İçeriğe geç

Kahve Uyku Açar Mı, Getirir Mi?

kahve uyku açar mı
Bizi Paylaşın

Kahve genel olarak uyanıldığı zaman içilen bir içecek türüdür. İnsanlar güne başlamadan önce, birkaç fincan kahve içerek, gün içerisindeki işlerini yapmak için yeterli enerji kazanmaya çalışırlar. Kahve uyku açar mı, sorusu da bu sebeplerden ötürü sık sık sorulan bir sorudur. Kafein, bu soruların sorulmasının temel nedenini oluşturur.

Kafeinin etkisi her kişinin bünyesi için farklıdır. Ancak kafein genel olarak, sinir sistemini uyarmakta ve kişiyi harekete geçirmektedir. Kafeinin kişiden kişiye değişebilen etkileri kimi zaman kişilerde kahve uyku getirir mi sorusunun sorulmasına da sebep olmaktadır.

Kahve Uyku Açar Mı?

Kahvenin uyku açıp açmadığını anlamak için, kahvenin içerisinde bulunan kafeinin, beynimizde ne gibi etkiler oluşturduğunu bilmemiz gerekir. Öncelikli olarak kafeinli yiyecek ve içecekler tükettiğimiz zaman, midemizin ve de ince bağırsaklarımız, kafeini oldukça hızlı biçimde emer. Kahve uyku açar mı, sorusu, kafein tükettikten sonraki ilk 30-60 dakika içerisinde, vücudumuzun verdiği tepkilerden ötürü ortaya çıkar.

Kafeinin kişiden kişiye oluşturduğu etkinin oldukça farklı olduğundan söz etmiştik. Kimi kişilerde kafein, beynin içerisinde bulunan adenosin reseptörlerini bloke eder. Adenosin reseptörleri, beynimizin uyanık olduğu esnada, beyni uykuya teşvik eden kimyasallar üretmektedirler. Adenosin reseptörleri bloke olunca, beynimizin uyku ile olan irtibatı zayıflar ve kişiye canlılık hissi gelir.

Kafein ile yapılan diğer araştırmalar sonucunda kafeinin, sirkadiyen melatonin ritmi adı verilen ritmi bozduğu ve yatma saatine yakın zamanda kafein (kahve) tüketilirse uykunun başlamasının gecikebileceğini de belirlemiştir.

Kahve Uyku Getirir Mi?

Genel olarka kahvenin uyku getirdiği düşünülse bile, kimi zaman kahve içen kişiler yorgun ve güçsüz hissetmektedirler. Bunun sebeplerini Blog A’dan Z’ye olarak, sizler için araştırdık. Kahve uyku getirir mi? Eğer sık sık kafeinli içecekler ve yiyecekler tüketiyorsanız, evet kahve uyku getirir. Peki normalde uyku kaçırması için kullanılan kahve, bizlerde uyku etkisi oluşturuyor?

Yapılan araştırmalara göre, çok yoğun kahve tüketiminde bulunan insanlarda, kafein toleransı artıyor. Yani başka bir deyişle; kahveyi çok tüketen insanlarda, adenosin reseptörlerini bloke eden kafeine karşı tolerans oluşuyor. Bu tolerans oluşana kadar, kişi sık sık kahve içtiği için, adenosin reseptörleri çalışabildikleri zaman, normalin çok üstünde çalışıyorlar. Yani, kişide kahve toleransı gelişince, kişi bu reseptörleri bloke edemiyor. Aynı zamanda reseptörler ekstra kimyasal üretiminde bulunduğu için, kişi kendini sık sık uykulu hissediyor.

Kahve uyku getirir mi, sorusunun temel nedeni kimi zaman kan şekerinin yükselmesinden kaynaklı olabilir. Özellikle çeşitli kahve zincirlerinde, şekerli ve tatlandırıcılı kahve tüketimi oldukça yaygın olduğu için, kahve tüketimi kişiyi yorgun hissettiriyor.

Sağlık alanındaki diğer içeriklerimizi görmek istiyorsanız, buraya tıklayabilirsiniz.

kahve uyku getirir mi

Ihlamur ve adaçayı gibi sıcak tüketilen içeriklerin yanı sıra, genel olarak çayın uyku getirip getirmediğini, sitemiz üzerinden oldukça hızlı biçimde öğrenebilirsiniz.

Uyku getiren şeyler: metotlar, yiyecek ve içecekler rehberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir