İçeriğe geç

Uyku Kilo Aldırır Mı?

uyku kilo aldırır mı
Bizi Paylaşın

Yapılan araştırmalar, uyku ile kilo alma arasında bir ilişki olduğunu göstermektedir. Uyku kilo aldırır mı? Yetersiz uyumak, metabolizmamızda birtakım sorunlara yol açarak, kilo almaya sebebiyet verir. Kişi az uyuduğu zaman, hormonlarının seviyesi düzensizliğe uğruyor. Düzensizliğe uğrayan hormonlar, beyne yanlış sinyaller verebiliyor.

Uyku kilo aldırır mı, sorusundaki kilo alımının da nedeni, yetersiz uyku sonrasında, leptin hormonun az sinyal göndermesinden kaynaklanıyor. Leptin hormonu; vücudumuzdaki doygunluk seviyesini belirleyen hormondur. Bu nedenle leptin hormonunun az salgılanması, vücudumuzun tokluk hissinin önüne geçiyor.

Yetersiz Uyku Kilo Aldırır Mı?

Leptin hormonu az salgılandığı zaman, kişi kalori ihtiyacı olmasa bile, kalori ihtiyacı varmış gibi tepki vermektedir. Bu nedenler kişiler, az uyudukları zaman, daha fazla yeme isteğinde bulunurlar. Daha fazla yemek yeme, doğal olarak daha fazla kalori alımına denk olduğu için, az uyumak ile kilo almak arasında bağ bulunur.

Az uyuyan kişilerde bulunan leptin hormon sinyal seviyesi, normal düzeydeki kişilere nazaran daha az olur. Bu da kişinin gün içerisinde açlık krizleri yaşamasına, fazla yese bile doyamamasına sebebiyet verecektir.

Uyku getiren şeyler için buraya tıklayınız.

Daha fazla yazı için tıklayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir