Sosyal Medya

Instagram Zararları Neler?

Instagram Zararları
Tarafından yazılmıştır Kalitelimakalem

Öncelikle yazımıza giriş yapmadan, yazımız içerisinde kullandığımız tüm verilerin nereden geldiğini sayfamızın en altında yer alan linkten bulabilirsiniz. Instagram zararları konusuna giriş yaparken 1.500 genç ve yetişkin ile yapılan bir ankete göz gezdirmekte fayda var.

Fotoğraf tabanlı bu platform yapılan anket sonuçlarına göre, kendini ifade etme ve öz kimlik açısından artı puan almıştır. Buraya kadar herhangi bir sıkıntı olmasa bile, buradan sonra sorunlar başlamaktadır. Instagram zararları arasında yüksek düzeyde kaygı, depresyon ve zorbalık gibi konular yer almaktadır.

Araştırmalara Göre Instagram Zararları

instagram zararları

Yapılan büyük ölçekli araştırmalar sonucunda, Instagram ve diğer sosyal mecralar hakkında daha fazla bilgi sahibi olabiliyoruz. Yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkan en belirgin Instagram zararları;

  • Uyku sorunları, Instagram ve diğer sosyal mecraların yoğun kullanılması sonucu oluşmaktadır.
  • Instagram kullanmak bazı kişilerde anksiyeteye sebep olur.
  • Zorbalık, aşağılama ve hakaretin aşırı derecede bulunduğu sosyal mecra, bu tarz kötü olaylara da teşvik edebilir.
  • Instagram depresyon oranını ciddi ölçüde arttırıyor.

Instagram, Facebook, Youtube ve Twitter gibi mecralar kişide aynı zamanda eksiklik duygusu da uyandırıyor. Instagram zararları arasında yer alan diğer konu da, kişide özgüven eksikliği.

Daha lüks yaşamları, güzel yüzleri ve iyi fizikleri gördükçe kişi onlar gibi olmanın mutluluk getirdiğine inanıyor. Fakat, Instagram’da kişilerin yansıttığı hayatları, onların gerçek hayatlarının yanında koca birer yalan!

Instagramın bir yalandan ibaret olduğunu anlamak için yakın çevrenize bakmanız bile yeterli olacaktır. İnsanlar hep mutlu, huzurlu ve eğlenceli anlarda paylaşım yaparlar. Veya daha çok ilgi çekeceğini düşündükleri anlarda. Hep en güzel fotoğraflarını Instagram’a yüklerler. Kimse çirkin çıktığı fotoğrafın, kendi Instagram sayfasında bulunmasını istemez!

Instagram zararları arasında yer alan maddi sınıf farkı nedeniyle de pek çok genç kendi hayatından memnun değil. Para, tüm dertleri ve tüm sorunları çözecekmiş gibi lanse eden fenomenler sanki kendileri hiç üzülmüyormuşlar gibi paylaşımlarına devam ediyorlar.

Araştırmaların olduğu kaynak için tıklayınız. Daha fazla yazı için A’dan Z’ye web sitemizin ana sayfasına gidebilirsiniz.

Yazar hakkında

Kalitelimakalem

Yorum Yap