Sağlık

Hormonların Özellikleri Neler?

hormonların özellikleri
Tarafından yazılmıştır Kalitelimakalem
Bizi Paylaşın

Hormonlarımız, vücudumuzun ürettiği kimyasallardır. Genel olarak hormonlar, bir olaya tepki vermek veya bir durumu düzenlemek üzere salgılanırlar. Hormonların özellikleri hakkında bilgi sahibi olarak konuyu daha net anlamak mümkündür.

Hücre büyüme emri, hücre büyümesinin durma emri gibi olayları da hormonlar düzenler. Hormonlar aynı zamanda hücrelerin şeklini ve aktivitelerini bile değiştirebilecek kadar güçlüdürler. Hormonların özellikleri konumuza birazdan en bilinen hormonlar ve onların özellikleri olarak devam edeceğiz.

En Bilinen Hormonların Özellikleri

Adrenalin, östrojen, testosteron, tiroksin ve daha nicesi bu alt başlıkta sizlerle olacak. En yaygın olan hormonlar ve onların özellikleri için okumaya devam etmeniz yeterli.

Melatonin Hormonu

Uyku hormonu olarak da bilinir. Beynimizde yer alan epifiz bezi tarafından üretilmektedir. Vücudu uyku için hazırlamaktadır. Hormonların özellikleri (önemli özellikleri) genellikle bir tanedir. Hormonlar göreve ve amaca göre salgılanırlar.

Testosteron Hormonu

Erkeklik hormonuna verilen ad testosteron olarak belirlenmiştir. Erkeğin testisleri etrafında üretilmektedir. Erkeksi özelliklerin tetiklenmesinde etken rol oynar. Kadınlarda da az miktarda da olsa bulunmaktadır.

Erkeklerde bulunan testosteron hormonlarının özellikleri;

  • Kas gelişimi,
  • Kalın ses,
  • Vücutta ve yüzde kıllanma,

Gibi etkileri vardır.

Adrenalin Hormonu

Adrenalin hormonu temel olarak kalp atış ve solunum hızının arttığı durumlarda salgılanır. Vücudumuzda bulunan kasları, enerji (efor) için hazırlar.

Östrojen

Kadınlık hormonuna verilen ad östrojendir. Kadınsı özellikleri tetikleyen hormondur. Erkeklerde de az da olsa görülmektedir. Kadınlarda bulunan östrojen hormonu, erkeklerinkine göre çok daha fazladır. Hormonların özellikleri konusu östrojene geldiği zaman, kadınsı özelliklerin gelişmesine yardımcı olan hormon olduğunu belirtebiliriz.

Yazar hakkında

Kalitelimakalem

Yorum Yap