İçeriğe geç

Uyku Kaçıran Şeyler 2022 (İçecekler, Yiyecekler, Metotlar)

uyku kaçıran şeyler
Bizi Paylaşın

Uyanık kalmamız gereken kimi zamanlarda, aşırı derecede uykumuz gelebilir. Bu gibi anlarda uyku kaçıran şeyler oldukça büyük önem arz eder. Uyku kaçıran içecekler, yiyecekler ve metotlar sayesinde, uyumamanız gereken zamanlarda daha dinç olursunuz.

Daha dinç olmak ile birlikte, yapacağınız işlere harcayabileceğiniz enerji miktarı da artar. Uyku kaçıran şeyler özellikle, kişinin yapması gereken işleri, uykusu geldiği için yerine getiremediği zamanlarda önemini göstermektedir. Kişinin gereken enerjiyi bulmasında, uykuya geçme süresini ertelemesinde büyük rol oynayan bu şeyleri, yazımızın içerisinde sizler için sıraladık.

Uyku Kaçıran Şeyler

Yiyeceklerin uyku kaçırması konusunda, internette pek çok yanlış bilgi bulunmaktadır. Örneğin; elmanın uykunuzu kaçıracağı, pek çok kaynakta yer alsa bile, elmanın uyku sürecini desteklediği, bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Elma ile uyku arasında bulunan bağı, buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Uyku düzeni, kişinin aktivitelerini yerine getirebilecek enerjiyi bulması, gün içerisinde aktif olması adına oldukça önemlidir. Bu sebeple, uyku kaçıran metotlar, yiyecekler ve içecekler tercihi yaparken, uyku düzeninizi bozmadığınıza emin olun.

Uyku kaçıran şeyler, yemek yeme konusunda bilmeniz gereken en önemli nokta, yemeği fazla yememeniz gerektiğidir. Eğer yemeği fazla kaçırırsanız, uykunuzun gelme oranını artırırsınız. Bu nedenle sağlıklı akşam yemekleri gibi tercihlerde bulunmanız tavsiye edilir.  

Uykunuzu kaçırmak ve daha enerjik hissetmek istiyorsanız, kafein bazlı içecekleri de tercih edebilirsiniz. Tatlı tüketimi yapmanın da uykuyu kaçırdığı belirlenmiştir. Enerji içecekleri ve kahve, uyku kaçırmak için sık sık tercih edilen içecekler arasında yer alır.

uyku kaçıran şeyler

Uykunuzu Geciktirmek İçin Yeme Düzeni

Eğer oldukça çabuk uykunuz geliyor ve uykunuzu kaçırmak istiyorsanız, sizlere vereceğimiz yeme düzenine bağlı kalarak, bu isteğinizi gerçekleştirebilirsiniz. Uyku kaçıran şeyler yeme düzeni, 6 temel adımdan oluşmaktadır.

İlk adım, sabah uyandıktan 1 saat sonra, hafif bir kahvaltı yapmanız ile başlar. İkinci adıma gelindiğinde ise bol bol su içmeniz gerekir. Üçüncü adımda yapmanız gereken, kahve tüketimi yapmaktır. Kahve tüketimi yaparken, abartmadığınıza emin olun.

Dördüncü adımda ise hafif bir öğle yemeği yiyin. Beşinci adım olarak, ihtiyaç duyuyorsanız, stratejik biçimde atıştırın. Atıştırmanızda, yüksek kafein veya yüksek şeker oranını tercih etmeyin. Çünkü, kan şekerinin sürekli yükselip düşmesi, sizleri daha da enerjisiz kılabilir.

Altıncı adım ise bu beş adımı uygulamanız için teşvik edici özelliğe sahiptir. Altıncı adımda, yiyecek ve içeceklerinizi önceden hazırlamanız tavsiye edilir.

Gün İçerisinde Şekerleme Yapın

Eğer gün içerisinde kısa bir sürede olsa uyursanız, gece uyku saatinizi geciktirirsiniz. Gece uykusu oldukça önemli olsa bile, kimi günlerde yapmamız gereken işler ve benzeri nedenler ile geceleri uyanık kalmamız gerekebilir.

Uyku kaçıran şeyler listemizin metotlar kısmında yer alan kısa şekerlemeler, ana uyku süresini geciktirici rol oynarlar. Bu nedenle gün içerisinde kısa şekerleme yapma imkanınız varsa yaparak, uykunuzun kaçmasına olanak tanıyabilirsiniz.

Uyumadan Önce Egzersiz Yapmak

Gün içerisinde yapılan egzersizler, uyku düzeni oluşturmak için oldukça yararlıdır. Ancak, gece uyumadan önce yapılacak egzersizlerin, uyku problemi oluşturduğu ve uykuyu kaçırdığı gözlemlenmiştir. Bu nedenle, gece egzersiz yaparak, uykunuzu kaçırabilir ve kendinize enerji yüklemesi yapabilirsiniz.

Gazlı, Kafeinli ve Şekerli İçecekler Tüketin

Gazlı içeceklerin insan sağlığına çok yararlı olmadığı bilinse bile, uyku kaçıran şeyler arasında yer aldıkları da su götürmez bir gerçektir. Gazlı içecekleri, kafeinli içecekleri ve şekerli içecekleri tüketerek, vücudunuza enerji depolaması yapabilirsiniz.

Bu tür içecekleri tüketirken dikkat etmeniz gereken nokta ise fazla içmemek. Eğer bu tür içecekleri fazla içerseniz, kan basıncınızda meydana gelen ani düşüş ve ani artışlar sonrasında, yoğun enerji kaybı yaşayabilirsiniz.

Tatlı Yiyin

Uykunuzun kaçmasını istiyorsanız, abartmamak şartıyla tatlı tüketimi yapın. Uyku kaçıran şeyler konumuzda tatlı, oldukça önemli bir yere sahiptir. Tatlının vücudumuzda oluşturduğu etki sayesinde, kendimizi daha enerjik ve daha dinç hissederiz. Ancak fazla tatlı tüketimi yapmak da kan basıncında ani dengesizliklere sebebiyet vereceği için, uyku kaçırmak konusunda tavsiye edilmemektedir.

Işıklı Ortamlarda Bulunun

Eğer uykunuzun gelmesini istemiyorsanız, yoğun ışık bulunan ortamlarda bulunmanız, sizlere faydalı olacaktır. Yoğun ışık ile uyku arasında ters orantılı bir bağ bulunmakta ve yoğun ışık türlerinin uykuyu kaçırdığı bilinmektedir. Yoğun ışık içeren ortamlara girerek veya cep telefonu, bilgisayar, tablet ve benzeri teknolojik aletlere bakarak, uykunuzu kaçırabilirsiniz.

Oyun Oynayın

Uykunuzu kaçırırken eğlenceli bir şeyler yapmak istiyorsanız, yapabileceğiniz birçok şeyin arasında en eğlenceli olanı, oyun oynamaktır. Uyku kaçıran şeyler tavsiyelerimizdeki en eğlenceli yöntem olan oyun oynamak, uykunuzu kaçıracaktır. Oyun oynamaya olan erişim oldukça kolay olduğu ve hem sanal hem de fiziki olarak oyun oynamanızın mümkün olduğu için, bu yöntemi denemenizi sizlere tavsiye ediyoruz.

Hareketli Müzikler Dinleyin

Müziklerin ritimleri ve uyku arasındaki bağ, hem uyumak hem de uyumamak isteyen insanlara yardımcı olabilir. Klasik müzik ve sakinleştirici müzikler nasıl uyku getiren şeyler arasında yer alıyorlarsa hareketli müzik dinlemekte uyku kaçırmak için birebirdir. Hareketli müzikler dinlemek, uyku sürecinizi geciktirir. Aynı zamanda hareketli müzik dinlemenin, sizlere enerji verdiğini söylemek de mümkündür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir