İçeriğe geç

Sabit Maliyet Nedir, Nasıl Hesaplanır?

sabit maliyet nedir
Bizi Paylaşın

Sabit maliyet nedir sorusuna verilecek yanıt, iş yerinizdeki ihracat ve ithalat satış hacminize ek, her ay veya her sene düzenli olarak yatırılan giderler bütünüdür. Şirketlerin çoğu bünyesinde çalıştırdıkları kişilerin maliyetlerine ek olarak belirli ödemeleri sabit yapmaktadır. Örneğin sabit maliyet denildiğinde; kira giderleri bir sabit maliyet olarak gösterilebilir.

Şirketlerin ve iş yerlerinin sabit maliyetlerinin büyük bir kısmını çalışanlarının sigorta maliyetleri ve kira giderleri kapsamaktadır. Sabit maliyet nedir ve bu maliyeti düşürmek olası mıdır tartışılır fakat her ay düzenli giderlerin olması olağandır. Uzman kişiler tarafından yapılan analizler ile sabit maliyet giderleri doğru bir şekilde analiz edilerek belirlenir. Her ay kâr marjından sabit maliyet miktarı eksiltilir.

Sabit Maliyet Nedir?

Maliyet kavramı ekonomide ve iktisat alanlarında en sık kullanılan ve yapılan işlerde kullanılan bir terimdir. Maliyet bir kurumun veya kuruluşun her ay yaptığı harcamalar bütünüdür. Bazı maliyetler sabit maliyet iken bazıları da değişken özellik gösterebilmektedir.

Bir şirketin ekonomisini ve karını belirleyen faktörlerden en önemlisi de kurumların yaptığı sabit maliyet giderleridir. Şirketlerin her ay düzenli olarak yaptığı ödemeler bütünü sabit maliyet nedir sorusunun yanıtını da oluşturmaktadır. Bu maliyet muhasebe edilebilen ve gider olarak gösterilen harcamalardır.

Sabit Maliyet Örnekleri

Sabit maliyet bir firmanın her ay düzenli ve sabit olarak ödeme yaptığı giderlerdir. Şirketlerin kâr marjını da belirleyen en önemli maliyet kavramlarından birisi de sabit maliyettir. Sabit maliyet örnekleri verilecek olursa kira giderleri, her ay yatırılan elektrik ve su faturaları ile işçi maliyeti verilebilir. Ayrıca sabit maliyet örnekleri bir şirketin kar hesaplaması için de önemlidir.

Sabit Maliyet Nasıl Hesaplanır?

İş yerlerinin ve şirketlerin her sene veya her ay yaptıkları iş ile de bağlantılı olarak sabit ödemelerine sabit maliyet giderleri denilmektedir. İktisadi olarak hesaplanan sabit maliyet, firmaların büyümesinde, giderlerinin belirlenmesinde belirleyici rol oynamaktadır.

Çoğu muhasebe firmasının ve uzman kişilerin de belirttiği gibi sabit maliyet nasıl hesaplanır sorusunun yanıtı şöyledir; sabit maliyet hesaplaması yapılırken sabit maliyet giderleri ile değişken maliyetler toplanır. Bu iki kavramın toplamı da şirketlerin toplam maliyetine eşitlenir. Sabit maliyet bağımsız değişken özellik göstermektedir.

Aşağıda yer alan içerikler de ilginizi çekebilir:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir