Teknoloji

AR Nedir? AR Teknolojisi Hakkında Bilgiler 2021

AR Nedir
Tarafından yazılmıştır Kalitelimakalem
Bizi Paylaşın

Artırılmış gerçeklik (AR), şu an da dünyanın en popüler teknolojileri arasında yer almaktadır. AR’nin geleceğin teknolojisi olarak görülmesinde yer alan sebepleri ve AR’nin tüm güzelliklerini sizler için derledik. Peki, AR nedir? AR, gerçek hayatta var olan dünyamızın üzerine, tamamen sanal olan nesnelerin, kişilerin, olayların dijital olarak yansıtılmasıdır.

AR teknolojisi nedir? Sorusunu tam olarak anlamak için, geçmiş dönemde dünyayı kasıp kavuran Pokemon GO isimli oyunu incelemek yeterli olacaktır. Pokemon GO isimli telefon oyununda, gerçek dünyamızın üzerinde yer alan dijital pokemonları toplamamız isteniyordu. Bu pokemonlar bazen parkta, bazen yol kenarında, bazen de evimizin üzerinde ki kanepede oluyorlardı.

AR Teknolojisi
Artırılmış Teknoloji ile Pokemon GO

Popüler Olan AR Teknolojisi ile AR Nedir? Bilinmesi Gerekenler

AR ile entegre çalışan uygulamalar, oyunlar ve benzeri teknolojik gelişmeler yaşandıkça, AR’nin popülerliği daha da artacaktır. AR teknolojisi oyunlardan ve eğlence sektöründen çok daha fazlasıdır. Modern dünyamızda yer alan hemen her ciddi meslek dalında, AR’nin sunmuş olduğu teknolojilerden yararlanılmaktadır.

Bu alanlar azımsanmayacak kadar önemli alanlar olup, bu alanlarda görev alan insanlar AR’nin sunduklarından sonuna kadar yararlanmaktadırlar. AR teknolojisi kullanım alanları;

  • Savaş pilotları eğitimlerini alırken, kasklarının üzerinde yer alan artırılmış gerçeklik sistemleri sayesinde, yere olan mesafelerini görebilmektedirler. Bu durumu bilim kurgu filmlerinde ki kaskların içerisinde yazan hız, benzin göstergesine benzetmek mümkündür. Tek fark, bunun bir bilim kurgu filmi değil, gerçeğin ta kendisi olduğudur.
  • Futbol sahalarında çizilecek olan çizgiler, o çizgilerin mesafeleri de AR sayesinde oluşturulmaktadırlar.
  • Tıp alanı da AR’yi oldukça aktif kullanan diğer bir alandır.
  • Navigasyon sistemlerinde, yeni rota oluşturulacağı zaman, ekrana yansıtılacak görüntü AR teknolojisi ürünüdür.
  • Alışveriş sektöründe, mobilya sektöründe ve daha pek çok sektörde, müşteri deneyimlerini canlı olarak yaşamak ve dizayn yapmak için kullanılmaktadır.

AR, duyu organlarımızı uyararak, fiziki dünyamıza teknolojik dokunuşlar yapmaktadır. AR sayesinde tıp alanında uzmanlaşacak olan bir doktor, iç organların 3 boyutlu halini oldukça detaylı biçimde gözlerinin önünde görebilmektedir.

AR teknolojisi mevcut dünyayı olduğu gibi kullanmakta ve bunun üzerine sanal ögeler eklemektedir. Sanal gerçeklik ile sık sık karıştırılmakta olmasına rağmen, ikisi de bambaşka konulardır. Sanal gerçeklik (Virtual Reality) nedir? Sorusunun yanıtını merak ediyorsanız, buraya tıklayarak sanal gerçeklik ile ilgili hazırladığımız makalemize de göz gezdirebilirsiniz.

Bulut teknolojisi de tıpkı AR gibi geleceğin teknolojileri arasında yer alır. Bulut teknolojisi ile ilgili yazıya ulaşmak isterseniz, buraya tıklayabilirsiniz.

Yazar hakkında

Kalitelimakalem

Yorum Yap