İçeriğe geç

Sağlıklı Beslenme [Rehber Yazı 2021]

Sağlıklı beslenme
Bizi Paylaşın

Vücudumuzda yer alan tüm organlarımız ve tüm sistemlerimiz birbiriyle bağlantılı şekilde çalışmaktadırlar. Sağlıklı beslenme organlarımızın doğru çalışması ve yaşam kalitemizi artırmak adına oldukça önemlidir. Bugün ki yazımızda, hemen herkese rehber olabilmesi adına, sağlıklı ve dengeli beslenme konusunu ele aldık.

Sağlıklı beslenme vücudumuzun düzenli olarak çalışması için gerekli olan karbonhidrat, protein, yağ, vitamin, su ve mineral açısından dengeli ve düzenli biçimde beslenmek demektir. Sağlıklı besinler tüketip, bir diğer yandan da sağlıklı sporlar yaparsak vücudumuza büyük katkılar sunabiliriz.

Sağlıklı Beslenme Nedir?

Sağlıklı Beslenme Nedir?
Sağlıklı Beslenme Nedir?

Sağlıklı ve dengeli beslenme tek bir çatı altında, adeta bir bütün gibi ele alınmalıdır. Sağlıklı beslenme nedir? Vücudumuzun ihtiyacı olan besin değerlerini ve bu besinlerin içerdiği vitamin, mineral, protein, karbonhidrat ve yağ gibi değerleri, vücudumuzun dengeli ve düzenli biçimde almasıdır.

Sağlıklı biçimde beslenen kişiler, daha aktif ve daha zinde bir yaşam sürdürme olanağını yakalayacaklardır. Kilo alırken bile, sağlıklı kilo almaya özen göstermemiz gerekmektedir. Yemek yerken de, sağlıklı öğünlerimizin olmasına özen göstermeliyiz.

Sağlıklı öğünler ilginizi çekiyorsa sağlıklı akşam yemeği yazımızı sizlere öneriyoruz.

Sağlıklı Beslenme İçin Sağlıklı Besinleri Tercih Edin

Sağlıklı beslenme programı

Bedenimizde aktif olarak çalışan sistemimizin, düzgün çalışabilmesi adına, düzenli ve dengeli beslenmeye ihtiyacı vardır. Düzenli ve dengeli beslenmek için en doğru yol, sağlıklı besinleri dengeli biçimde tüketmekten geçer.  Sağlıklı besinler hakkında daha fazlasını öğrenmek ve daha kaliteli bir tüketici olmak mümkündür.

Sağlıklı beslenme hayatımızda önemli bir rol oynamalı ve hemen hemen diğer tüm sağlık konuları ile bağlantılı olduğu bilinmelidir. Gerekirse beslenmemizi düzenlemesi açısından, alanında uzmanlaşmış olan diyetisyenlerden yardım bile alabiliriz. Hatta diyetisyene gitmek için, çok zayıf veya çok kilolu olmanıza da gerek yok.

Diyetisyenler Sağlıklı Beslenme Programı İçin Neden Önemli?

İnternette yer alan beslenme programlarının hepsi, kişiye göre değil, genele göre yapılmış listelerdir. Herkesin apayrı özelliklere sahip olduğu, her bünyenin her besin karşısında aynı tepkiyi vermediğini düşünürsek bu programların neden yanlış olduğu daha net anlaşılabilir.

Sağlıklı beslenme programı istiyorsanız, muhakkak bir diyetisyene gitmeniz şart! Diyetisyene gitmek için aşırı kilolu veya aşırı zayıf olmanıza gerek olmadığını belirtmiştik. Genellikle aşırı kilo fazlası/eksiği nedeniyle insanlar diyetisyenleri tercih etseler bile, diyetisyenler beslenme açısından en sağlıklı seçenekleri, bizlere özel olacak şekilde sunabilirler.

Diyetisyene gitmenin sağlıklı yaşam için faydaları;

  • Diyetisyenler tamamen kişiye özel olarak yapılan testler sonucunda, kişiye özel olan programı hazırlamaktadır.
  • Kişinin nelere alerjisi olduğunu, nelerin kişiye zarar verdiğini önceden tespit ederler.
  • İnternette paylaşılan sağlıklı beslenme listesi ve benzeri programlar, kişiye özgü olmadığı için, her kişide başarılı sonuç vermesi mümkün değildir.
  • Hatta bazen bu tarz programlar, kişiye yarardan çok, zarar bile getirebilirler.
  • Tamamen sizlere özgü olarak hazırlanmış programlar için, diyetisyene gitmeniz en doğru karardır.

Sağlıklı Beslenme İçin Sağlıklı Yaşam İpuçları

sağlıklı beslenme listesi

Sağlıklı biçimde yaşantımızı sürdürmek yaşayacağımız hayatın kalitesini artıracaktır. Dengeli ve düzenli beslenme, zararlı alışkanlıklardan uzak durma, spor faaliyetleri gibi pek çok konu, sağlımıza pozitif yönde etki eder. Sağlıklı beslenme için sağlıklı yaşam ipuçları, kişinin gündelik yaşantısında daha zinde olmasını sağlayabilirler.

Sağlıklı bir yaşam sürmek adına Dünya Sağlık Örgütü’nün sitesinde yayımlanan makaleler ve buna benzer kaynaklardan yayımlanan makalelere göz gezdirebilirsiniz.

Sürekli uyku halindeyseniz, yediğiniz ve içtiğiniz gıdalara dikkat ederek, bu durumun üstesinden gelme ihtimaliniz de bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir