İçeriğe geç

Polyglot Nedir, Nasıl Olunur?

polyglot nedir
Bizi Paylaşın

Birden fazla dil bilmen insan, birden fazla kültürün içerisine girme olanağı bulur. Polyglot nedir sorusunun en doğru yanıtı, çok sayıda dil bilen kimselere söylenen tabirdir. Bu şekilde adlandırılan kişi, birden fazla sayıda dili akıcı biçimde konuşabilmektedir.

Polyglot kelimesi, özellikle son birkaç yıldır sıklıkla gündeme gelen ve herkesin merak ettiği trend bir olgudur. Bir dili oldukça hızlı biçimde öğrenen bu insanlar, genellikle 4’ten fazla sayıda yabancı dili (ana dili olmayan diller) oldukça akıcı biçimde konuşmakta ve anlamaktadır.

Polyglot Ne Demek?

polyglot ne demek

Kelimenin kökenine inecek olursak; karşımıza Antik Yunanca çıkacaktır. Peki, tam olarak Polyglot ne demek? Yunancada yer alan polyglōttos kelimesi, polygot kelimesinin kökeninin geldiği yerdir. Polyglōttos kelimesi dil anlamına gelen “poly” ve çoklu anlamına gelen “glötta” kelimelerinin birleşiminden oluşmuştur.

İlk başlarda bu kelime çok yönlü insanlar için kullanılmıştır. Ancak zaman içerisinde yalnızca birden fazla sayıda yabancı dil bilen insanları tanımlamak için kullanılır hale gelmiştir. Polyglot kelimesinin diğer anlamları ise:

  • Kitabın birden fazla dilde içeriğe sahip olduğunu belirtir.
  • Çok çeşitlilik anlamına da gelmektedir.
  • Birkaç dilde madde içeren metinleri tanımlamak için de kullanılır.

Polyglot Olmak İçin Kaç Dil Bilmek Gerekir?

polyglot nedir

Polyglot olmak için en azından 4 farklı yabancı dil bilmek gerekir. 4 ve 4’ten fazla yabancı dil bilen kişiler, bu kategoride yer almaktadırlar.

Birden fazla dil öğrenmek zor mu sorusuna yanıt arıyorsanız, gerekli emeği verdiğiniz taktirde başarılı olabileceğinizi unutmamalısınız. Doğru teknik ve gerekli çaba sarfederek birden fazla sayıda dili rahatlıkla öğrenmeniz mümkün.

Polyglot Nasıl Olunur? Polyglot Dil Öğrenme Teknikleri      

polyglot

Herhangi bir yabancı dili öğrenmek sizlere çok zor gelirken, bu insanların nasıl olurda bu kadar fazla sayıda yabancı dili öğrendiklerine şaşırıyor olabilirsiniz. Bunun temelinde teknik ve psikoloji yatmaktadır. Polyglot dil öğrenme teknikleri sayesinde sizler de tıpkı bu insanlar gibi fazla sayıda dil öğrenebilirsiniz.

Normalde bir kişinin polyglot olarak adlandırılabilmesi için en azından 4 yabancı dili akıcı bir şekilde konuşuyor olması gerekmektedir. Aşağıda yer alan teknikler, dil öğrenme sürecinde polyglot nasıl olunur sorusunda sizlere yardımcı olacaktır.

1.      Tek Bir Yabancı Dil Öğrenmeye Yoğunlaşın

polyglot dil öğrenmek zor mu

Yabancı dil öğrenme sürecine başladığınız zaman, tek bir yabancı dile yoğunlaşmanızda fayda var. Bir dili öğrenmeye başladığınızda, dil ile ilgili küçük ve büyük tüm bilgiler beyninizde bir araya gelmeye başlar.

Eğer birden fazla sayıda dili aynı anda öğrenmeye çalışırsanız, beyninizde bir araya gelen bu bilgilerin unutulma oranı artacaktır. Bu nedenle aynı anda tek bir yabancı dile yoğunlaşmak daha mantıklıdır.

2.      Elinizden Geldiğince Eğitimlere Katılın

Yabancı dil eğitimlerine katılmak, dil öğrenme sürecinde hangi seviyede olduğunuzu görmeniz ve kendinizi geliştirmeniz açısından oldukça önemlidir. Eğer bir polyglot olmak istiyorsanız, elinizden geldiğince yabancı dil eğitimlerine katılmanız gerekir.

Dilerseniz Udemy gibi kaynaklardan dil öğrenme ile ilgili kurslar da satın alabilirsiniz.

3.      Öğrendiğiniz Dil ile İlgili Mobil Aplikasyonlar İndirin

polyglot dil öğrenme teknikleri

Öğrendiğiniz yabancı dilde gelişmenize olanak sağlayacak mobil aplikasyonlar indirmeniz, öğrenme sürecinizi hızlandıracaktır. Ancak indirdiğiniz mobil aplikasyonun, öğrenmeye çalıştığınız yabancı dil için doğru kaynak olduğuna emin olmanız gerekmektedir.

Polyglot olmak için kullanılabilecek dil öğrenme uygulamaları:

4.      Aynı Kitabı Farklı Dillerde Okuyun

polyglot

Polyglot dil öğrenme teknikleri arasında yer alan 4. madde bir kitabı birden fazla dilde okumaktır. Okuyacağınız bir kitabı ilk önce anadilinizde okuyun. Ana dilinizde okumayı tamamladıktan sonra, kitabın öğrenmeye çalıştığınız yabancı dilde olan versiyonunu edinin ve tekrar okuyun. Bu süreç ana diliniz ile yabancı dil arasında bulunan cümle kalıpları arasındaki farkları ve dilin mantığını öğrenmenize yardımcı olacaktır.

5.      Çalışma Zamanınızı Planlayın

Zaman planlaması yapmak, dil öğreniminde sizleri oldukça ileri seviyeye taşıyacak bir diğer unsurdur. Özellikle birden fazla sayıda yabancı dili akıcı biçimde konuşmak istiyorsanız, kendinize bir çalışma çizelgesi oluşturmanızda fayda var.

Oluşturacağınız çalışma çizelgesine, çalışmak için belirlediğiniz zaman aralıklarını da net bir biçimde belirtin. Belirttiğiniz zaman aralıkları, sizleri katı bir çalışma disiplini içerisinde tutmaya yardımcı olacaktır.

6.      Öğrenmeye Çalıştığınız Yabancı Dilde İçeriklere Vakit Ayırın

Öğrenmeye çalıştığınız yabancı dil ile ilgili içeriklere vakit ayırmanız, dil öğrenme sürecinizi oldukça hızlandıracak ve pratik yapma olanağını sizlere sunacaktır. Polyglot öğrenme tekniklerini uygularken film, dizi, kitap, YouTube içeriği ve benzeri içerikleri, öğrenmeye çalıştığınız yabancı dilde izlemek, sizlere büyük faydalar sunar.

7.      Bol Bol Konuşma Pratiği Yapın

polyglot nedir (2)

Bulabildiğiniz her fırsatta bol bol konuşma pratiği yapın. Yabancı dilde konuşmak sizlere özgüven aşılayacak ve öğrendiklerinizi uygulama fırsatı verecektir. Hata yapmaktan kesinlikle ama kesinlikle çekinmeyin. Unutmayın ki dil bir iletişim aracıdır. Öğrenmeye çalıştığınız yabancı dilde ne kadar uzun süre iletişim kurarsanız, polyglot olma şansınızı o kadar artırırsınız.

8.      Boş Zamanlarınızı Öğrenmeye Ayırın

polyglot

Öğrenme sürecinde aktif olarak bulunduğunuz her an, öğrenme sürecinin kısalmasına yardımcı olur. Birden fazla sayıda yabancı dili başarılı bir biçimde öğrenmek istiyorsanız, boş zamanlarınızı dil öğrenmeye ve dildeki becerilerinizi geliştirmeye ayırabilirsiniz.

9.      Dil Partneri Bulun

Dil öğrenim sürecinizi hızlandırmak istiyorsanız, sizin ile o dili öğrenecek bir partner bulmanız işinizi kolaylaştıracaktır. Partneriniz ile bol bol konuşma pratiği yapabilirsiniz. Dil öğrenme süreci için partner seçimi yaparken, hemen hemen aynı seviyelerde olmaya dikkat edin. Aynı seviyelerde olmanız, birlikte gelişmenize olanak tanıyacaktır.

10.  Merdiven Tekniğini Kullanın

polyglot merdiven

Bir dili öğrendikten sonra, öğrendiğiniz dili unutmamanız gerekmektedir. Polyglot olmak için en azından 4 dil bilmek gerektiğini unutmayın. Merdiven tekniği, daha önce öğrenmiş olduğunuz bir dili etkin biçimde kullanmanıza olanak tanır.

Merdiven tekniğini şu şekilde anlatmak mümkün; diyelim ki 2 yabancı dil biliyorsunuz. Bunlardan biri İngilizce diğeri ise İspanyolca olsun. 3. dil öğreniminizi gerçekleştirirken bu iki dili de aktif olarak kullanmanıza merdiven tekniği denir. Yani 3. dili öğrenirken kelimeleri çevireceğiniz zaman ana diliniz yerine, İngilizceye veya İspanyolcaya çevirerek bu iki dili de aktif olarak kullanabilirsiniz.

Bu tarz kaliteli içeriklerin daha fazlasına ulaşmak için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

“Polyglot Nedir, Nasıl Olunur?” hakkında 6 yorum

  1. Bilmediğim bir tabirdi ve öğrendiğim iyi oldu. Elinize sağlık
    Umarım bir gün bende kendim için polyglot diyebilirim. 🙂

  2. Yazınız çok aydınlatıcı bilgilerle dolu olmakla birlikte çok da akıcı emeğinize sağlık Blogunuzdaki diğer yazılarıda okuyacağım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir