İçeriğe geç

Film Analizi Nasıl Yapılır?

Film analizi nedir
Bizi Paylaşın

İyi veya kötü hepimiz hayatımızın belirli bölümlerinde pek çok film seyretmişizdir. Peki, Film analizi nasıl yapılır? Öncelikle yönetmen analizi, daha sonra senaryo analizi, en son ise oyunculuk analizi yapılmalıdır. Bu sıralama kişiden kişiye göre değişebilir.

Filmleri izlemeden önce pek çoğumuz, film analizi yapmış olan kimselerden film ile ilgili bilgi alır.

Bana göre filmin tüm analizini yapmak için, kişinin daha öncesinde 100’lerce belki de 1000’lerce yapıtı eleştirisel gözle izlemiş olması gerekir.

Film Analizi Nasıl Yapılır? Film Analizi Nedir?

Filmi tamamen analiz edemeseniz bile, belirli kategoriler altında analizinizi gerçekleştirebilirsiniz. Film analizi yapılır? Filmin her açıdan ele alındığı, yönetmenin çekiminden oyuncuların mimiklerine, filmin senaryosunda verdiği mesaja kadar incelendiği analiz türüdür.

Film analizi nasıl yapılır

Bu analizleri yetkin biçimde yapabilmek hiç de kolay değildir. Analizleri yapabilmek adına, ya oldukça fazla sayıda yapım eleştirel gözle izlenmeli ya da konu ile ilgili teknik detaylara hakim olunmalıdır.

Misal, bir yönetmenin çekim analizini yapabilmek adına oldukça fazla sayıda filmi bir yönetmen gözünden izleyebilmek gerekir. Film analizi yaparken analizin en çok olduğu yer ise oyunculuklardır. Çünkü kişi, karaktere inandığı ve gerçekçi bulduğu oranda oyunculuğu beğenir. Bu sebeple kaliteli oyunculuğu ayırt etmek senaryo ve yönetmenliği ayırt etmekten daha kolaydır.

Film analizi yaparken göz önünde bulundurması gerekenler;

Film analizi
  • Oyunculukların nasıl olduğu göz önünde bulundurulmalıdır.
  • Senaryonun geçtiği dönem, evren veya koşullar göz önünde bulundurulmalıdır.
  • Yönetmenin çekim tarzının senaryoyu izleyene nasıl aktardığına bakılmalıdır.

Oyunculuk analizi yaparken de unutmamamız gereken olgu, oyuncu iyi de oynasa kötü de oynasa bunu yansıtan yönetmendir. Yani, kötü bir oyunculuk gördüğünüz anda doğrudan aktörü suçlamak yerine, hatayı birazda rejisörde arayabilirsiniz.

En İyi Film Analizi Siteleri 2021

2021 yılında ziyaret edebileceğiniz, filmlerin detaylı analizlerini yapan siteleri sizler için listeledik. En iyi film analizi yapabileceğiniz siteler;

  • IMDb sayesinde, filmler hakkında genel yorum sahibi olabilirsiniz.
  • Beyazperde sayesinde, geneli Türk olan izleyici kitlesinin, film hakkında ki yorumlarını görebilirsiniz.
  • Sinemalar.com sayesinde de, yine Türk izleyicilerin film puanlarını incelyebilirisiniz.
  • Netflix sayesinde, filmleri güzel biçimde izleyebilir ve analiz yapabilirsiniz.
  • BluTV, Amazon Prime Video, Exxen ve benzeri platformları da film analizi için kullanabilirsiniz

Sizlere verdiğimiz siteler üzerinden film eleştirisi yaparken sinema ve dizi kültürünüzü de geliştirebilirsiniz. Film incelemesi yaparken unutmamanız gereken her şeyi sizlere sıraladık.

Film incelemesi, sanıldığından daha zor ve meşaketlidir. Film analizi yapmak için kişinin, belirli baş yapıtları izlemiş ve film, dizi kültürü açısından pek çok şey kazanmış olması gerekir.

Güzel bir film incelemesi ve film eleştirisi önerisi için aşağıda yer alan videoyu izleyebilirsiniz.

Film Analizi Örneği

Sitemizin ana sayfasından sizlere özel olarak hazırlamış olduğumuz yazılarımıza ulaşabilirsiniz.

Özet

Film analizi yapmak, herkesin yapabileceği bir iş olmasa bile, kişi kendini bu konuda zaman içerisinde geliştirebilir. Kişi, izlediği yapımların sayısını artırıp, yapımları izlediği sırada, eleştirel gözle bakmayı başarabilirse iyi bir film analisti olur.

Yazımız içerisinde sizlere rehber olması adına, film analizi yapabileceğiniz pek çok siteyi, sizlerin huzuruna sunduk. Film analizi örnekleri için, yazımızın yukarı kısmında yer alan siteleri ziyaret etmenizi de tavsiye ediyoruz.

İçeriğimizi beğendiyseniz, yorumlar kısmına, bu tarz içeriklerden daha fazla görmek istediğinizi belirtin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir