İçeriğe geç

Noodle Zararlı Mı? Noodle Zararları Neler?

noodle zararları
Bizi Paylaşın

Hazır noodle ürünleri gün geçtikçe daha fazla tüketilmeye başladı. Noodle zararları konusu, ürünün bu kadar ilgi görmesinden sonra toplum sağlığı açısından daha büyük bir sorun haline geldi. Yazımızda hazır noodle ürünlerinin zararlı olup olmadığı hakkında detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Noodle zararlı mı sorusuna çok net bir şekilde evet yanıtı verilebilir. Ürünün sahip olduğu değerler ve içerisinde bulunan MSG gibi zararlı maddeler nedeniyle zararlı olduğu kabul edilmektedir. MSG yani monosodyum glutamat’ın halk dilindeki adı Çin tuzudur. Çin tuzunun ise vücudumuza pek çok zararı bulunmaktadır.

Noodle Zararları Neler?

2014 yılında hazır noodle tüketimi hakkında bilimsel bir araştırma yapıldı. Yapılan araştırmada 10.771 yetişkin bireyin yeme alışkanlığı gözetlendi. Araştırmanın sonucunda, haftada en az iki kez hazır noodle yiyen kadınların, metabolik sendrom riskinin artırıldığı ortaya çıktı.

Diğer bir bilimsel araştırma ise noodle tüketen kişilerin D vitaminin düşük olduğunu ispatladı. D vitaminindeki düşüşün yanı sıra noodle zararları arasında obezite, hareketsiz bir yaşama düşkünlük, şekerli içecek alımına bağımlılık gibi maddelerde yer aldı.

noodle zararlı mı

Yapılan bilimsel araştırmaların ışığında noodle zararlarını sıralayacak olursak:

  • Düşük beslenme (diyet) kalitesi,
  • Fazla sodyum alımı,
  • Ekstra kalori alma,
  • Metabolik sendrom gelişme riskinin artması,
  • D vitamininde eksiklik,
  • Obezite riskinin artması,
  • Hareketsiz bir yaşama meyilli olma,
  • Kalp rahatsızlıkları riskinin artması,
  • Böbrek rahatsızlıkları riskinin artması,
  • Mide kanseri riski oluşturması,

Gibi sorunlar, noodle tüketiminden kaynaklı başlıca zararlardır.

Hazır Noodle Neden Zararlı?

Hazır noodle ürünlerinin zararları hakkında belli başlı maddeleri sizlere sunduk. Şimdi ise bu ürünlerin neden bu kadar zararlı olduklarını, detaylı biçimde sizlere aktarmak istiyoruz. Noodle içerdiği sodyum oranının yüksek olması, lif ve protein bakımından düşük değerleri olması, MSG (Çin tuzu) içermesi gibi sebeplerden dolayı zararlıdır.

Düşük Lif ve Protein Oranı

Lif ve protein tokluk hissini artırmaktadır. Düşük lif ve protein oranına sahip olan noodle ürünleri, bu hissiyatı kişiye vermediği için tam olarak tokluk hissi oluşturmazlar. Düşük lif oranında beslenmenin sağlık üzerinde pek çok zararı bulunmaktadır. Bu zaralar arasından belki de en önemlisi, sindirim sisteminin olumsuz etkilenmesidir. Düşük lif oranındaki besinleri tüketmek, kabızlık gibi sindirim problemlerine yol açabilir.

Yüksek Sodyum Oranı

Sodyum, vücudumuzun düzgün ve düzenli çalışması için gerekli bir mineraldir. Ancak, çok yüksek oranda sodyum alımı, vücudumuz için hiç de iyi değildir. Hazır noodle zararları konusundaki belki de en önemli alt başlıklardan biri, noodleların içermiş olduğu yüksek sodyum oranıdır. Bir porsiyon hazır noodle (100 gr), 397 ile 3678 mg arasında sodyum içermektedir.

Sodyum, tuzun temel bileşenlerinden biridir. Tuzun kimyasal açılımı da sodyum klorür olarak bilinir. Yani bu denli yüksek oranda sodyum alımı yapan kişi, pek çok sağlık riskini de beraberinde almış olur. Yüksek tuz tüketimi yaparak beslenmek; mide kanseri, kalp hastalığı, felç gibi oldukça ciddi sağlık sorunları ile ilişkilidir.

Aynı zamanda tuz duyarlılığı yüksek olan kişilerin, yüksek oranda sodyum içeren besinler tüketmesi halinde; yüksek tansiyon riski artabilir, kalp ve böbrek sağlıkları da olumsuz yönde etkilenebilir.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), günde 2 gr sodyum alımını önermektedir. Yani 1 paket hazır noodle yemek bile bu öneriye uyulmasını zorlaştırır.

hazır noodle zararları

MSG (Çin Tuzu)

Hazır noodleların içerisinde MSG yani Çin tuzu da bulunmaktadır. Çin tuzu, pek çok hazır ve işlenmiş ürünün içerisinde bulunan bir bileşendir. Çin tuzunun temel görevi; içerisine girdiği gıdaların lezzetini artırmaktır. Her ne kadar Çin tuzunun kullanımı serbest olsa bile, bu tuzun tüketiminin kısa ve uzun vadede insan sağlığına ciddi zararları olduğu düşünülmektedir.

MSG ile ilgili anekdot raporları incelendiğinde; MSG’nin yüksek tansiyon, baş ağrısı, mide bulantısı, halsizlik, kas sıkışması, kalp çarpıntısı, ciltte kızarma ve göğüs ağrısı gibi semptomlarla ilişkili olduğu ortaya çıkmaktadır. Kimi araştırmalara göre de MSG’nin obezite ve yüksek kan basıncına sebebiyet verdiği düşünülmektedir.

Kalitesiz Beslenme ile İlişkisi

Düzenli olarak hazır noodle yemek, kalitesiz beslenme ile ilişkilendirilmektedir. Hazır noodle tüketimi yapan ve yapmayan kişilerin incelendiği bilimsel bir araştırma, noodleların aslında ne kadar kalitesiz besinler olduğunu ortaya koymaktadır. Yapılan araştırmaya göre hazır noodle tüketen kişiler, tüketmeyenlere nazaran, C ve A vitamini, fosfor ve demir minerallerini alımında eksiklik yaşamaktadır.

Yapılan araştırma aynı zamanda artan sodyum tüketim oranına bağlı olarak, kalp hastalığı, felç ve diyabet riskinin artığını da gözler önüne sermiştir.

Daha fazla içeriğimize göz gezdirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz ek içerikler:

Konu ile ilgili İngilizce kaynaklar:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir