Sağlık

Yaşam Kalitenizi Artıracak Sağlıklı Besinler 2021

en sağlıklı besinler
Tarafından yazılmıştır Kalitelimakalem
Bizi Paylaşın

2021 yılında, daha kaliteli ve sağlıklı beslenerek doğal yollardan kilo alabilir ve verebilirsiniz. Aynı zamanda, yaşam kalitenizin de artmasını istiyorsanız, sağlıklı besinler tüketerek pozitif beslenebilirsiniz.

Sağlık, hayatımızda elimize bir kere geçen ve değerini bilmemiz gereken en önemli olgular arasında yer alan konuların başında gelmektedir. Sağlıklı beslenme sayesinde zayıflanabileceği gibi, yine sağlıklı kilo almak için de yediklerimize ve içtiklerimize dikkat etmemiz gerekir.

Sağlıklı yaşam konusu da, gerek beslenme gerekse uyku düzeni gibi bir bütün olarak ele alınmalıdır. Sağlıklı besinler listesinde birazdan sizlere vereceğimiz besinler sayesinde, sağlık koşullarına uygun olarak beslenmeniz mümkün.

En Sağlıklı Besinler Listesi

Blog A’dan Z’ye olarak sağlık konusunda sizlere avantaj sağlayacak besinlerin incelemesini yaptık. Yaptığımız incelmeler sonrasında, bilimsel olarak da yararlı olduğu ispatlanmış olan besinleri sizler için listelemek istiyoruz.

En sağlıklı besinler listesi;

1)     Kuruyemişler

En sağlıklı besinler kuruyemiş
Kuruyemişler

Kuruyemişler içerdiği vitaminler bakımından, oldukça sağlıklı olabiliyorlar. Kuruyemiş tercihi yaparken içerisinde katkı maddesi, sos ve benzeri bulunmadığına dikkat ederek seçim yapınız. E vitamini, magnezyum gibi vitaminleri, kuruyemişler sayesinde alabilirsiniz.

2)     Etler

Sağlıklı besinler
Et

Kırmızı, beyaz fark etmeksizin, birçok et oldukça sağlıklıdır. Özellikle tavuk göğsü, kuzu eti ve balık en sağlıklı etler arasında yer almaktadır. Protein bakımından zengin olan etler, karbonhidrat bakımından ve yağ bakımından da tatmin edici özelliklere sahiptirler.

Sağlıklı besinler listemizde yer alan “Et” kategorisinin tüketimini abartmadan yapmak gerekir.

3)     Meyveler

En sağlıklı besinler meyveler
Meyveler

Elma, muz, armut, portakal, çilek, vişne, dut ve aklınıza gelebilecek hemen her meyvenin, birbirinden farklı yararları ve besin değerleri bulunmaktadır. Meyve tüketimine özen göstermeli, dikkatli bir tüketici olarak sezonunda çıkan meyvelerden yemelisiniz.

Sezonu yokken yediğiniz meyvelerin çoğu, ek hormonlu ve benzeri istenmeyen koşullar taşıyabilmektedirler.

4)     Sebzeler

sağlıklı besinler sebzeler
Sebze

Özellikle sık sık yemeklerini yaptığımız sebzeler de listemizde yer almaktadır. En sağlıklı besinler arasında yer alan fakat çocukların pek de haz etmediği sebzelere özel ve sağlıklı soslar hazırlayarak lezzet katabilirsiniz.

Sebze tüketimi vücutta bulunan pek çok vitamin için oldukça elzemdir. Kuşkonmaz, ıspanak, havuç, brokoli, salatalık, domates, soğan, sarımsak, maydanoz ve daha niceleri vücudumuz için vazgeçilmez besin kaynaklarını içerisinde barındırırlar.

5)     Süt ve Süt Ürünleri

En sağlıklı besinler
Süt ve Süt Ürünleri

Süt ürünleri, bazı insanların bünyelerinde alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilmektedir. Alerjik reaksiyonlar sonucunda, insan bünyesinde zor anlar yaşatan bu ürünler, herhangi bir alerjiniz bulunmuyorsa oldukça yararlıdır.

 Süt ve süt ürünleri kategorisinde en bilinen ürünler arasında; süt, peynir ve yoğurt gelmektedir. Kalsiyum zenginliği, hayvansal yağların tüketimi, mineral ve vitaminler bu ürünler vasıtasıyla alınabilir.

6)     Tam Buğday Unundan Yapılmış Ürünler

En sağlıklı besinler tam buğday unu
Tam Buğday Unundan Ekmek

Sağlıklı bir ekmek yemek istiyorsanız, beyaz un ile yapılmış ekmek yerine, tam buğday unundan yapılmış ekmekleri tercih etmelisiniz.

Sağlıklı besinler ve dengeli beslenme sizler için önemliyse tam buğday unundan yapılmış malzemeleri sizlere tavsiye ederiz.

7)     Sızma Zeytinyağı

Sağlıklı besinler
Sızma Zeytinyağı

Kalp sağlığınızı düşünenlerdenseniz, tüketebileceğiniz en sağlıklı yağlar arasında, sızma zeytinyağı yer almaktadır. Sızma zeytinyağı içerdiği antioksidanlar ve doymamış yağlar bakımından kalp sağlığına uygun olarak gösterilmektedir.

8)     Baklagiller

Sağlıklı besinler baklagiller
Baklagiller

Baklagillerin sindirimi zor olsa bile, daha önceden hazırlama yöntemi ile bu sorunun önüne geçmek mümkündür. Oldukça yüksek seviyelerde protein bulundurdukları için, baklagillerin tüketimi de sağlıklıdır.

9)     Ton Balığı

En sağlıklı besinler ton balığı
Ton Balığı

Normalde donmuş gıdalar, sağlıklı olmaz. Fakat konu ton balığı olunca, durum biraz değişiyor. Omega-3 ve benzeri faydaları sayesinde en sağlıklı besinler arasında ton balığı da yer alıyor.

10)  Yumurta

Yumurta en sağlıklı besinler
Yumurta

Özellikle kahvaltıların vazgeçilmezi olan yumurta, az kalorili bir besindir. Protein açısından da, yüksek değerlere sahip olduğu düşünülürse yumurta oldukça sağlıklı bir tercihtir.

Yazar hakkında

Kalitelimakalem

Yorum Yap