasında yer alan bu uyku pozisyonu, kişinin burun tıkanıklığını da azaltır. Burun tıkanıklığı veya alerjik reaksiyonları olan kişilerin, sırtüstü pozisyonda uyumaları tavsiye edilir.

Sırtüstü uyku pozisyonu, cildinizin genç kalmasına da olanak tanımaktadır. Sırtüstü yatar vaziyetteyken yüzünüze herhangi bir baskı olmadığı için, cildiniz genç kalır.

Özellikle sırtüstü uyumasında fayda olan kişiler:

 • Lomber omurilik ağrısına sahip olan insanlar.
 • Boyun ağrısı olan insanlar.
 • Burun tıkanıklığı olan kişiler.
 • Kırışıklıklardan şikayet eden kişiler.

Bu kişilerin, sırtüstü uyku pozisyonunu tercih etmesi, uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Yüzüstü Uyku Pozisyonu

Yüzüstü uyku pozisyonu, en nadir tercih edilen uyku pozisyonudur. Yapılan araştırmalara göre, insanların %10’undan daha azı, yüzüstü uyku pozisyonunu tercih etmektedir. Yüzüstü uyku pozisyonunun da kendine has faydaları bulunsa bile, bu uyku pozisyonu yapı gereği, daha fazla enerji harcamanıza sebebiyet verecektir.

Doğru uyku pozisyonu sıralamasında kendine çok yer bulamayan yüzüstü uyku pozisyonu, kaburgalarınızın yerçekimine karşı çalışmasına ve daha fazla enerji harcamanıza sebebiyet verir. Bu nedenle alacağınız uykunun dinlendirici niteliği azalabilir.

Kimi araştırmalara göre yüzüstü uyku pozisyonu, solunum yolunu açarak, horlamayı azaltmaya yardımcı olmaktadır. Ancak özellikle belirli kişilerin, bu uyku pozisyonunu tercih etmesi, kesinlikle ama kesinlikle tavsiye edilmemektedir.

Yüzüstü uyku pozisyonunun getirdiği dezavantajlar sebebiyle sırtüstü uyumaması gereken kişiler:

 • Hamilelerin sırtüstü uyumaması gerekir.
 • Boyun veya sırt ağrısı yaşayan kişiler de bu pozisyonda uyumamalıdırlar.
 • Yüz kırışıklığından korkan kişiler, sırtüstü uyumamalıdırlar.

Cenin Pozisyonu

Cenin pozisyonu, yan yatma pozisyonlarının bir çeşidi olarak da değerlendirilebilir. Bu pozisyonda uyuyan kişiler yan yatar haldeyken, dizlerini karın seviyesine çekerek uyur. Cenin pozisyonunda yatan kişilerin, bu pozisyona gelmelerinin içgüdüsel olduğu düşünülmektedir.

Yapılan bilimsel çalışmaların sonucunda, cenin pozisyonunda sol tarafa doğru yatmanın en doğru uyku pozisyonu olduğu belirlenmiştir. Çünkü cenin pozisyonunda sol tarafa doğru uyumak; iç organlara yapılan baskıyı azaltmaktadır.

Daha fazla yazımıza ulaşmak için, web sitemizin ana sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir