İçeriğe geç

Sağlıklı Yaşam İçin 11 Harika İpucu

sağlıklı yaşam
Bizi Paylaşın

Daha sağlıklı bir hayat sürdürmek adına, yapabileceğimiz pek çok yöntem var. Sağlıklı yaşam ile daha zinde daha mutlu ve daha rahat olmak mümkün. Birazdan sizlere vereceğimiz 11 harika ipucundan sonra, sizlerde önceye nazaran daha sağlıklı hayatlara sahip olabileceksiniz.

Sağlıklı yaşam özüne bakıldığı zaman pek çok olayın birbirini tetiklemesiyle mümkün olmaktadır. Sağlıklı beslenme, spor yapma, düzenli uyku saatleri, kötü alışkanlıklardan uzak durma ve benzeri durumların hepsi, sağlıklı hayat sürmek için gerekli ön koşullardır.

Sağlıklı Yaşam Nedir?

Yaşantımızın daha sağlıklı olduğuna nasıl karar veririz? Daha iyi bir fiziksel görünüş ile mi? Yoksa daha iyi bir zihin ile mi?

Kısacası, sağlıklı yaşam nedir? Vücudumuza ve bedenimize zarar verebilecek her türlü kötü alışkanlıktan uzak durup, kendimize ve sağlığımıza yararlı olacak alışkanlıkları yaşamımıza entegre hale getirmemizdir. Sağlıklı yaşantının tam olarak tanımı budur.

Sağlıklı Yaşam İçin Neler Yapmalıyız?

Sağlıklı bir hayatı sürdürmek için, uzun vadede hayatımıza dahil etmemiz gereken bazı olgular bulunmaktadır. Hayat düzeninizi oturtmak ve daha sağlıklı olmanız adına, birazdan sizlere vereceğimiz 11 maddeye özen göstermenizi tavsiye ediyoruz.

Sağlıklı yaşam için neler yapmalıyız;

1)     Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı Beslenme
Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı bir ömür için, yediğimize ve içtiğimize dikkat etmemiz gerekiyor. Olabildiğince sağlıklı besinler tüketerek kanserojen içeren gıdalardan uzak durmamız oldukça önemli. Gün içerisinde yediğimiz ürünlerde de, sağlıklı olanları tercih etmemizde fayda var.

Örnek olarak; sağlıklı akşam yemeği yazımızı okuyarak kendinize sağlıklı besin önerileri alabilirsiniz. Sağlıklı beslenme düzenini oturturken sağlıklı besinler yeme alışkanlığınız içerisinde var olmalıdırlar.

Sağlıklı akşam yemekleri ve benzeri yemekler de sizlere bu konuda yardımcı olabilir.

2)     Tuzu ve Şekeri Azaltın

Özellikle fazla tuz tüketimi yapmak uzun vadede kişide hipertansiyon sorununa yol açabilir. Hipertansiyon sorunu; kişinin kalp ritminin bozulmasına, başının ağrımasına, görmesinde bozukluklar meydana gelmesine, aşırı terleme sorunları yaşamasına sebep olabilen bir rahatsızlıktır. Tuz ile ilgili yapılan bazı bilimsel çalışmalarda, kanser riskini artırabildiği de gözlemlenmiştir.

Yukarıda belirttiğimiz rahatsızlıklar, tuzdan kaynaklanma olasılığı olan rahatsızlıklardan sadece birkaçı. Daha nice sorunun, aşırı tuz tüketimi sonucu ortaya çıktığı saptlanmıştır.

Sağlıklı yaşam için tuz ve şekeri azaltmalıyız. Şekerin zararlarından bazıları ise şu şekilde;

 • Şeker, kişiye aşırı kilo alma problemleri yaşatabilir.
 • Kalp sağlında bozulmalara yol açabilir.
 • Sivilce problemine yol açabilir.
 • Tip 2 diyabete sebep olabilir.
 • Kanser riskini artırır.
 • Depresyon riskini de artırmaktadır.
 • Cilt yaşlanma sürecini hızlandırabilir.
 • Enerjinizin boşalmasına sebep olur.
 • Karaciğer yağlanmasına sebebiyet verebilir.

Şekerin bu ve benzeri daha pek çok olası zararı bulunmaktadır.

3)     Daha Fazla Sebze ve Meyve Yiyin

Sağlıklı yaşam için neler yapmalıyız meyve ve sebzeler

Sebze ve meyvenin, ilkokuldan aldığımız bilgilerden itibaren, sağlıklı olduğu hepimizin aklına kazınmıştır. Sağlıklı yaşam şartlarını kendimize oluşturmak istiyorsak özellikle sebze ve meyve tüketimimizi artırmamız gerekiyor.

Sebze ve meyvelerin yararları;

 • Kişinin büyümesi ve gelişmesinde aktif rol oynarlar.
 • Hücre yenilenmesi konusunda, vücut sistemine yardımcı olurlar.
 • Deri sağlığı için oldukça önemli besinleri içermektedirler.
 • Göz sağlığı için de, önemli besinleri içerirler.
 • Hastalıklara karşı, kişinin savunma mekanizmasını geliştirmesinde, aktif rol oynarlar.
 • Sağlıksız beslenme sonucunda oluşabilecek rahatsızlıkları önlerler.
 • Bağırsak düzenine büyük ölçüde katkı sunarlar.

Sebzeler ve meyveler birbirlerinden farklı besin ögelerini içerirler. Bu sebeple, gün içerisinde tüketilecek sebze ve meyvelerin çeşitlendirilmesi oldukça önemlidir. Dip not olarak da, sebzeyi ve meyveyi döneminde tüketmek daha faydalıdır.  

4)     Zararlı Yağlardan Uzak Durun

Bağışıklık sistemi, kalp ve damar rahatsızlıkları gibi pek çok rahatsızlığın sebebi, zararlı yağlardan kaynaklanıyor olabilir. Zararlı yağlar; trans yağlar ve bazı doymuş yağlar olarak çeşitlendirilebilir.

Sağlıklı yaşam sürmek isteyen kişiler, bu tip zararlı yağlardan olabildiğince uzak durmalıdırlar. Aksi taktirde yaşayabilecekleri sorunlar, genel sağlık sistemlerini riske atacak sorunlardır.

5)     Alkolden Uzak Durun

Alkolün vücuda ilk etkisi, aşırı su tüketimi/emilimi yaparak vücudu susuz bırakmasıdır. Alkolün oldukça az tüketimi bile, kalp ve damar rahatsızlıklarına yol açabilir. Sinir sistemini de bozma özelliğine sahip olan alkol, uzun süreli kullanımlar sonrasında da bağımlılık yapabilir.

Alkol kullanıp, sağlıklı bir ömre sahip olmak neredeyse imkansızdır. Çünkü alkolün zararları, vücudumuzun oldukça fazla sayıda önemli bölgesinde baş gösterebilir. Sağlıklı yaşam için alkolü bırakın.

6)     Sigaradan Uzak Durun

Sigara kişinin hayatında kendine yapabileceği en büyük haksızlıkların başında yer almaktadır. Çoğu insan, sigaraya başlamadan önce de, sigaranın neredeyse tüm zararlarını bilmektedir. Bir kere içtikten sonra, büyük olasılıkla devamının geleceğini de…

Sigara zararları konusunda insanlar, diğer konulara nazaran ekstra bilgi sahibi olsalar bile, özellikle genç yaşlarda özentilik nedeniyle sigaraya başlayabilirler. Sigaranın tüm zararlarını anlamak ve sigarayı bırakmak istiyorsanız, sizlere muhakkak “Bırakmak İstiyorum” adlı yapımı izlemenizi öneriyoruz.

Aynı zamanda alo 171 sigara bırakma hattını arayarak da, sigarayı bırakma konusunda destek almanız mümkün. Sigarayı bırakmadan sağlıklı yaşam sürmek, uzun vadede neredeyse imkansız!

7)     Spor Yapın

Düzenli olarak spor yapmak ile sağlıklı olmak arasında ki bağ da su götürmez bir gerçektir. Özellikle düzenli olarak yapılacak sporun, insan vücuduna katkıları oldukça fazla sayıdadır. Spor yapmanın yararları;

 • Vücutta bulunan maksimum oksijen kapasitesini artırır.
 • Kolestrol oranına pozitif yönde etki eder.
 • Kalp ve damar problemlerini azaltır.
 • Zinde kalmaya yardımcı olur.

Düzenli biçimde spor yaptıktan ve vücudunuz yaptığınız aktivitelere alıştıktan sonra, gün içerisinde daha zinde olursunuz. Tabi bu sürece ulaşmanız için, oldukça düzenli bir biçimde spor yapmanız da gerekmektedir.

Spor yaparak sağlıklı kilo alabilir veya sağlıklı kilo verebilirsiniz. Bu ikisini aynı cümle içinde duymak sizlere garip geldiyse, sporlar ile ilgili biraz daha araştırma yapmanızda fayda var.

Sağlıklı yaşam fikri sizlere mantıklı geliyorsa muhakkak hayatınızın önemli bir bölümüne sporu koyun.

8)     Kan Basıncınızı Düzenli Olarak Kontrol Ettirin

Dünya Sağlık Örgütü’nün yayımlamış olduğu “20 sağlık tavsiyesi” adlı yazıda, kan basıncı kontrollerinin düzenli olarak yapılmasının önemi anlatılmaktadır. Düzenli olarak kontrol yaptırmanız, sağlık açısından önemlidir.

9)     Sağlık Kontrollerinizi İhmal Etmeyin

Herhangi bir rahatsızlığınız varsa veya herhangi bir rahatsızlığınız olabileceğinden şüpheleniyorsanız, sağlık kontrolü yaptırmalısınız. Herhangi bir rahatsızlığınız yoksa ve de herhangi bir rahatsızlık hissetmiyorsanız da, 6 ayda veya yılda bir sağlık kontrolü yaptırabilirsiniz. Süreç için daha detaylı bilgileri, doktorunuzdan veya aile hekiminizden edinmeniz de mümkün.

Sağlıklı yaşam söz konusu olduğunda, genetik faktörlerden veya diğer koşullardan dolayı sahip olunan rahatsızlıklar olabildiğince kontrol altında tutulmalıdır. Bunun için de, doktorlarınızın belirlemiş olduğu takvime sıkı sıkıya uymaya özen göstermelisiniz.

10)  Gerçekten İhtiyacınız Olmadığı Zaman Antibiyotik Kullanmayın

Antibiyotikler belirli rahatsızlıklarda, hastanın olumlu yönde tedavi olmasına yardımcı olurlar. Fakat, antibiyotik kullanımına ancak ve ancak doktorunuz karar verebilir. Doktorunuza, sizlere antibiyotik yazması konusunda ısrarcı olmamanız gerekiyor.

Sağlıklı yaşam için doktor tavsiyelerini dinlemeli ve de gerekmedikçe antibiyotik kullanmamalısınız.

11)  Ellerinizi Temiz Tutmaya Özen Gösterin

Sağlıklı yaşam
El Hijyeni

El ve yüz temizliği oldukça önemlidir. Özellikle ellerin temizliği, yemek yediğimiz ve hemen her eşya ile doğrudan temas kurduğumuz için daha da önemlidir. Sağlıklı yaşam konusuna dikkat eden kişiler arasındaysanız, düzenli olarak ellerinizi temizleyebilirsiniz.

Dışarıda sürekli olarak ellerinizi yıkama olanağınız bulunmuyorsa amaca özel olarak üretilmiş dezenfektanları kullanmanız da, el temizliği konusunda sizlere yardımcı olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir