Sağlık Diğer

Lazer Epilasyon Nedir, Aşamaları Neler?

Lazer epilasyon
Tarafından yazılmıştır Kalitelimakalem
Bizi Paylaşın

Epilasyon konusuna tam giriş yapmadan önce, bu yöntemin bilimsel açıklamasını sizlere söylemek istiyoruz. Lazer epilasyon nedir? Belirli bir noktaya, sabit dalga boyutunda güçlendirilmiş ışıkların yollanmasıdır. Epilasyon süreci başladığında, milisaniyelik aralıklar ile cihazdan kıl köküne ışıklar gönderilir. Bu işlemin yapılma sebebi, ışığın kıl köklerinde yoğunlaşarak ısı oluşturması ve sonrasında kıl köklerinde hasar meydana getirerek köklerden bir daha kıl çıkmasını engellemesidir.

Lazer epilasyon nedir, konusunu 3 ana başlıkta inceleyebiliriz;

  • Anejen olarak adlandırılan büyüme kısmı,
  • Katojen olarak adlandırılan duraklama kısmı,
  • Telojen olarak adlandırılan dökülme kısmı,

Kaba tabirle epilasyonun çeşitleri arasında yer almaktadır.

Lazer Epilasyon Nedir?

Epilasyonun tanımını yukarıda sizlere vermiştik. İsterseniz şimdi daha detaylı biçimde ne olduğuna ve süreçler arası geçişlerde neler yaşandığına bakalım. Lazer epilasyon nedir? Sorusunun cevabı, yapılacak işlemlerden sonra, kıl köklerinin işlevsiz kalmasıdır. 20 yıldır üzerinde çeşitli çalışmalar yapılan bu konu, özellikle 1990’ların son yıllarına doğru ticari anlamda insanların ilgisini cezbetmiştir.

  • Belirtilen evrelerden ilki olan Anejen evresinde, kıl köklerinin çoğu yok edilmektedir. Bu evre sayesinde pek çok kıl kökü işlevsiz hale geldikten sonra, kıl kökleri katojen evresine geçiş yapar.
  • Katojen durumuna gelindiğinde, yeni kıl kökleri çıkma olasılığı bulunmaktadır. Tam olarak bu sebeple lazer epilasyon yaparken seanslar halinde işlem uygulanır.
  • Son evre olan Telojen kısmı, son seansların sonunda meydana gelir ve kıl dökülmesi gerçekleşir.

Lazer Epilasyon Çeşitleri Neler?

lazer epilasyon nedir

Cilt ve güzellik bakımında istenmeyen tüylerin ortadan kaldırılması konusu oldukça önemlidir. Bu sebep ile ortaya çıkan epilasyon kavramı, gün geçtikçe insanların daha çok ilgisini çekmekte ve merak uyandırmaktadır. Lazer epilasyon çeşitleri de tam olarak bu sebeple, her gün daha ileri teknoloji ve tekniğe sahip hale gelmektedir. Teknikler genellikle ten rengi durumuna göre değişiklik gösterebilir.

Alexandrite Lazer Epilasyon Türü

Verdiği sonuç ve hijyenik açıdan kusursuza yakın performansı nedeniyle, özellikle beyaz ten rengine sahip kişilere sıklıkla uygulanan epilasyon türüdür. Her tür gibi bu türünde uygulanması uzmanlık istemektedir.

Cildimize tam 3 santimetrelik mesafeden 755 nm dalga boyutuna sahip lazer ışıkları gönderilir. Bu işlem sonucunda, hijyenik ve iz bırakmayan bir epilasyon yöntemi uygulanır. Lazer epilasyon çeşitleri arasında yer alan bu türün koyu tenli kişilerde uygulanmamasının nedeni, Melanin isimli renk maddesine karşı duyarlı olmasıdır. Yüz ve boyun bölgesinde bulunan ince tüylerin artışına sebep olabileceği gerekçesiyle bu iki bölgede de kullanılmaktan kaçınılır.

Diode Lazer Epilasyon Türü

Dalga boyu 810 nm olduğu için, koyu tenli kişilerde bile rahatlıkla uygulanabilir. Lazer epilasyon çeşitleri arasında yer alan Diode türünün, Alexandrite’ye nazaran daha derine indiğini söylemek de mümkündür.

Genellikle zorlu olan koyu ten rengine sahip kişilerde bile oldukça güzel sonuçlar veren bir türdür. Buz lazer epilasyonu da bu türle entegre olarak çalışmaktadır. Saprano Ice adı verilen bu yöntem, oldukça acısız biçimde Diode türünü kullanabilmemize yardımcı olmaktadır.

Nd Yag Lazer Epilasyon

Ten renginin oldukça koyu olması, Nd yag epilasyon türünün tercih edilmesinde en büyük etkendir. Bu epilasyon türü, özellikle koyu renge sahip ciltler için tasarlanmış olmak ile birlikte, ağrısı daha yüksek orandadır. Titizlikle çalışma gerektiren ve oldukça nadir tercih edilen epilasyon türlerinden bir tanesidir.

Başarılı Lazer Epilasyon İşlemi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tıpkı sağlık alanı içerisinde yer alan diğer konuların başarısında olduğu gibi, epilasyon işleminin de başarısında uzmanlık ön plandadır. Lazer epilasyon başarısını etkileyen diğer unsurlardan bir tanesi ise doğru cihaz seçimidir. Kişinin ten rengi ve cilt durumuna göre en uygun olan cihaz seçilerek işlem yapılmalıdır.

Doğru cihaz seçiminin de yanı sıra olarak, cihazın üst düzey kalite ve özelliğe sahip olması, epilasyonun başarı oranını artıracaktır. Maddeler halinde sıralamak gerekirse, başarılı epilasyon süreci için;

  • Cilt rengine uygun yöntem seçimi,
  • Kıl boyuna uygun cihaz seçimi,
  • Epilasyonu yapacak kişinin yeterliliği,
  • Doğru seans süreçlerinin izlenmesi,

Olarak maddelerimizi sıralayabiliriz. Başarısız olan epilasyon seanslarının birçoğunda yukarıda bulunan şartlardan yararlanılmadığını görebilirsiniz.

Lazer epilasyon sürecinin başarılı olması konusunda, epilasyon yaptıracak olan kişinin yapmaması gerekenler de bulunmaktadır. Lazer seanslarına başlamadan önce kişi kıllarını cımbız, epilatör, ağda ve benzeri işlemler ile almamalıdır ki, kıl kökleri yeteri kadar uzasın ve epilasyon işlemi başarılı olabilsin.

Aynı zamanda bronzlaşma ve solaryum da oldukça negatif etkiler yaratabilir. Bu sebeple 1 hatta 1.5 ay kadar bronzlaşmaktan ne kadar uzak durulursa o kadar iyi olacaktır. Solaryum da uzak durulması gerekenler arasında yer almaktadır.

Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır?

Epilasyon işlemine başlamadan önce, koruyucu gözlükler mutlak suretle takılmalıdır. Koruyucu gözlükler takıldıktan sonra, alanında uzman olan kişilerce epilasyon işlemi başlayabilir. Lazer epilasyon nasıl yapılır? Konusunda gözlük kısmını geçtikten sonra, öncelikle kişinin cildinin üzerine gerekli losyon sürülür.

Losyon işlemi de tamamlandıktan sonra, uzman kişiler tarafından epilasyon seansına geçilebilir. Kullanılacak cihaz seçiminin en doğru biçimde yapılmış olması, epilasyonun ve tüm seansların başarısını ortaya çıkaracaktır. Kaç seans uygulama yapılacağının belirlenmesinde, kişinin kıl yapısının ve cilt renginin önemi de oldukça büyüktür.

Lazer Epilasyonun Uygulandığı Bölgeler

İşlemler bölgeler halinde uygulanmaktadır. Lazer yaparken uygulanacak bölgeye göre en doğru cihaz tespit edildikten sonra seanslara başlanabilir.

Genital Bölge Lazer Epilasyonu Nedir, Ne Kadar Sürer?

Çalışmalarımız sonucunda genital bölge kalıcı biçimde kıllardan arınabilir. Genital bölge lazer işlemi genellikle 4 ila 6 seans arasında sürmektedir. Bikini bölgesinin üst kısımları seanslara oldukça olumlu yanıt verirken, alt kısım bazen üst kısma nazaran daha az yanıt verebilir.

Lazer etkisi cildin altına inmez ve bu sebeple rahim ve benzeri iç organlarınız için herhangi bir sorun teşkil etmemektedir.

Bacak Lazer Epilasyonu Nedir, Ne Kadar Sürer?

Özellikle kadınların hemen her zaman temiz olmasını istedikleri bölgelerin başında yer almaktadır. Bacak lazer epilasyonu seanslarımız sayesinde, sizlerin de bacakları daima pürüzsüz olabilir. Ortalama olarak 6 seansta mükemmele yakın sonuçlar alınabilir.

Bacak bölgesi için seans uzunluğu (iki bacak toplamında) yaklaşık olarak 1 saat 15 dakika kadardır.

Kol Lazer Epilasyonu Nedir, Ne Kadar Sürer?

Genel olarak Alexandrite yönteminin sıklıkla uygulandığı bölgedir. Kol lazer epilasyonu esnasında bu yöntemin uygulanmasının sebebi, genellikle ince tüylerin kol bölgesinde varlığından kaynaklanmaktadır.

Toplamda 10 seansa kadar sürebilen bu çalışma için, genellikle güneşten uzak olan kış ayları tercih edilir.

Koltuk Altı Lazer Epilasyonu Nedir, Ne Kadar Sürer?

Epilasyon türleri arasında sıklıkla tercih edilen bir diğer türde, kılların yoğunlukla bulunduğu koltuk altı bölgelerimizdir. Özel aletlerimiz sayesinde oldukça kısa sürede bu bölgenin seansı gerçekleşmektedir.

Seans uzunluğu ve toplam seans kişiden kişiye göre değişkenlik gösterebilir.

Boyun Lazer Epilasyonu Nedir, Ne Kadar Sürer?

Boyun bölgesine uygulanacak olan epilasyon çeşidimiz genellikle erkekler tarafından tercih edilmektedir. Sakal kaynaklı kıl dönmeleri ve sakal çizgisinin yukarıya çıkartılması talebiyle erkekler lazer epilasyon konusunda boyuna önem vermektedirler.

Seans zamanları ve toplam seans sayısı sakal yoğunluğuna göre değişiklik gösterebilir.

Yüz Lazer Epilasyonu Nedir, Ne Kadar Sürer?

Yüze yapılacak olan lazer işlemleri oldukça dikkat edilmesi gereken işlemlerdir. Yüz bölgesinin tüylenmesinin arkasında yer alan hormonal rahatsızlık tespit edildikten sonra, epilasyon ile birlikte hormonal tedavi de yapılmalıdır.

Süreç olarak tedavinin ve hormonların dürümü seansların uzunluğunu ve toplam seans sayısını etkileyebilir.

Göğüs ve Sırt Bölgesi Lazer Epilasyonları Nelerdir, Ne Kadar Sürerler?

Göğüs ve sırt bölgesi özellik olarak hemen hemen birbirinin aynı kıl ve tüy yapılarını taşımaktadır. Bu sebeple iki konuyu da bir araya getirerek sizlere anlatmak istedik. Lazer epilasyon konusunda özellikle erkeklerin şikayetçi olduğu bu bölgelerin temizliği için, epilasyon çeşitlerinden uzmanlıkla yararlanılmalıdır.

Bu bölgelere epilasyon yapılırken kişinin canı yanabilir. Kişinin canı çok fazla yanıyorsa, metot değiştirilerek farklı bir epilasyon çeşidine de geçiş yapılabilir. Kıl yoğunluğuna göre uzunluklar sırt ve göğüs bölgesi için de değişkenlik göstermektedirler.

Tüm bu bölgelerin haricinde çene, sakal üstü, boyun, bıyık gibi bölgelere de hizmet verilmektedir.

Lazer Epilasyon Fiyatları

Lazer sürecinin fiyatlandırması seans ve uygulanacak tür bakımından farklılık göstermektedir. Lazer epilasyon fiyatları arasında olan değişkenlik, uygulanacak yöntem ve uygulayacak kurum tarafından belirlenir.

Ortalama fiyat almak adına lazer seanslarını yaptırmak istediğiniz işletmeler ile görüşebilir ve kontrol talep edebilirsiniz. Lazer epilasyon fiyatları konusunun ilden ile, kurumdan kuruma değiştiğini unutmayınız.

Lazer epilasyon seansları can yakar mı?

Uygulanan yöntemler arasında bazı yöntemler canınızı yakarken, bazı yeni yöntemler sayesinde de neredeyse acıyı hissetmemeniz mümkün.

Epilasyon kesin çözüm mü?

Doğru ve düzenli biçimde uygulanan epilasyon seansları %100 olmasa bile, %100’e yakın performans vermektedir.

Lazer epilasyon ile tüyler tamamen biter mi?

Epilasyon seansları sonucunda tamamen tüylerinizden kurtulabilirsiniz. Tüylerinizden tamamen kurtulamasanız bile, tüyleriniz incelecek ve daha geç uzayacaktır. Tüylerinizin geç uzaması da arada bir seans alarak düzeltebileceğiniz bir problemdir.

Bıyık lazer kaç TL?

Genellikle 75 TL – 100 TL arası bir fiyatlandırması mevcuttur.

Tüm vücut lazer epilasyon kaç ay sürer?

Lazer epilasyonun süresi bölgesel olarak değişmektedir. Herhangi bir vücut bölümü yaklaşık 2 ay sürede tamamen lazer epilasyon yapılabilir.

Lazer epilasyon etkisi ne kadar sürer?

Lazer epilasyonun etkisi insandan insana değişmektedir. Genellikle lazer epilasyon hizmeti alan kullanıcılarda kalıcı çözüm edinme oranı oldukça yüksektir.

Lazer epilasyon yaptırmak için kaç yaşında olmamız gerekir?

16 yaş ve altına özellikle lazer epilasyon yaptırmaması önerilir. Bunun nedeni hormonsal dengeler ve kıl dönmesi gibi bazı sorunlardır.

Lazer epilasyon ömür boyu mu?

İnsan yaşamının tamamı boyunca garanti verebilecek herhangi bir tüy, kıl alma sistemi henüz gelişmedi. Lazer epilasyon şirketleri, “Hayatınızın geri kalanını tüysüz ve mutlu yaşayın.” tarzı sloganlar üretirken, genellikle müşteri sayısını arttırmaya çalışmaktadırlar.

Hangi lazer epilasyon yöntemi daha iyi?

Cildinizin türüne göre, hangi lazer epilasyon türünün daha iyi olduğu değişiklik göstermektedir. Esmer tenli biri ile beyaz tenli biri arasında fark vardır. Kıl kökü kalınlığı da farka sebebiyet verebilir.

Yazar hakkında

Kalitelimakalem

Yorum Yap