İçeriğe geç

Seveso Nedir?

seveso nedir
Bizi Paylaşın

Seveso Direktifi, tehlikeli maddeler içeren büyük kazaların önlenmesi için gereklilikleri belirleyen bir Avrupa Birliği yasasıdır. 1976’daki büyük bir kimyasal sızıntıya yanıt olarak, Avrupa Birliği Seveso Direktifi’ni yayınladı. Üye devletlerin büyük yangınlar ve patlamalar gibi hava kirliliği felaketlerine karşı uygun önlemleri almalarını sağlamayı amaçlamaktadır. Direktif, İtalya’daki bir Seveso sanayi tesisinde meydana gelen patlamada 500’den fazla kişinin hayatını kaybetmesi ve binlerce kişinin ciddi şekilde yaralanmasının ardından geliştirildi. Direktif, acil durum planlaması ve müdahale prosedürleri için standartların yanı sıra potansiyel riskler ve acil durumlara hazırlık konusunda halkın bilinçlendirilmesi için katı gereklilikler belirler.

Seveso Nedir? Seveso Direktifi, 1976’da büyük miktarda zehirli kimyasal salınımına neden olan Seveso felaketinin ardından oluşturuldu. Direktif, şirketlerin kazalara hazırlıklı olmasını ve olası riskler hakkında halkı bilgilendirmesini şart koşuyor. Ayrıca şirketlerin acil durumlarla nasıl başa çıkması gerektiğini ve büyük kazaların meydana gelmesini önlemek için hangi önlemlerin alınması gerektiğini de ortaya koyuyor.

Seveso ISG Nedir?

Seveso ISG, büyük kazaların önlenmesi için uluslararası bir standarttır. BM tarafından oluşturulmuştur ve önleme, acil durum planlaması ve acil durum müdahalesi ilkelerine dayanmaktadır. Seveso ISG, İtalya’daki bir kimya fabrikasında çok sayıda ölüme yol açan büyük bir kazaya tepki olarak yaratıldı. BM, bu tür kazaların tekrar olmasını önleyecek uluslararası bir standart oluşturmak istedi.

Seveso ISG üç ilkeye dayanmaktadır: Önleme, Acil Durum Planlaması ve Acil Müdahale. İlk ilke, güvenlik önlemlerini uygulayarak büyük kazaların meydana gelmesini en başta önlemeye odaklanır. İkinci ilke, farklı senaryolar için planlar formüle ederek olası acil durumlara gerçekleşmeden önce hazırlanmaya odaklanır. Üçüncü ilke ise, iyi organize edilmiş bir eylem planı ile oluşabilecek herhangi bir acil duruma hızlı bir şekilde müdahale etmeye odaklanmaktadır.

Bu model, İtalya’nın Seveso kentinde meydana gelen ve bir petrol rafinerisinde meydana gelen patlama sonucu zehirli bir bulutun salındığı bir olaya yanıt olarak geliştirilmiştir. Kaza meydana geldikten kısa bir süre sonra fabrika sahipleri ve hükümet yetkilileri acil durum müdahale planlarını uygulamaya koydu. Ancak herhangi bir acil durum müdahale ekibinin olay yerine gelmesi ve zehirli buluttan zehirlenenlere yardım sağlanabilmesi saatler aldı. Felaket, bu tür kazaların meydana gelmesini önlemek veya herhangi bir acil duruma müdahale etmek için bir plan olmadığı için meydana geldi.

Seveso Belgesi (Sertifikası) Nedir?

Seveso sertifikası, tehlikeli maddelerin kullanımını ve taşınmasını düzenleyen bir Avrupa Birliği direktifidir.

Seveso sertifikası, tehlikeli maddelerin kullanımını ve taşınmasını düzenleyen bir Avrupa Birliği direktifidir. 1976’da İtalya’daki bir kimya fabrikasında patlamaya neden olan endüstriyel bir kazaya tepki olarak tasarlandı. Bu, çevreye toksik maddelerin salınmasına yol açarak birçok ölüme ve yaralanmaya ve ayrıca mülk hasarına neden oldu.

Orijinal direktif 2001’de iki yeni direktifle değiştirildi: Seveso II Direktifi (SII) ve Seveso III Direktifi (SIII).

Her iki direktif de tehlikeli maddelerin kullanımını ve taşınmasını düzenler, ancak SIII, SII’den daha çok önleme odaklanır.

Seveso eğitimi nedir?

Seveso eğitimi, tehlikeli maddelere maruz kalınırsa ne yapılması gerektiğini kişilere öğreten bir eğitim türüdür. Onları gelecekte bu tehlikeli maddelere maruz kalma olasılığına karşı hazırlamak için verilir. Seveso eğitimleri şunlardan oluşur: Durum hakkında bilgi sahibi olan ve güncellenen liderlik; acil durumlarda planlama ve hazırlık; CPR ve AED kullanımı gibi bireyler için temel ilk yardım uygulamaları; farklı kimyasalların maruz kalmasını veya dökülmesini önlemek için kimyasal güvenlik bilinci. Tahliyenin gerekli olduğu hallerde tahliye işlemlerinin süreci.

Seveso eğitimi ilk olarak İtalya’da tanıtıldı, dolayısıyla “Seveso” adı verildi. Ülke, tehlikeli maddelerle ilgili artan sayıda kaza yaşıyordu ve vatandaşlarını bu tür kazalara hazırlamanın bir yolunu arıyordu. O zamandan beri diğer ülkeler tarafından benimsenmiştir ve şu anda dünyanın birçok ülkesinde kanunen zorunludur.

Daha çok içerik için ana sayfamıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Seveso Yönergesi nedir

Seveso Direktifi, insanları ve çevreyi tehlikeli maddelerin risklerinden korumak için 1976 yılında oluşturulmuş bir yönetmeliktir. Direktif, İtalya’nın Seveso kentindeki bir kimya fabrikasında meydana gelen ve yerel nüfusu dioksinle kirleten bir patlamanın ardından oluşturuldu. Direktif, tehlikeli maddelerden kaynaklanan risklerin kontrol edilmesi söz konusu olduğunda Üye Devletler için bir dizi gereklilik ortaya koymaktadır.

Etiketler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir