İçeriğe geç

Telefondan Ses Gelmiyor Sorununun Çözümü

telefondan ses gelmiyor
Bizi Paylaşın

Telefonlarda oldukça sık karşılaşılan sorunlardan bir tanesi, telefon hoparlöründen ses gelmemesidir. Yaşanan bu sorunun çözümü için hem fiziki hem de teknik açıdan bazı denemeler yapmanız gerek. Telefondan ses gelmiyor sorununun çözümü kimi zaman basit metotlar ile kimi zaman ise oldukça karmaşık yollar ile çözülmektedir.

Eğer telefonun hoparlöründen ses gelmiyor ve kesinlikle herhangi bir şey duyamıyorsanız, ilk olarak hoparlör çıkışını temizlemeyi deneyin. Hoparlörün soket kısmının temizliğini yaparken, kürdan ve benzeri ince uçlu materyaller kullanın. Temizlik işlemi sırasında, soket kısmına sert davranmamaya özen gösterin.

Telefondan Ses Gelmiyor Problemi Diğer Çözümleri

Akıllı telefonların sorunları, gündelik hayatımızın gidişatını olumsuz etkilemektedir. Basit gibi görünen telefondan ses gelmiyor problemini yaşamak bile, gündelik işlerimizi aksatmaktadır. Eğer hoparlör temizliği yapmak, bu sorunun çözümü için sizlere yardımcı olmadıysa birazdan sizlere vereceğimiz diğer yöntemleri denemeniz gerekli.

Telefonunuzun Sesinin Açık Olduğuna Emin Olun

Kimi zaman telefonlarımızın sessizde olduğunun farkına varmayız. Telefonunuz sessiz modda ise izlediğiniz videoların sesini duymamanız gayet doğal. Telefonunuzun sessiz modda olup olmadığını kontrol etmek adına, telefonunuzun sağ veya sol kısmında bulunan ses açma butonuna basın. Akıllı cihazınızın sesinin açık olduğundan emin olduktan sonra, videoyu veya ses dosyasını tekrar açın.

Telefonun sessizde olup olmadığını kontrol ederken, üst tarafta bulunan görev çubuğunu aşağı indirerek de bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Telefonu Yeniden Başlatın

Çoğu zaman telefonu yeniden başlatmak, telefonun yaşadığı geçici sorunlara çözüm olur. Telefonun hoparlöründen ses gelmiyor ise cihazınızı yeniden başlatarak, sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

Cihazınızı yeniden başlatmak için:

  • Cihazınızın güç düğmesine (açma/kapama tuşuna) basılı tutun.
  • Karşınıza birden fazla seçenek çıkacak.
  • Çıkan seçecekler arasından “Cihazı Yeniden Başlat” seçeneğine dokunun.
  • Doğru seçeneğe dokunduktan sonra, telefonunuz otomatik olarak yeniden başlatılacaktır.

Telefonunuz yeniden başlatıldıktan sonra, herhangi bir ses dosyasını açarak, sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

telefonun hoparlöründen ses gelmiyor

Telefonu Fabrika Ayarlarına Döndürün

Akıllı cihazlar içerisinde oluşan yazılımsal problemlerin sonucunda, akıllı cihazlarda ciddi problemler meydana gelebilir. Telefondan ses gelmiyor sorununun yazılım kaynaklı olup olmadığını tespit etmek için, telefonunuzu fabrika ayarlarına geri döndürebilirsiniz. Ancak telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürseniz, telefonunuz içerisinde yer alan rehber, fotoğraf, uygulama ve uygulama verilerinin silineceğini unutmayın. Telefonu sıfırlamadan önce, önemli verilerinizi muhakkak kayıt altına alın.

Telefon sıfırlama işlemini gerçekleştirmek için:

  • Öncelikli olarak telefonunuzun “Ayarlar” kısmına girin.
  • Ayarlar kısmına girdikten sonra, üst kısımdaki arama bölümüne dokunun.
  • Arama bölümüne “Fabrika” yazın ve aratın.
  • Karşınıza çıkan “Fabrika Ayarlarına Sıfırla” seçeneğine basın.
  • Ardından sizler için en uygun seçenekleri seçip, sıfırlama işlemini başlatın.

Telefonunuzu sıfırlayıp geri kurduktan sonra da ses problemi halen devam ediyorsa cihazınızı teknik servise götürün.

Teknoloji ile ilgili yazılarımız için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir