İçeriğe geç

Solucan Gübresi Üretimi Nasıl Yapılır?

solucan gübresi üretimi
Bizi Paylaşın

Solucan gübresi, bitkilerin kaliteli biçimde büyüyebilmesi adına gerekli besinleri içerisinde barındırır. Bu sebeple solucan gübresi üretimi, özellikle bitki yetiştiricilerinin talebini karşılamak adına yapılmaktadır. Gübreler, organik ve inorganik (doğal olmayan) olarak ikiye ayrılmaktadır.

İnorganik gübreler, çeşitli kimyasallar yardımıyla yapılırken, organik olan gübreler, doğada hazır halde bulunan canlılar ve canlı atıkları aracılığı ile hazırlanmaktadır. Solucan gübresi üretimi, organik gübre üretimi içerisinde yer aldığı için, bitkiler için en verimli büyüme ve gelişme sürecini başlatmaktadır.

Solucan Gübresi Nasıl Yapılır?

Solucan gübresini yapan kişiler, kimi zaman hobi amaçlı kimi zaman ise ticari amaçla bu işi yapmaktadırlar. Genellikle gübre üretimine başlayan kişiler, küçük çapta bir üretim merkezi kurduktan sonra, ellerinde kalan solucanların sayısı artmaya başlayınca, tesisleşme yoluna giderler.

Solucan gübresi nasıl yapılır? Solucanları edindikten sonra, solucanlar için doğal ortam koşulları oluşturarak, onların üremesine olanak tanımak gerekir. Başlangıçtaki solucan sayısını, ihtiyaca göre belirlemek gerekir. Genel olarak başlama sayısı için, 10.000 adet kırmızı Kaliforniya solucanı tavsiye edilen sayıdır.

Eğer 10.000 solucan ile işe başlamak istiyorsanız, 2 ila 3 bin TL arasında bir birikiminizin olması gerekmektedir. 2 ila 3 bin TL altında bir bütçeye sahipseniz, alacağınız solucanların sayısını düşürerek, maliyette de düşüş gerçekleştirebilirsiniz.

İngilizce kaynak video:

Adım Adım Solucan Gübresi Üretimi

Solucan gübresinin üretimi için gerekli fiyattan ve temel konulardan bahsettik. Sırada ise adım adım solucan gübresi üretimi nasıl yapılır, sorusuna yanıt aramak var. Solucanların yaşaması için uygun ortam koşullarını oluşturmak, hemen ardından onları beslemek ve gübre oluşumu için sabretmek, solucan gübresinin üretim aşamalarıdır.

Bu aşamaların detaylarına inerken, solucanların yaşayacağı yeri kendinizin tasarlayabileceği gibi, internetten tasarlanmış şekilde satın alabileceğinizi de sizlere bildirmek istiyoruz. Yazımız içerisinde, internetten satın alınacak yol ile solucan gübresi üretimi konusunu ele alacak olsak bile, bir su tankı yardımıyla sizlerde kendi solucan kutunuzu yapabilirsiniz.

1) Solucan Kutusu (Evi) Satın Alın

İnternetten arama yaparak, kolay bir biçimde solucan kutusu veya solucan evi satın alabilirsiniz. Yapacağınız alışveriş esnasında, satın alacağınız kutunun, sizlerin ihtiyacını karşıladığına emin olun. Google arama üzerinden “Solucan Kompost Kutusu” veya “Solucan Yetiştirme Kutusu” yazarak, rahatlıkla aradığınız ürünü bulabilir ve satın alım gerçekleştirebilirsiniz.

Satın alım yapacağınız ürünün, en kaliteli üretim koşullarını desteklediğine de emin olmalısınız. Bunların arasından en önemlisi, kutu içerisinde kaliteli bir hava akışı olmasıdır.

2) Üretim İçin En Uygun Alanı Seçin

Üretim yapmak için gerekli kutuya sahip olduktan sonra, üretimi gerçekleştireceğiniz alanı belirlemeniz gerekir. Solucan gübresi üretimi için en makul yerler, belirli sıcaklık ve belirli nem oranlarında stabil kalan alanlardır. Yani üretim alanınız, fırın, klima, havalandırma ve benzeri sıcaklık değişimine yol açan eşyaların yakınına kurulmamalıdır.

Solucan kutuları genellikle kötü bir koku yayacaktır. Bu sebeple, eğer evde yetiştirme kararı aldıysanız, en az uğradığınız bölgelerden birine koymanız tavsiye edilir. Eğer evinizde çamaşır odası, depo, kiler ve benzeri alanlara sahipseniz, solucan gübresi üretimi için bu alanları seçebilirsiniz.

3) Solucan Satın Alın

Üretim yerinizi ve üretim kabınızı seçtikten sonra, solucan satın alımı gerçekleştirmeniz gerekir. Bunu internet üzerinden yapabileceğiniz gibi, yaşadığınız şehirdeki satıcılardan fiziki olarak satın alım da gerçekleştirebilirsiniz.

Başlangıç için solucan sayısı 10.000 gibi bir miktarda tutmanız, yeterli olacaktır. Solucanlarınız zaten hızla üreyeceği için, zaman içerisinde ek üretim alanları oluşturma ihtiyacınız bile olacaktır.

4) Solucanlar İçin Doğal Bir Ortam Oluşturun

Solucanları, üretim kaplarının içerisine yerleştirdikten sonra, onlar için doğal bir ortam oluşturmanız gereklidir. Birazdan sizlere anlatacağımız yöntem yardımıyla solucanlarınıza doğal ortam oluşturma konusunda herhangi bir sorun yaşamayacaksınız.

Solucan gübresi üretimi esnasında, solucanlar için doğal ortam oluştururken dikkat etmeniz gerekenler:

  • Oluşturacağınız ortamın yeterli nem oranına sahip olması.
  • Solucan kutusu içerisindeki hava akışından emin olmanız.
  • Solucanların kapasitesinin, kutunun kapasitesinin üstünde olmadığına emin olma.
  • Solucanlarınızı düzenli olarak besleme.

Bu olgulara dikkat ederseniz, herhangi bir sorun yaşamadan doğal ortam koşullarını, solucanlarınız için sağlarsınız.

Doğal ortam oluşturmaya başlarken, oluşturacağınız ortamın nemi iyice hapsettiğine emin olun. Bunun için yapabileceğiniz en iyi yöntem; gazete kağıdı ve kartonları keserek, kutunun yaklaşık ilk 20 santimetresini onlar ile kaplamak olacaktır. Oluşturmuş olduğunuz bu alana, solucan yatağı denilmektedir.

Solucan gübresi üretimi doğal ortam koşulları oluşturmak için, yapmış olduğunuz solucan yataklarını ıslatın. Bu işlemi gerçekleştirirken; yatakların üzerine biraz su dökebilir veya su serpiştirebilirsiniz. Eğer birden fazla kutuya sahipseniz, her kutu için ayrı ayrı bu işlemi tekrarlayın.

Hazırlamış olduğunuz yatağa gerekli ıslatma işlemlerini uyguladıktan sonra, yatağın üzerine kum koyun. Koyacağınız kum türünün, solucanların yaşadığı kum türü ile aynı olması elzemdir. Toprağı yatağın üzerine iyice yaymanız gerekmektedir.

Toprağı yaydıktan sonra, toprağın her katmanına yiyecek artıkları koymanız gerekmektedir. Kullanabileceğiniz en iyi yiyecek artıkları arasında; meyve kabuğu ve yaprağı, sebze kabuğu ve yaprağı, çekirdekler ve tohumlar gibi malzemeler bulunmaktadır. Bunlara ek olarak; ezilmiş yumurta kabuğu, kahve telvesi, çağ poşetleri gibi malzemeleri de toprağın içine koyabilirsiniz.

Tüm bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra, kutuların kapağını kapatıp, 5 ila 10 gün arası beklemeniz gerekiyor. 5 ila 10 gün geçtikten sonra, diğer adımdan devam edebilirsiniz.

5) Solucanları Yeni Evlerine Yerleştirin

5 ila 10 gün arasındaki süreyi tamamladıktan sonra, her kaba ayrı ayrı solucanları yerleştirin. Yerleştirme işlemine, kutunun üstünden değil, yatağın ortasından bir delik açarak başlayın. Bu sayede solucanlar daha rahat hissedeceklerdir.

Solucan gübresi üretimi için, her gün gerekli besin artıklarını solucanlara vermeniz gerekir. Besin artığı miktarı, her 1.000 solucan için 225 gram kadardır. Yani 10.000 solucanınız varsa her gün 2.250 gram besin artığı koymalısınız.

6) Üretim İçin 6 Ay Bekleyin

Tüm bu adımları gerçekleştirdikten sonra, yapmanız gereken tek şey, üretim için 6 ay kadar beklemek. Solucan gübresi üretimi için hasat zamanınızın geldiğini, yapmış olduğunuz solucan yataklarının tamamen gübreye dönüştüğü zaman anlayabilirsiniz.

Solucan yatakları kompost haline geldiğinde, yatakları yavaşça kazıyarak alın. Almış olduğunuz yatakların yerine yenilerini koyun. Bu işlemi yaparken, solucanlarınızın kutu içerisinde kaldığına emin olun.

solucan gübresi nasıl yapılır

Daha fazla yazı için, web sitemizin ana sayfasına hepiniz davetlisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir