İçeriğe geç

Yemekten Sonra Uyku Gelmesi Neden Olur, Nasıl Çözülür?

yemekten sonra uyku gelmesi
Bizi Paylaşın

Yemek yedikten sonra, ciddi manada halsiz ve yorgun hissediyorsanız, çözümü belki de bu yazımızda bulabilirsiniz. Yemekten sonra uyku gelmesi hemen hepimizin başına gelen bir durum. Halsizlik ve uyku gelmesi sorununu çözebilmek adına ise ilk olarak neden böyle olduğunu bilmemiz gerekiyor.

Vücudumuz, yalnızca hareket etmek veya spor yapmak için enerjiye ihtiyaç duymaz. Nefes almak için bile vücudumuzun enerjiye ihtiyacı bulunur. Yemekler ise vücudumuza ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlamaktadır. Yemekten sonra uyku gelmesi durumu ise bu enerjinin sindirim sistemimizde ki süreci ile alakalıdır. Uyku ve yemek ilişkisini daha detaylı öğrenmek adına, yazımızın tamamını okumanızı tavsiye ederiz.

Yemek Yedikten Sonra Neden Uyku Gelir?

yemek yedikten sonra niye uyku gelir

Yemek yemenin bizlere sunmuş olduğu avantajlardan kısaca bahsettik. Peki, yemek yedikten sonra neden uyku gelir? Yemek yediğimiz esnada, vücudumuz tokluk hissi oluşturmak için bazı hormonları devreye sokmaktadır. Sindirim sistemimizin işleyişi esnasında artan bu hormonlar arasında Serotonin de bulunmaktadır. Serotonin hormonunun artması ile birlikte, uyuşukluk ve uyku hali artabilir.

Vücudumuz için temel bir ihtiyaç olan yemek yemenin ardından, sindirim sistemimizin çalıştığı için yorgun hissettiğimizi de düşünebilirsiniz. Bu durum kimi zaman can sıkıcı olsa bile, sindirim döngüsü için olması gereken şekilde ilerlemektedir.

Yemekten sonra uyku gelmesi döngüsü:

 • İlk olarak vücudumuzun ihtiyaç duyduğu enerjiyi ona vermek için yemek yeriz.
 • Yemek yedikten sonra, sindirim sistemimiz, besinleri işe yarar hale getirmeye çalışır.
 • Sindirim sistemimiz çalışırken bir diğer yandan da belirli hormon seviyelerimizde artış olur.
 • Pek çok yararlı hormonun arasında artış gösteren bir hormonda Serotonin’dir.
 • Serotonin hormonunun, beynimizde ki seviyesi artış gösterdikçe, uyuşukluk ve uyku halimiz artar.

Yemekten Sonra Uyku Gelmesini Engellemek

yemekten sonra uyku gelmesini engellemek

Yaptığımız araştırmaların sonucunda, doğrudan yemekten sonra gelen uykunun nasıl engellenebileceğine dair kesin bir bilgi yok. Fakat, yemekten sonra uyku gelmesini engellemek adına, normal şartlarda da uykuyu engelleyen aktiviteleri yapabilirsiniz.

Uyku gelmesini önleyen aktiviteler ve yeme alışkanlığı:

 • Uykunuzu düzene oturtmaya çalışın.
 • Düzenli olarak spor yapmak da halsizliği önlemek açısından önemlidir.
 • Uykunuz geldiği zaman yürüyüşe çıkın.
 • Kahve ve benzeri kafein içeren içecekleri de tüketebilirsiniz.
 • Ağır yemek yemekten kaçınmanızı da tavsiye ederiz.
 • Yemek yedikten sonra hareket haline geçmeniz de, uykunuzun gelmemesi için sizlere yardımcı olacaktır.
 • Sakız çiğneme eylemi, yüz kaslarını uyardığı ve beyne giden kan akışını artırdığı için, uyku gelmesini önlediği belirtilmektedir.
 • Hareketli müzikler dinleyerek de uykunuzun gelmesini önleyebilirsiniz.
 • Yemek esnasında alkol almaktan kaçının.
 • Uykunuzun düzeninin yanı sıra, kalitesini de artırmaya çalışın.
 • Sağlıklı beslenmeye özen gösterin.

Yemekten sonra uyku gelmesini engellemek adına, yemek yerken daha hafif yemeye çalışabilirsiniz. Ağır ve yoğun kalori içeren yiyecekleri tükettiğiniz zaman, sindirim sisteminiz ekstra efor sarf edecektir. Ekstra efor ise ekstra hormon seviyesini tetikleyeceği için, Serotonin seviyeniz artacaktır.

Kimi kaynaklarda gün arasında kısa şekerlemeler yapmanın uyku gelmesini önlediği yazmaktadır. Bazı kaynaklarda ise bu durumun tam tersi yazdığı için, net bir bilgi söylemek imkansızdır. Bu durumu kendinizi tanıyarak ve yorumlayarak aşabilirsiniz. Size hangi halin daha iyi geldiğini düşünüyorsanız, onu yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Hafif Yemekler Tercih Edin ve Hareket Halinde Kalın

Alt başlığımızı özetleyecek olursak; en kaba tabir ile yemeklerde çok ağır yemekten kaçınmamız gerektiği ve yemekten sonra hareket halinde olmamız gerektiğini görebiliriz. Yemeklerimizi hafif yiyerek üzerimize çöken ağırlığın miktarını azaltmamız mümkün.

Yemekten yiyince uyku gelmesi durumu bazen sağlık sorunlarının da habercisi olabiliyor. Yemek ardından gelen halsizlik ve yorgunluk ile ilgili ciddi sorunlar yaşıyorsanız, doktora kontrolüne gitmenizde fayda var.

Özet

Yemek ile uyku arasında ki bağı sizlere anlatmaya çalıştık. Yemek yiyince uyku gelmesi çoğunlukla normal ve biyolojik bir süreçtir. Kimi zaman ise bu durum herhangi bir sağlık probleminin habercisi olabilir. Bu sebeple, yemekten sonra gelen uyku konusunda şikayetçiyseniz, doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Yemekten sonra uyku gelmesi önlemleri arasında, az yemek ve yemekten sonra hareket halinde olmak vardır. Akşam elma yemek, her ne kadar uykuyu destekleyici olsa bile, sizleri ağır yiyeceklere nazaran daha enerjik yapar. Bu iki olgu da, uykunun gelmemesi adına oldukça önemlidir. Aynı zamanda, düzenli ve kaliteli uykuyu bir rutin haline getirmeniz de sizlere yardımcı olacaktır.

Yemek yedikten sonra aşırı derecede uykunuz geliyor, herhangi bir iş yapasınız gelmiyorsa doktora gözükmeyi ihmal etmeyin.

Kitap okurken uyku gelmesi problemi ve nedenlerini de sizler için yazdık.

Yeşil çay içmeyi seviyorsanız, yeşil çay ile uyku arasında ki bağlantıyı da buradan görebilirsiniz.

Uykuya dalma problemleri yaşıyorsanız, beynin uykuya dalamaması adlı yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Eğer uykunuzun gelmesini istiyorsanız, uyku getiren şeyler yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir