İçeriğe geç

Erkek Sağlığında Önemli Bir Hastalık Prostat Kanseri

prostat-kanseri
Bizi Paylaşın

Sağlığın ne derece önemli olduğunu gençken anlayamasakta, 30’lu yaşları devirdikten sonra insanlar artık eskisi gibi genç olmadıklarını anladıklarında bazı şeyleri artık daha farklı bir gözle görmeye başlarlar.

Bu farklı gözle baktıkları konulardan birisi de sağlıklarıdır. Gençken her türlü konuda enerjileri ve sağlıkları vardır, örneğin cinsel performans açısından baktıklarında 30’lu yaşlara kadar enerjilerini iyi hissederler, eğer kendilerine iyi bakmazlar ise obezite, sağlıksız beslenme, alkol ve tütün mamülleri kullanımı, egzersiz bir hayat gibi bileşenler bir araya geldiğinde genç yaşlı tabiri verdiğimiz kişiler oluşmakta. Bu kişilerde cinsel performans düşüklüğünden tutun da diğer birçok sorun yavaş yavaş kendini göstermeye başlar.

Bu yazımızın konusu olan prostat kanseri erkekler arasında dünyada en çok görülen ikinci kanser türü olması sebebiyle ve de hızlı artışı nedeniyle dikkat edilmesi gereken bir konu olmakta ve bu konudaki bilincin artması için bu tür yazılara sıklıkla ihtiyaç vardır. 2020 yılında Amerika’da 1.4 milyon erkeğe prostat kanseri tanısı kondu ve bu gerçekten çok büyük bir rakam.

Rakamlar korkutucu olsada elbette yapılacak birçok şey bulunmakta. İlk olarak erken teşhis konusuna değinmek lazım. Bir erkek olarak eğer 50 yaşında ise hemen bir test yaptırmanı tavsiye ederiz. Eğer siyahi bir erkeksen görülme sıklığı beyaz erkeklere göre daha fazla olmakta ve bu yüzden 45 yaşında bu testi yapabilirsin. Yine aynı şekilde ailende prostat kanseri görülme durumu var ise yine 45 yaşında gerekli testleri yaptırmanızda faydalı olacaktır.

Prostat kanseri kendisini çeşitli şekillerde belli etmeye başlar. İdrar akışında zayıflık, idrar yapmada zorluk, menide kan, idrarda kan, sertleşememe sorunu gibi problemler her biri prostat kanseri için size birer ipucu mahiyetindedir.

Prostat kanseri konusunda endişeleriniz ve şüpheleriniz var ise yapılması gereken bazı testler vardır örneğin PSA testi denilen bir test ve doktorların uygun göreceği diğer test ve tahliller, size prostat kanseri olup olmadığınız konusunda aydınlatıcı olacaktır.

Eğer testler sonucunda prostat kanseri teşhisi kondu ise bunun evreleri söz konusu olmakta ve doktorunuzun tecrübesine göre hangi evrede olduğu ve ne tür bir tedavi yöntemi uygulanması gerektiğini size bildireceklerdir.

Özetlemek istersek, erkek cinsel sağlığı açısından prostat önemli bir parçadır ve bunun sağlığı hem hayati fonskiyonlar hem de cinsel hayatınız için son derece önemlidir. Obezite gibi prostat kanserini arttıracak dezavantajlı durumlardan acilen kaçınmanızı öneririz. Kısa bir bilgilendirme mahiyatinde yazdığımız bu yazıdan çok daha fazlasını Prof. Dr. Bülent Oktay’ın Prostat Kanseri yazısını okuyarak detaylı bir şekidle öğrenebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir