İçeriğe geç

Tüy Dökücü Krem Zararları | Tüy Dökücü Krem Zararlı Mı?

tüy dökücü krem zararları
Bizi Paylaşın

Vücudumuzda çıkan istenmeyen tüylerden kurtulmak isteriz. İstenmeyen tüylerden kurtulmanın en kolay yollarından biri ise tüy dökücü krem kullanmaktır. Tüy dökücü krem zararları ise özellikle alerjik bünyeye sahip olan kişilerin daha da dikkat etmesi gereken bir konudur. Tüylerin dökülmesine sebebiyet veren bu ürünler, içerdikleri kimyasallar sayesinde cilde sürüldükten birkaç dakika sonra bu işlemi gerçekleştirirler.

Tüy dökücü krem zararlı mı sorusunun yanıtı yanlış kullanımdan ve kremin sürüldüğü bölgeden bölgeye değişkenlik gösterir. Kremleri kullanmadan önce, kremin kutusunda yazan kullanım talimatlarına uyulmalı ve krem belirtilen süreden fazla vücutta tutulmamalıdır. Aksi halde yanma, kaşıntı ve daha ciddi problemler ile karşılaşılır.

Tüy Dökücü Krem Zaraları Neler?

tüy dökücü krem zararlı mı1

Alerjik reaksiyonlar, kimyasal yanmalar gibi olumsuz durumlar, tüy dökücü kremlerin zararları arasında yer almaktadır. Tüy dökücü krem zararları basit seviyelerde kimyasal yanma tepkimelerinden ileri seviyelerde cilt hasarlarına kadar ilerler. Zararları azaltmanın en kolay yolu ise tüy dökücü kremleri doğru şekilde kullanmaktır.

Tüy dökücü krem zararlarını maddeleyecek olursak:

  • Kızarıklık,
  • Kaşıntı,
  • Yanma,
  • Cildin tahriş olması,
  • Cildin koyulaşması,

Bu maddeler, tüy dökücü kremlerin içerdiği kimyasalların, cilt ile tepkimeye girmesi sonucu oluşabilecek zararlardır.

Tüy dökücü kremlerin çalışma mantığı, cilt ile temas ettiği bölgedeki tüylere saldırması ve tüyleri kırması üzerine kuruludur. Bu kremlerin içerisinde bulunan potasyum hidroksit ve kalsiyum hidroksit gibi kimyasallar ise cildi tahriş edip, cildi koyulaştırmaya sebebiyet verir.

Alerjik Reaksiyonlar ve Cilt Hasarı

Tüy dökücü kremlerin pH seviyesi, cildimizin pH seviyesinden farklıdır. Bu durum, kremler ile cildin olumsuz yönde etkileşimde bulunmasına sebebiyet verir. Eğer hassas bir cilde sahipseniz, oluşan olumsuz etki daha fazla olacaktır.

Hassas bir cilde sahip olup olmadığınızı bilmiyorsanız, tüy dökücü kremleri kullanmadan önce çeşitli testler yaptırmanızda fayda var. Aksi taktirde cildinizde gözle görülür sorunlar yaşayabilirsiniz.

Kimyasal Yanmalar

Tüy dökücü kremleri, cildiniz üzerinde belirtilen süreden fazla tutarsanız, kimyasal yanma reaksiyonları yaşarsınız. Yaşayacağınız kimyasal yanma reaksiyonları sonucunda, birinci veya ikinci dereceden yanıklar cildinizde oluşur. Oluşan bu yanıklar hem görüntü açısından oldukça rahatsız edici hem de oldukça can yakıcı olacaktır.

Bu denli ciddi sorunlar yaşamamak için, tüy dökücü kremlerin kutusu üzerinde yazan talimatlara uygun kullanınız. Aynı zamanda tüy dökücü kremlerin farklı çeşitleri de bulunmaktadır. Uygulayacağınız bölge için üretilmiş olan tüy dökücü kremi kullanmanız gerekir.

İlginizi çekeceğini düşündüğümüz ek içerikler:

Tüy dökücü kremlerin zararları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, aşağıda yer alan kaynakları (İngilizce) inceleyebilirsiniz:

tüy dökücü krem zararları1

Tüy Dökücü Kremin Zararları Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Tüy Dökücü Krem Tüyleri Çoğaltır Mı?

Oldukça fazla kişi, tüy dökücü kremin tüyleri çoğaltıp çoğaltmadığını merak etmektedir. Bunun en temel nedeni ise tüy dökücü kremler kullanıldıktan sonra çıkan tüylerin daha kalın hissettirmesidir. Ancak, tüy dökücü krem tüyleri çoğaltmamaktadır. Tüylerin çoğalmasına sebebiyet vermeyen bu kremler, sadece var olan tüylerin dökülmesine olanak tanıyan ürünlerdir.

Tüy Dökücü Krem Nerelerde Kullanılmaz?

Vücudun belirli bölgelerinde kullanıma uygun olmayan tüy dökücü kremler bulunur. Tüy dökücü kremler genel olarak; baş, yüz, burun, göz etrafı, kulak, anüs bölgesi, genital bölge ve göğüs bölgesi gibi yerlerde kullanıma uygun değildir. Ancak, tüy dökücü kremlerin farklı çeşitleri bulunduğunu ve bu bölgelere uygun tüy dökücü kremlerin de üretildiğini söylemek de fayda var.

Tüy Dökücü Krem Kısırlık Yapar Mı?

Tüy dökücü krem kısırlık yapmaz. Kısırlık, tüy dökücü krem zararları arasında yer alan bir madde değildir.

Tüy Dökücü Krem Tehlikeli Mi?

Kimi hassas cilde sahip olan kişiler için tehlikeli olabilme potansiyeli bulunsa bile, tüy dökücü kremlerin tehlikeli olduğunu söylemek mümkün değildir. Ancak, tüy dökücü kremlerin kullanım talimatlarına uyulmaması halinde, kremlerin içerdiği kimyasallar, ciltte büyük ve tehlikeli sorunlara da yol açabilmektedir.

Tüy Dökücü Krem Tüyleri İnceltir Mi?

Tüy dökücü kremlerin kullanımı, tüyleri inceltmez veya azaltmaz. Bunun yanı sıra, kıl köklerinin sayısını artırmak veya kıl köklerini kalınlaştırmak gibi durumlar da tüy dökücü kremlerin etkileri arasında bulunmamaktadır. Yani doğal dengeniz bozulmadan bu ürünleri kullanmanız mümkündür.
Tüylerin incelmesi veya yok olması için lazer epilasyon doğru bir tercih olacaktır.

Tüy Dökücü Krem Kıl Köklerini Besler Mi?

Tüy dökücü kremler kıl köklerini beslemez. Bu kremlerin amacı, vücutta bulunan tüylerin dökülmesine olanak tanımaktır. Tüy dökücü kremler, kıl köklerinin beslenmesi veya kıl köklerinin çoğalması gibi durumlar ile ilişkili değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir