İçeriğe geç

Balmumu Nedir, Nasıl Yapılır? Balmumu Faydaları Neler?

balmumu nedir
Bizi Paylaşın

Bugün sizlere hazırlamış olduğumuz yazımızda, balmumu hakkında bilmeniz gereken tüm detaylara yer verdik. Balmumu nedir, nasıl yapılır? Sorularının yanıtlarını, en ince ayrıntısına kadar öğrenmek için, yazımızın tamamını okumanızı tavsiye ediyoruz.

Yazımızın içerisinde, balmumunun genel faydalarından da sizlere bahsedeceğiz. Balmumu faydaları konusuna çok kısa bakılacak olursa; ürünün doğallığı nedeniyle pek çok faydası olduğu belirtilebilir. Doğada halihazırda var olan balmumunun nasıl yapıldığı süreci hakkında tüm bilgilere sahip olmak istiyorsanız, yazımızı okumaya devam edin.

Balmumu Nedir?

Balmumu, arıların oluşturduğu bir yapıdır. Balmumu nedir? Arıların, kendi peteklerini hazırlarken, karın halkaları içerisinden salgıladıkları, sarı ve yumuşacık olan maddeye denir. Balmumunun hazırlanması doğal bir süreç olmak ile birlikte, balmumunu tamamen arılar hazırlamaktadır. Doğal olan maddenin aksine, sanayide de hazırlanan bazı balmumu türleri bulunmaktadır.

Arılar, gerçekten de mükemmel canlılardır. Onların yapmış oldukları bal, bizlere oldukça büyük ölçüde fayda sağlamaktadır. Ancak arılar, bizlere yalnızca ballarıyla değil, aynı zamanda balmumuyla da fayda sağlamaktadırlar. Balmumlarının elde edilme süreci, genellikle arıcılar tarafından gerçekleştirilmektedir. Arıcıları, arıların yapmış olduğu petekler vasıtasıyla balmumunu elde etmektedirler.

Balmumu Faydaları Neler?

Arıların yaptığı diğer her şey gibi, balmumları da sağlık açısından insanoğluna büyük faydalar sunmaktadır. Balmumlarının doğal olması ve sağlık açısından insanlara iyi gelmesi, pek çok güzellik ürününde balmumu kullanılmasına sebep olmaktadır. İşte balmumu faydaları:

 • Balmumu, cilde nemi hapsettiği için, kuru ciltlere harika çözümler sunar.
 • İçerdiği antioksidanlar sayesinde, parıltılı bir cilde kavuşmanız yardımcı olur.
 • Cilde zararlı toksinlerin girmesini önler.
 • Cildi zararlı maddelere karşı korurken, cildin nefes almasını engellemez.
 • Yapısındaki yararlı ve doğal kimyasallar, ciltte oluşan morluk ve çürüklere iyi gelmektedir.
 • Balmumu, hücre yenilenmesini destekleyen A vitaminini yapısında bolca bulundurmaktadır.

Balmumu faydaları arasında en önemlileri ve en dikkate alınması gereken maddeleri, sizler için listeledik. Pek tabii, bu doğa harikası ürünün daha pek çok yararı bulunabilir. Ancak, konuyu uzatmamak adına, sizler için en değerli olanları bir araya getirdik.

balmumu faydaları

Balmumu Nerelerde Kullanılır?

Balmumu, sunmuş olduğu yararları sayesinde, oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptir. Genellikle doğal ürünlerin yapımında kullanılan bu ürün, güzel kokmasıyla da bilinmektedir. Peki, balmumu nerelerde kullanılır:

 • Dudak kremlerinde,
 • Vücut kremlerinde,
 • Losyonlarda,
 • Balmumundan yapılma mumlarda,
 • Sabunlarda,
 • El ve ayak çatlakları için yapılan merhemlerde,
 • Yeniden kullanılabilen sargıların yapımında,
 • Gıcırdayan alanların yağlanmasında,
 • Yanma ve kesik tedavisinde,
 • Akne ve egzama tedavisinde,
 • Dikiş için yapılan mumlu ipliklerde,
 • Mobilyaların parlatılmasında,

Balmumu kullanılmaktadır. Kısaca anlaşılabileceği üzere, hem insana hem de çevremize balmumunun yararı oldukça büyüktür.

balmumu nerelerde kullanılır

Balmumu Nasıl Yapılır? (Üretim Aşaması)

Balmumunun üretim aşaması, birden fazla sayıda yöntem ile gerçekleşebilir. Ancak bizler bu yazımızda, merkez kaç kuvveti yardımıyla balmumunun nasıl üretildiğini ele alacağız. Balmumu nasıl yapılır? Arıcılar, arı kovanlarından aldıkları petekleri, bal sağım makinesine koyarlar. Bal sağım makinesinin yardımıyla ballar aşağı tarafa dökülür. Aşağıya dökülen balların arından, bal peteklerinin içinde az miktarda balmumu kalır.

Arıcılar bu yöntemi tekrarlayarak, balmumu üretimini gerçekleştirirler. 100 kg bal içerisinden, yaklaşık olarak 1 kg balmumu çıkmaktadır. Bu da, balmumu üretim işinin ne kadar meşakkatli ve ne kadar bilgi gerektiren bir iş olduğunu gözler önüne sermektedir.

balmumu nasıl yapılır

Arıların Balmumunu Nasıl Yaparlar?

Arıların balmumu yapma serüvenleri, işçi arıların, polen ve nektar toplamak için kovandan ayrılmasıyla başlamaktadır. İşçi arılar, diğer arıların tüketmesi adına bal ve nektarı bir arada tutacak bir yapı kurarlar. Bu yapıya zaman içerisinde balmumuna dönüşür.  

Balmumu faydaları arasında yer alan maddelerin bu kadar çok olmasının sebebi belki de; arıların bir kilo balmumu üretebilmek için, 6 ila 8 kilo bal tüketmek zorunda olmalarından kaynaklanıyor olabilir.

Balmumu ne amaçla kullanılır?

Balmumu pek çok amaç ile kullanılabilmektedir. Kimi zaman sağlık alanında kullanılan bu doğa harikası, kimi zaman ise mobilya, dekorasyon, tadilat ve sanat alanlarında kullanılmaktadır.

Balmumunun özellikleri nelerdir?

300’ün üzerinde maddeden oluşan balmumlarının yapısında, 50 farklı aroma bulunmaktadır.

Balmumunun cilde faydaları nelerdir?

Nemi, cilt içerisine hapsedebilme özelliğine sahip olduğu için, özellikle kuru ciltlere oldukça iyi gelmektedir. Hücre yenilenmesine sebep olan A vitamini, balmumunun içerisinde bulunduğu için, yaraların ve morlukların iyileşmesinde de kullanılmaktadır.

Balmumu nasıl kokar?

Balmumu oldukça güzel ve yoğun doğal bal kokusuna sahiptir.

İçeriği beğendiyseniz, daha fazla içeriğe buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir