İçeriğe geç

RTX Nedir? RTX Teknolojisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

RTX Nedir?
Bizi Paylaşın

RTX çıktığı günden bu yana, oyun sektörünün öncü teknolojik gelişmeleri arasında başta yer almaktadır. Peki, RTX Nedir? Grafiklerde yer alan gölgelerin ve ışıkların özel yöntemler ile render işleminden geçerek daha gerçekçi görüntüleri sunmasını sağlayan teknolojidir.

RTX, gerçek bir fiziki obje ile ışığın birleşmesi anında oluşan görüntüye odaklanmaktadır. Yani, ışık ve gölgeler gerçekte olduğu gibi yansıtılmaktadır. Nesneler üzerine odaklanması sayesinde, oyun ve film alanlarında, aşırı gerçekçi görüntüyü kullanıcıya sunabilmektedir.

RTX teknolojisi daha önce benzerine rastlanmayan render metotları kullandığı için, teknoloji sektöründe yeni bir devrin kapısını aralamıştır.

RTX Teknolojisi Nedir?

RTX teknolojisi

RTX, ışığın nesneler ile etkileşime girmesini, doğal biçimde yansıtmaktadır. Yani, ışık nesneler ile etkileşime girerken doğal görünümünü kaybetmeden, gerçekçi bir şekilde yansıma yapabilir. RTX teknolojisi nedir? Yansıma, saçılma, dağılma, kırılma ve benzeri doğal olayları da ekranlarımıza taşıyan teknolojidir.

RTX’in açılımı “Ray Tracing” olarak yapılmaktadır. Sektörün önde gelen kaliteye sahip oyunları, ray tracing teknolojisini desteklemektedir.

RTX’in maliyeti ise oldukça yüksektir. Üst düzey enerji tüketimi gerektiren RTX, yalnızca oyun sektöründe değil, film sektöründe de adından sık sık söz ettirmeyi başarmıştır.

RTX teknolojisi istediği yoğun performanstan dolayı, oyunlarda yaklaşık olarak %30’luk bir kare hız düşüşü (FPS düşüşü) yaşatmaktadır. Bu oran ise 1 FPS’i bile önemseyen oyuncular için oldukça yüksek bir değer.

AMD RTX Teknolojisi Kullanıyor Mu?

Nvidia, RTX’i ilk kullanan firmadır. AMD ekran kartlarında ray tracing teknolojisi eskiden bulunmuyordu. Fakat, AMD yaptığı büyük atılımdan sonra 6000 serisi GPU’ları ile birlikte, yüksek kalitede ışın izleme teknolojisini kullanıcılarına sundu.

AMD RTX teknolojisi kullanmaya yeni başlasa bile, firmanın kökenine ve elinde bulundurduğu kaynağa bakılacak olursa, bu işin altından hakkıyla kalkabilecek gibi gözüküyor.

Daha fazla teknoloji konusunda makale okumak için tıklayabilirsiniz.

RTX Teknolojisi Sahibi Ekran Kartı Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

RTX’e sahip bir ekran kartı alırken dikkat etmeniz gerekenleri, bu başlıkta sizler için hazırladık. AMD ve Nvdia arasında yapacağınız tercihte bilmeniz gereken tüm ray tracing detayları bu alt başlıkta sizler ile olacak. Işın izleme teknolojisine sahip olan bu iki firmanın ekran kartını seçerken oldukça dikkatli olmalısınız.

RTX teknolojisi nedir?

RTX teknolojisi sayesinde, Nvdia büyük bir atılım yaptı, AMD’de ona yetişmeye çalışıyor demiştik. Peki, RTX ekran kartı seçerken bilmeniz gerekenler neler?

  1. Nvdia’nın RT Çekirdekleri: Nvdia 20 serisi ekran kartlarının her birinin içerisine RT çekirdekleri yerleştirdi. Bu çekirdekler, ışın izleme ve ışın izleme grafiklerinin oluşturulması için özel olarak tasarlanmıştır. AMD’de ise bu teknoloji bulunmamaktadır. RT çekirdekleri, Nvdia’nın özel olarak geliştirdiği ve AMD fark attığı alandır.
  • AMD Tarafında Ekstra Performans Düşüşü: Hali hazırda RTX teknolojisi belirli miktarlarda FPS düşürmekte. Fakat, Nvdia’nın sahip olduğu RTX kartlar, AMD’nin kartlarına nazaran daha iyi. AMD, Nvdia’ya nazaran %10 ila %20 arasında daha fazla FPS düşüşüne sebebiyet vermekte.
  • RTX Seçerken Yeni Nesiller Performans Düzeltmesine Sahip Olabilir: Yeni nesil ekran kartlarında olası performans düzeltmeleri meydana gelebilir. Bu sebeple, RTX ekran kartı alırken, en son çıkan ve en düzgün çalışan sürümleri almak oldukça önemli.

RTX Teknolojisi Tarihi

İlk olarak 2018 yılında ki Gamescom’da tanıtılan bu teknoloji, zaman içerisinde Nvdia’nın 20 serisi ekran kartlarında yerini aldı. RTX teknolojisi 2018 yılında tam bir bilinmezdi. Zaman içerisinde ise bir fenomene dönüşen ışın izleme teknolojisi sayesinde, oyuncular daha gerçekçi grafikler ile oyun oynamanın keyfini sürüyor.

RTX Teknolojisi ve GTX Teknolojisi Arasında Ne Farklar Bulunuyor?

GTX teknolojileri, Nvdia’nın RTX’den önce çıkardığı ve oldukça popüler olan grafik kartı teknolojileri arasında yer alıyordu. Bu günlerde ise RTX’in sebep olduğu heyecan nedeni ile neredeyse tamamen unutuldular.

RTX teknolojisi ve GTX teknolojisi arasında bulunan en büyük farklar;

  • RTX tarafında Işın izleme ve DLSS özellikleri mevcut.
  • GTX tarafında ise Işın izleme ve DLSS özellikleri yok.

RTX’in ne olduğunu zaten anlattık. Fakat, DLSS konusu da neredeyse RTX kadar önemli. Oyun sektörünün geleceği olarak görülen yapay zeka uygulamaları için umut veren bir örnek DLSS.

DLSS’in açılımı “Derin Öğrenme Destekli Süper Örnekleme” olarak yapılmaktadır. Yani, yapay zeka görüntüyü mükemmele yakın bir biçimde canlı olarak örneklerken kullanıcıya FPS kazandırır. DLSS kullanıcıya FPS kazandırırken, görüntü kalitesini de oldukça üst düzeyde tutmaya odaklanır.

RTX teknolojisi ve DLSS teknolojisi, oyun sektöründe çığır açacak iki yeni gelişmedir. Yapay zekanın ilerleyen yıllarda oyun sektöründe ve daha pek çok alanda söz sahibi olacağı ise tahmin edilen konular arasındadır.

En iyi render programlarına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Yazı hoşunuza gittiyse bulut teknolojisi hakkında yazdığımız içeriği de inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir