İçeriğe geç

İdeal Uyku Saati Ne Kadar Olmalı?

ideal uyku saati
Bizi Paylaşın

Uyku, hem zihinsel hem fiziksel yaşantımızın sağlıklı biçimde ilerleyebilmesi adına, oldukça önem arz eden bir konudur. İdeal uyku saati süresi, kişilerin gün içerisinde en azından uyuması gereken zamanlardır. Kişiler belirtilen ideal zamanlardan çok daha az veya çok daha fazla uyurlarsa sağlıksa problemlerle karşılaşma riskleri artar.

İdeal uyku saati, kişinin yaşına göre bilimsel olarak belirlenmektedir. Yaş aralıklarına göre en ideal olan uyku vaktinde, artış ve azalış gözlemlenir. Bunun temel nedeni; metabolizma hızımız, bağışıklık sistemimiz ve vücudumuza gerekli olan dinlenme süresidir.

Yaşlara Göre İdeal Uyku Saati

Yapılan bilimsel araştırmalara göre, insanoğlu için uyku, her yaşta oldukça büyük bir gereksinimdir. İdeal uyku saati süresini doldurmak, zihnimizi güçlendirir, bedenimizi yeniler. Vücudumuzda bulunan hemen hemen tüm sistemler, uyku içerisinde güçlenmektedir.

Özellikle yeni doğanlarda uyku, yetişkinlere nazaran daha büyük önem taşımaktadır. Bu sebeple; bebeklerde uyku eğitimi, ne kadar erken verilebilirse o kadar kaliteli bir gelişim süreci onları bekler. Doğduğumuz andan itibaren bizler için büyük bir gereksinim olan uyku için, bilimsel bir saat aralık tablosu da bulunmaktadır.

İdeal uyku saati tablosu (yaş aralıklarına göre):

Yaş AralığıTavsiye Edilen İdeal Uyku Saati
0 – 3 Ay14 ila 17 saat
4 – 11 Ay12 ila 15 saat
1 – 2 Yaş11 ila 14 saat
3 – 5 Yaş10 ila 13 saat
6 – 13 Yaş9 ila 11 saat
14 – 17 Yaş8 ila 10 saat
18 – 25 Yaş7 ila 9 saat
26 – 64 Yaş7 ila 9 saat
65+ Yaş7 ila 8 saat

Kaç Saat Uyku Yeterli?

Yukarıda sizler ile paylaşmış olduğumuz tabloya bakarak, ne kadar uykunun kendiniz için yeterli olduğunu rahatlıkla bulabilirsiniz. Kaç saat uyku yeterli sorusunun cevabı; yetişkinlikten itibaren en az 7, en fazla 9 saattir. Eğer 65 yaş üstü ve 18 yaş altındaysanız, bu süreler sizler için farklılık gösterebilir.    En uygun uyku saatinizi bulmak adına, sizlerle paylaşmış olduğumuz bilimsel tabloyu inceleyebilirsiniz.

kaç saat uyku yeterli

Öğlen Uyumak Doğru Mu?

Kimilerimiz gün içerisinde kısa şekerlemeler yapmayı oldukça fazla severiz. Gün içerisinde yapılan bu ufak kestirmeler, kimi zaman kişilere daha dinç hissettirebiliyor. Kimi zaman ise bu şekerlemeler, kişinin ana uyku saatinden çalıp, gece uykusuzluğuna yol açabiliyor.

Yani, öğlen uyumak doğru mu, sorusunun yanıtı, kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir.

Uyumak Neden Bu Kadar Önemli?

Uyku, psikiyatristlere ve nöroloji uzmanlarına göre oldukça önemlidir. Kişiler sabah uyandıkları zaman, hem bedensel hem de ruhsal açıdan yeterli enerjiyi kendilerinde bulabiliyorlarsa bu kişiler gece kaliteli uyumuş demektir. Şayet kişi uyandığı zaman, sanki hiç uyumamış gibi hissediyorsa ya uyku süresi ya da uyku kalitesinde ciddi sıkıntılar bulunur.

İdeal uyku saati sürelerinin, geceleri hava karardığı zaman yapılması da büyük önem taşır. Yani gece uykusunun önemi oldukça fazladır. Şayet kişi ideal uyku süresini tamamlamasına rağmen halen yorgun ve bitkin hissediyorsa muhakkak bir hekime başvurmalı ve sorunun kaynağını öğrenmelidir.

Psikolojik açıdan uykunun önemi ise uykunun zihinsel işlevlerimize olumlu olarak yansımasından kaynaklanmaktadır. Uyku saatinde ideali yakalayıp, gerekli uyku döngüsünü tamamlayan insanlarda, beyinsel dokuların yenilendiği de gözlemlenmiştir. Eğer kişi yeterli saat aralığında uyumazsa kişide işlev bozukluk sorunlarının meydana geldiği belirlenmiştir.

Az ve kalitesiz uyumanın veya çok ve ekstra uyumanın bilimsel olarak oldukça büyük zararları bulunmaktadır. Uyku, pek çok fiziksel ve pek çok zihinsel rahatsızlığın temel etkeni olabilmektedir. Bu nedenle; uyku sürenize dikkat etmeli, gerektiğinden az veya gerektiğinden fazla uyumamalısınız!

Uykuya dalmakta güçlük çekiyorsanız, uyku getiren şeyleri, tam tersi durumdaysanız, uyku kaçıran şeyleri denemelisiniz.

En Verimli Uyku Saatleri Bilimsel

Kişinin gece saat kaçta uykuya geçtiği, kaç saat uykuda kaldığı, kişi için oldukça büyük önem arz eder. En verimli uyku saatleri bilimsel araştırmalar sonucunda ortaya çıkan ve kişilerin yaş gruplarına göre genelleme yapılan saatlerdir.

Uykumuz esnasında belirli uyku evreleri yaşarız. Yaşanan bu uyku evrelerinin toplamına, bir uyku döngüsü denir. Uyku döngüsünü tamamlamak, hem fiziksel hem de zihinsel açıdan oldukça büyük önem taşır.  

en verimli uyku saatleri bilimsel

En verimli uyku saatleri 18 yaşından 64 yaşına kadar en az 7 saat, en fazla ise 9 saat olarak belirlenmiştir. Bu süreleri kişilerin düşürmemesi, bu sürelere sadık bir uyku düzeni oluşturması oldukça büyük önem arz etmektedir.

Daha kaliteli bir uyku süreci yaşamak istiyorsanız, uyku ile ilgili sahip olduğunuz bilgilerin sayısını artırmalısınız. Bunun için, sitemizin sağlık bölümünü ziyaret ederek, uyku başlıklarımızı okuyabilirsiniz.

Etiketler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir