İçeriğe geç

Optimum Maliyet Nedir, Nasıl Belirlenir?

optimum maliyet nedir
Bizi Paylaşın

Optimum maliyet, bir satıcının, herhangi bir üründen elde edebileceği en fazla kar oranıdır. Optimum maliyet nedir sorusu satıcının toplam karlılık oranının maksimize edilmesi ile oluşan fiyat noktasıdır. Hem ürün hem de hizmet için geçerliliğini koruyan optimum fiyat, satıcının en güzel karı elde etmesini hedefler.

Optimum maliyet nedir sorusunun yanıtı her zaman en yüksek fiyat ile satılan ürün değildir. Ürünlerin fiyatı, piyasaya rekabetine göre belirlenerek, ürünün satılabildiği en makul karlılık oranını tespit edilir. Bu duruma, optimum maliyet hesabı denilmektedir.

Optimum Maliyet Nasıl Belirlenir?

İdeal fiyatı belirlemek için uygulanması gereken pek çok strateji bulunmaktadır. Hizmet veya ürün satışı yapılacak olan sektörde bulunan rekabet, fiyatların optimal seviyesinde büyük rol oynar. Optimum maliyet nedir, nasıl belirlenir soruları için aşağıdaki alt başlıkları dikkatlice okuyun.

Müşteri Bazındaki Değer

Üretmiş olduğunuz ürünün veya sunmuş olduğunuz hizmetin, müşteri bazındaki değerinin bilinmesi oldukça önemlidir. Müşteri bazındaki değer bilindikten sonra, ürün için optimum fiyat belirlenmelidir. Aksi taktirde ciddi zararlar ile karşılaşma riskiniz artacaktır.

Rakiplerin Talep Ettikleri Fiyat

Sürekli gelişen ve yenilenen iş dünyasında, rakipler oldukça büyük bir önem taşır. Rakiplerinizin, aynı ürün veya aynı hizmet için talep ettiği fiyatları ciddi biçimde takip etmek gerekir. Rakiplerin yapmış olduğu fiyatlandırma takip edilerek, ürün için belirlenecek optimum fiyat konusunda karar kılınabilir.

Kar Hedefi

Optimum maliyet belirleneceği esnada, şirketin kar hedefi de göz önünde bulundurulmalıdır. Karlılık oranını artırmak için kimi zaman fiyatı düşürmek gerekebilir. Bu durumu daha net anlamanız adına aşağıdaki örneğe göz gezdirebilirsiniz:

  • X firması sizin firmanız, Y firması ise rakip firma olsun.
  • X ve Y firmaları aynı ürünün üretimini ve satışını yapıyor olsun.
  • Y firması (rakip firma), X firmasına nazaran daha ucuza ürünü satsın.
  • Bu durum X firmasının satış hacminde azalma meydana getirsin.
  • X firmasının bu durumda satış hacmini artırması için fiyat düşürme politikası izlemesi gerekir.

Bu durumun sonucu olarak X firması yani sizin firmanız, optimal fiyatı elde ederken ürünün fiyatını düşürecek ve satış hacmini artırmaya çalışacaktır.

Piyasa Takibi

Piyasada ürününüze sunmuş olduğunuz optimum fiyatın sonrasında, rakiplerinizin ne yapacağını takip edin. Rakipleriniz, sizlerin fiyatından daha aşağıda satış yapmaya başladıysa optimal olarak belirlediğiniz birim fiyatı, artık optimal değil demektir. Eğer rakipleriniz sizlere nazaran daha iyi fiyat olanakları sunuyor ve daha çok kar elde ediyorsa fiyatınızı yeniden optimum hale getirmelisiniz.

Optimum Ürün Maliyetinin Belirlenmesi

Ürünün total maliyeti hesaplandıktan sonra, minimum olarak ürün fiyatı hakkında bilgi sahibi olunur. Değişken maliyetler ve sabit maliyetler hakkında detaylı bilgi sahibi olarak, ürünün optimal fiyatını bulma konusunda daha emin adımlar atmak mümkündür.

Hem sabit maliyetler hem de değişken maliyetler göz önünde bulundurulduktan sonra, ürün fiyatlandırması için en doğru karar verilebilir. Sabit maliyet ve değişken maliyet hesabı yaptıktan sonra, yine de rakiplerinizden aşağı fiyat veremiyorsanız, bu sektöre adım atmamak veya total maliyeti düşürmeye çalışmak, akıllıca olacaktır.

Ek olarak; marjinal maliyet hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz, buraya tıklayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir