Sosyal Medya

Influencer Ne Demek? Influencer Nedir?

Influencer ne demek
Tarafından yazılmıştır Kalitelimakalem
Bizi Paylaşın

Instagram, Youtube, Facebook, Twitter ve daha nice sosyal mecra sayesinde hayatımıza yeni bir kavram girdi. Bu kavram ise influencer. Peki, influencer ne demek? Influencer sosyal mecralar üzerinden insanları etkilemeyi başaran, gerek paylaşımları gerek söylediği sözler ile gündem olabilen, sevenleri ve sevmeyenleri olan kişidir.

Influencer kelimesinin kökenine bakıldığında da bu tanıma uygun olarak “etkileyen kişi” anlamı karşımıza çıkacaktır.

Influencer Nedir?

Influencer kime denir?

Sosyal medyayı kasıp kavuran fenomenler nasıl para kazanır? Influencer nedir ve ne iş yapar? Sorularına bu alt başlıkta yanıt arayacağız. Influencerlar marketting denilen, reklam ve pazarlama işini internet üzerinden yürüterek para kazanan kişilerdir.

Kişiler kendilerini, kurumlar ise isimlerini ve ürünlerini influencerlar aracılığı ile geniş kitlelere duyururlar. Tabi kişi ve kurumlar bu amaçları doğrultusunda influencera belirli miktarda para vermek zorundadır.

Influencer kime denir? Sosyal medya üzerinden yaptığı reklam ve iş birlikleri sayesinde para kazanan ve geçimini sağlayan kişilere influencer denilir.

Blog A’dan Z’ye olarak sizlere anlatmamız gereken daha çok şey var. Favori siteleriniz arasına ekleyerek bizleri takip edin.

Influencer Nasıl Olunur?

Günümüz sosyal medyası neredeyse pek çok devletten daha güçlü. Sosyal medyalar üzerinde en etkili olan kişiler ise fenomenler ve influencerlar. Hal böyle olunca oldukça fazla sayıda genç influencer nasıl olunur? Sorusunu araştırmaya başladı. Influencer olmak için gerekenler;

  • Sosyal medyaları (Instagram, Youtube, Twitter… gibi) aktif biçimde kullanabilmek.
  • Yapılan paylaşımlar ile insanların dikkatini çekebilmek.
  • Geniş takipçi/hayran kitlesine sahip olmak.

En temel manada influencer olmak isteyen kişinin bu 3 özelliğe sahip olması gerekir.

Belirgin 3 özelliğin dışında influencer olmak için yapılması gerekenler;

  • Güncel konuları takip etmek ve yorumlamak.
  • Kişilerin dikkatini çekecek olaylara hızlı reaksiyon almak.
  • Markalar ile iyi iletişim kurmak.
  • Markaların imajını zedeleyecek davranışlardan kaçınmak.
  • Takipçilerinin güvenini ve sevgisini kazanmak.

İse diğer özellikler arasında yer alabilir.

Influencer Meslek Mi? Kişi Yaşamını Influencer Olarak Sürdürebilir Mi?

İnternetin geldiği konuma bakılacak olursa, hemen hemen insanoğlunun yarısı interneti aktif biçimde kullanmaktadır. Influencer meslek mi? Kişi yaşamını influencer olarak sürdürebilir mi? Sorularına da bu bağlamda bakılacak olursa cevap pek tabii, kişinin yaşamını influencer olarak sürdürmesi mümkündür.

Aynı zamanda influencerlık ciddiye alınması gereken ve aşırı derecede yoğun emek isteyen bir meslektir. En başarılı influencerlar arasında yer almak isteyen kişi muhakkak influencerlığı ciddiye almalı ve tıpkı diğer mesleklerde olduğu gibi çok çalışmalıdır.

Influencer Ne Kadar Kazanır? Influencer Para Kazanır Mı?

Özellikle herkes tarafından tanılan influencerların zengin yaşantıları olduğunu söylemek mümkün. Influencer ne kadar kazanır? Sorusunun ise kesinlikle net bir yanıtı yok. Net yanıtı olmamasına karşın influencerlar yeri geldiği zaman 1.000.000 TL’yi bile bir projeden alabilirler. Tabi bu proje uzun soluklu ve meşakkatli olsa bile, kimilerimiz için bu parayı kazanmak için bir ömür çalışmak gereklidir.

Sebepler ve maddi olanaklar göz önüne alındığı zaman influencer olarak para kazanmak oldukça karlı bir iş modelidir.

Dünya Genelinde En Çok Kazanan Influencerlar

Genel olarak en fazla takipçi sayısına sahip olan kişiler, influencerlıktan daha fazla kazanma olanağına sahip olurlar. Dünya üzerinde bulunan ve en çok kazanan influencerlar;

1)     Dwayne Johnson (1,015,000$ POST BAŞINA RAKAM)

Dwayne Johnson

Dwayne Johnson’ı bir kısmımız filmlerden diğer kısmımız ise Rock olarak WWE’den bilmekteyiz. 48 yaşında ki ünlü oyuncunun post başına istediği rakama bakılacak olursa, dünya genelinde en fazla kazanan influencer unvanını elinde tuttuğunu söylemek mümkün.

Toplam 226 milyon takipçi sayısına ulaşan Dwayne Johnson’ın sosyal medya hesapları da gün geçtikçe büyümeye devam ediyor.

2)     Kylie Jenner (986,000$ POST BAŞINA FİYAT)

Kylie Jenner “Google Arama Sonucu”

223 milyon takipçiye sahip olan Kylie’nin güzelliği tüm dünyanın dilinde. Bu sebeple özellikle güzellik firmaları Kylie Jenner ile iş birliği yapmak istiyorlar. Kylie’nin post başına istediği 986,000 Amerikan Doları ise onu listemizin 2. sırasına koyuyor.

3)     Cristiano Ronaldo (889,000$ POST BAŞINA FİYAT )

CR 7

Kimilerine göre dünyanın en iyi futbolcusu olan Cristiano Ronaldo’da sosyal mecraları oldukça etkili kullanan bir diğer isim. En çok kazanan influencerlar listesi 3. sırası da ünlü futbolcuya ait. Post başına istediği fiyatlara bakarak bile, bizleri pek çok hayale daldırabilen ünlü futbolcu, sosyal medyanın haricinde futboldan da oldukça ciddi paralar kazanıyor.

Türkiye’de En Çok Kazanan Influencerlar (2021)

Ülkemizin fenomenleri, şarkıcıları ve ünlü simalarının pek çoğu da influencerlıktan gelir elde etmektedirler. Türkiye’de en çok kazanan influencerlar listesi;

1)     Çağrı Taner (16 Milyon Takipçi Sayısı)

Bir hüzünlü ponçik adlı edebi şaheserin yazarı

Tam anlamıyla internet fenomeni olan Çağrı Taner uzun yıllardır sosyal mecralar üzerinden içerikler paylaşmakta. Takipçi sayısına göre yaptığımız en çok kazananlar listemizin de birinci sırasında. Türkiye içerisinde Instagram iş birliklerinin fiyatlarının açıklanmaması nedeniyle direkt bir rakam veremiyoruz.

2)     Reynmen (7 Milyon Takipçi Sayısı)

Reynmen “Google Arama Sonucu”

Scorp platformunda ilk ivmesini yakalayan, daha sonrasında da Instagram ve Youtube gibi mecralarda ki aktifliği sayesinde milyonların beğenisini kazanan Reynmen listemizin 2. sırasında. En fazla kazanan influencer olmasının yanı sıra, yaptığı müzik klipleri ile adından şarkıcı olarak da söz ettirmektedir.

3)     Danla Biliç (5.8 Milyon Takipçi Sayısı)

Danla the Yargı Machine XD

Önceleri ünlü futbolcuları trolleyerek kendine bir hayran kitlesi kazanan Danla sonrasında da makyaj içeriklerinde olan samimiyetiyle milyonları kendine hayran bırakmıştı. Kişi hesabı olarak Instagram üzerinde Türkiye’nin en çok takip ettiği 3. isim ise Danla’dır.

Instagram Influencer Ne Demek?

Instagram’da popüler olan hesap sahipleri, firmalar ile doğrudan işbirliği yaparak, kendilerine belirli gelirler kazandırabilirler. Kazanacakları gelir, anlaşma sağlayacakları firmalara göre değişkenlik gösterir. Instagram influencer ne demek? Instagram’da bulunan hesapları aracılığı ile firma, şahıs, kurum, kuruluş veya ticari ürünlerin reklamını yapıp, bu reklamdan gelir eden kişilere, Instagram influencerı denilir.

Influencer Nedir S.S.S (Sıkça Sorulan Sorular)

Nano Influencer Nedir?

1.000 ila 10.000 arasında takipçi sayısı bulunan ve influencerlığa yeni adım atacak olan kişilere nano influencer denir.

Mikro Influencer Nedir?

Mikro influencer 10.000 ila 50.000 kişilik bir takipçi sayısına sahip olan influencerlara verilen addır.

Mega İnfluencer Nedir?

1.000.000+ takipçi sayısına sahip olan influencerlara, mega influencer denir.

Influencer türkçesi ne demek?

Influencer Fransızca kökenli bir kelime olup, tam Türkçe karşılığı “Etkileyici” demektir.

Yazar hakkında

Kalitelimakalem

Yorum Yap