İçeriğe geç

Instagram Önerilen Gönderileri Kapatma 2022

instagram önerilen gönderileri kapatma
Bizi Paylaşın

Instagram’ın yeni getirmiş olduğu önerilen gönderiler, birçok kullanıcının hoşuna gitmedi. Yeni özellikten hoşlanmayan kullanıcılar ise bu gönderileri nasıl kapatacağına çözüm aramaya başladı. Bu kullanıcılar için hazırlamış olduğumuz Instagram önerilen gönderileri kapatma yazımızı okuduktan sonra, kolaylıkla önerilen gönderileri kapatacaksınız.

Instagram önerilen gönderileri kapatma yöntemi oldukça basit şekilde ilerlemektedir. Karşınıza çıkan gönderilere, Instagram’ın sizlere sunmuş olduğu ayarlar üzerinden müdahale ederek, önerilen gönderileri kaldırabilirsiniz.

Instagram Önerilen Gönderiler Nedir?

Tüm sosyal medya uygulamaları, kullanıcıların uygulama içerisinde daha fazla süre geçirmesini hedeflemektedir. Instagram’da hem kendi gelirini artırmak hem de kullanıcıların kendi uygulamasında daha fazla vakit geçirmesini sağlamak için pek çok yenilik denemekte.

Instagram’ın denemiş olduğu son yeniliklerden biri ise önerilen gönderiler. Önerilen gönderiler, Instagram’ın sizlerin ilgisini çekebileceğini düşündüğü gönderilerdir. Bu gönderilerden Instagram doğrudan kar etmez. Ancak, Instagram önerilen gönderiler ile kullanıcıların daha fazla dikkatini çekmeyi hedeflemekte.

Reklam gönderileri, Instagram’ın gelir ettiği gönderilerdir. Bu tip gönderilerin üst kısmında reklamlı veya sponsorlu içerik yazar. Ancak, önerilen gönderiler bunların içerisinde yer almaz. Önerilen gönderiler, kendi akışınızdaki postlar bittikten sonra, uygulama içerisinde vakit geçirebilecek daha farklı kaynaklara ulaşmanızı sağlar.

Instagram Ne Tarz Gönderileri Önerir?

Instagram her kullanıcısına aynı gönderileri önermez. Gönderiler önerilirken, Instagram’ın geliştirmiş olduğu algoritma sayesinde, kullanıcının beğendiği, arşivlediği gönderilerin tarzı tespit edilir. Tespit edilen gönderiler kategorize edilir. Kategorize edilme işleminin sonucunda, kullanıcıya en uygun gönderiler, kullanıcının akışına önerilen gönderiler olarak çıkar.

Aynı zamanda önerilen gönderiler arasından kullanıcılar beğenmediklerini seçebilir. Bu da algoritmanın daha çok kullanıcı odaklı analiz yapmasına olanak tanır. Instagram bu şekilde kullanıcıların sınırsız gönderiye ulaşıp, diledikleri kadar Instagram’da vakit geçirmesini hedefliyor.

Önerilen gönderileri, arkadaş önerilerine benzetmek de mümkün. Instagram’ın bir diğer özelliği olan arkadaş önerileri de kullanıcıların karşısına sık sık çıkmakta. Bu öneriler de Instagram’da takip ettiğiniz ve etkileşimde bulunduğunuz diğer hesapların algoritması sonucunda karşınıza çıkıyor. Bunları kapatmak ise bir diğer yazımızın konusu.

Önerilen Gönderiler Tamamen Kapatılabilir Mi?

Önerilen gönderileri tamamen kapatmak ne yazık ki henüz mümkün değil. Ancak Instagram’a, karşınıza çıkan önerilen gönderileri beğenmediğinizi belirterek, önerilen gönderileri gizlemeniz mümkün. Bunun nasıl yapılacağını bir sonra gelecek olan alt başlıkta detaylı şekilde açıklayacağız.

Önerilen gönderiler yerine daha önceden takip ettiğiniz hesapların gönderilerini görmek için “Eski Gönderileri Görüntüle” veya “Daha Eski Gönderileri Görüntüle” seçeneklerine dokunabilirsiniz.

Her ne kadar Instagram önerilen gönderileri kapatma tamamen olmasa bile, 30 günlüğüne bu gönderileri kapatabilirsiniz.

Instagram Önerilen Gönderileri Kapatma Adımları

instagram'da önerilen gönderileri kapatma

30 günlüğüne Instagram’ın sunmuş olduğu önerilen gönderileri kapatmanız mümkün. Bunun için Instagram tarafından bir kaynak arıyorsanız, buraya tıklayabilirsiniz.

Instagram önerilen gönderileri kapatma adımları:

  1. İlk olarak Instagram hesabınızın akış kısmına gelin.
  2. Akış kısmında yer alan önerilen gönderilerden birini bulun.
  3. Bulduğunuz gönderinin sağ üst kısmında yer alan üç noktaya dokunun.
  4. Üç noktaya tıkladıktan sonra “İlgilenmiyorum” seçeneğini seçin.
  5. Ardından gizlenen gönderiler kısmındaki çarpı sembolüne tıklayarak benzer gönderileri gizleyin.
  6. Akışınızda yer alan önerilen gönderileri 30 günlüğüne gizlemek için saat sembolüne dokunun.
  7. Saat sembolüne tıkladıktan sonra 30 günlüğüne önerilen gönderileri kapatmış olacaksınız.

7 kolay adımda Instagram’ın, sizlere sunmuş olduğu önerilen gönderileri kapatabilirsiniz.

Sosyal medyalar ile ilgili daha detaylı bilgi almak istiyorsanız, sitemizin sosyal medya kategorisini ziyaret etmeniz faydalı olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir