İçeriğe geç

Orff Nedir? Orff Schulwerk Yaklaşımı

orff nedir
Bizi Paylaşın

Bireyler çocuklarının gelişimine katkıda bulunmak ve yeteneklerini ortaya çıkarmak için okul öncesinde eğitimlerine katkıda bulunabilir. Her çocuğun farklı yetenek, yetkinlikleri vardır. Bunların bulunup ortaya çıkarılması ve geliştirilmesi için farklı eğitim metotları vardır. Son zamanlarda en çok tercih edilen yöntem ise Orff Schulwerk yaklaşımı olarak bilinir.

Orff Schulwerk prensipleri temelde çocukların gelişimini desteklemek, yaratıcılıklarını geliştirme ve belli kalıplara uymadan eğitilme esasına dayanmaktadır. Bu nedenle aileler Orff nedir ne işe yarar diye merak edip araştırdığında gelişime açık, yaratıcı, destekleyici ve çocukların kendilerini rahatça ifade edebilecekleri düzeyde bir eğitim sistemi karşılamaktadır. Orff Schulwerk eğitim sisteminde element, hareket ve müzik sisteminin uyumlanması ile çocukları hem eğlenmesini hem de yaratıcılığının gelişmesini sağlayan bir bütün olarak görülebilir.

Orff Nedir?

orff eğitimi

Orff Schulwerk yaklaşımında çocuklar müzik, dans, ritim ile kendi yetkinliklerini keşfetme ve geliştirme imkânı elde eder. Özellikle okul öncesi dönemde çocukların ritim, hareket, farklı insanlarla koordineli şekilde çalışarak konuşma, öğrenme pratikleri kazanılması sağlanır. Böylece çocuklar çok erken yaşlarda eğlenerek yaratıcılıklarını ortaya çıkarmayı, dünyaya farklı bakış açılarından bakarak özgünlüklerini koruma hedeflenir. Orff eğitimi sayesinde çocuklar okul, eğitim hayatları boyunca sevdikleri hobi alanlarını keşfedebilir. Bu sayede hem yeni bilgiler öğrenmeye açık hale gelebilir hem de sevdikleri alanları, kendilerini tanımayı başararak hayatlarına daha doğru şekilde yön verebilir.

Orff eğitimi ile müzik, dans, hareket ile çocuklar kendini ifade edebilmektedir. Aynı zamanda arkadaşlarını izleyerek onların kendini ifade ediş şekillerine ortak olup anlayabilecek düzeye gelebilir. Arkadaşları ile iletişim kuran, anlayan çocuklar birlikte ortak projeler kurup yaratma ve bu projeleri devam ettirme yetkinlikleri kazanabilir. Orff eğitimi sayesinde çocuklar kendilerini yetenekli ve özel hisseder. Aksini hisseden kendini yetersiz ve başarısız gören çocukların olması durumunda Orff eğitim sisteminde kabul ile çocukların özel yeteneklerinin farklı olduğu, herkesin başarılı olabileceğin bir alan olduğunu müzik, ritim ve hareketlerle ortaya çıkarılır.

Orff eğitimi sayesinde sosyal, psikolojik ve motor becerileri gelişen çocuklar kendilerini ifade etmenin farklı yöntemlerini bulabilir. Özellikle içe kapanık ve sosyal çevre edinme konusunda zorlanan çocuklar Orff eğitim sisteminden yararlanabilir. Orff eğitimi ne demek? Her çocuğun özel yetenekleri olduğunu ve bunu yaratıcı, özgün şekilde ritim, dans, müzik ile ifade edebilmesine yardımcı olan eğitim sistemi olarak bilinir. Her çocuğun özel, farklı yetenekleri olduğunu göstermeyi amaçlar. Bunun dışında çocukların yeteneksiz olduğunu hissetmesi durumunda kabul etmeyi ve farklı alanlarda kendini ifade etmesi için yönlendirmeler yapılır. Bu yönlendirmeler sonucunda çocuklar kendilerini daha özgün, yaratıcı ve iyi hissetmeleri sağlanır.

Orff Ne İşe Yarar?

Orff okul öncesi eğitimde başlanabildiği gibi okula başlayan, ana sınıfına ya da kreşe giden öğrenciler rahatlıkla katılabilir. Özellikle Orff Schulwerk yaklaşımında çocukların özgün olduğu hissettirildiği ve kendi yetkinliklerine göre yönlendirildiği için keşfetmeye meraklı, heyecanlı ve denemekten çekinmeyen bireyler olarak yetiştirilir. Böylece iş, sosyal, psikolojik hayatta da bireyler daha rahat, eğlenceli, özgün ve değerlere sahip çıkan karakter yapısı oturtulur.

Bireyler istedikleri alanlarda rahat, eğlenceli şekilde faaliyet göstermesi için iyi bir eğitim görmesi gerekir. Son zamanlarda çocukların iyi, kaliteli eğitim görmesi için Orff sisteminden faydalanılır. Orff ne işe yarar? Orff eğitim sisteminin içerisinde müzik, ritim, dans ve hareket vardır. Birden fazla çocuklar bu eğitim içerisinde yer alır. Böylece hem kendini ifade etme, merak etme, keşfetme, koordineli şekilde iletişim kurma gibi yetkinliklerin kazanması sağlanır. Aynı zamanda çocuklar hangi alanlarda yetkinlikleri olduğunu keşfedebilmektedir.

Orff Çalgıları Nelerdir Kısaca

orff çalgıları nelerdir

Kişiler, çocuklarını daha iyi şartlarda eğitmek, sevdikleri alanlarını bulmak için başlangıçta yönlendirici olabilir. Bu nedenle orff eğitim sistemi içerisinde çeşitli çalgılarla müzik, ritim ve dans ile birleşerek özgün şekilde çocukların yetkinlikleri keşfedilebilir. Orff eğitim prensipleri arasında fiziksel ve zihinsel koordinasyon sağlanması önem taşır. Bu nedenle orff çalgıları ile çocuklar müzik üretebilmektedir. Orff çalgılarından bazıları şunlardır:

 • Tef
 • Davul
 • Ritim çubukları
 • Gong
 • Çelik üçgen
 • Ksilofon
 • Kastanyet
 • Bango
 • Marakas
 • Glockenspieller
 • Zil
 • Timpani

Orff çalgıları sayesinde sosyal, psikolojik alanda çocukların gelişimi desteklenir ve yetkinlik alanlarının keşfedilmesine yardımcı olunur. Özellikle çocuklar hangi tarza yöneliyor nelerde hoşlanıyor ve sosyal olarak gelişimi nasıl olduğunu anlaşılmasını sağlar. Çocuklar istedikleri çalgıları seçerek farklı ritim, müzikler yaratabilir. Aynı zamanda bu müzikler ile dans edebilir farklı arkadaşlarıyla oyunlar oynayabilir. Böylece Orff eğlenerek yaratıcılık özelliklerinin ön plana çıkarması sağlanabilir.

Orff Eğitimi Kaç Yaş?

Orff eğitim sisteminde ritim, müzik, hareket ile çocukların zihinsel ve fiziksel gelişimleri desteklenir. Aynı zamanda eğitim grup içerisinde gerçekleştiği için çocukların sosyalleşmesi, birbirini anlaması, kendini toplum içinde rahatça ifade edebilmesine yardımcı olur. Orff eğitimi için okul öncesinde sisteme kayıt ettirmek mümkündür. Orff eğitimini minimum 3 yaşını doldurmuş çocuklar alabilir. Hem kendini keşfetme hem de ifade edilmesine yardımcı olan Orff eğitiminde çocukların zihinsel, bedensel ve sosyal gelişimi desteklenir. Daha fazla içeriğe ulaşmak için buraya tıklamanız yeterli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir