İçeriğe geç

Tütsü Zararlı Mı? Tütsünün Zararları neler?

tütsü zararlı mı
Bizi Paylaşın

Tütsü oldukça hoş kokular yayması bilinmektedir. Aynı zamanda tütsü kimi kültürlerde ve inanışlarda gerçekleştirilen ritüellerde de büyük rol oynar. Tütsü zararlı mı sorusu modern bilimin gelişmesi ile gündeme geldikten sonra, tütsünün birtakım zararları olduğu ortaya çıkmıştır. Bu zararların birçoğu tütsünün çıkarmış olduğu dumandan kaynaklıdır.

Güzel kokusu, kimi dini ritüeller ve kültürel sebepler nedeniyle sık sık tütsü kullanılmaktadır. Son araştırmalara bakılarak, tütsünün oluşturmuş olduğu sağlık sorunlarının ne kadar ciddi boyutlara geldiği gözler önüne serilmiştir. Yazımızın geri kalan kısmını okuyarak, tütsünün oluşturduğu sağlık sorunları hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Tütsü Yakmanın Sağlığımız Üzerindeki Zararları

tütsünün zararları

Tütsü yakmanın sağlımız üzerinde pek çok olumsuz etkisi olduğu ortaya çıkmıştır. Astım, kalp sağlığında problemler, kanser, metabolik problemler ve daha nicesi, tütsünün oluşturmuş olduğu sağlık sorunları arasında yer almaktadır.

Kanser

Tütsülerin içerisinde, küçük ve solunabilir partikül maddeler bulunur. Bu partikül maddeler ise doğal ve doğal olmayan bileşenlerin karışımıdır. 2009 yılında yapılan bilimsel bir araştırma, tütsünün içerdiği partikül maddelerden bazılarının, kanserojen etkiye sahip olduğunu doğruladı. Bu da tütsünün zararları arasına kanser maddesinin eklenmesine sebep oldu.

Yine aynı çalışmanın sonucuna göre, tütsü kullanımı ile yüksek kanser riski arasında da bir bağ bulundu. İlişkilendirilen kanser türlerinin çoğu, üst solunum yolu karsinomları veya akciğer karsinomları olarak belirlendi.

Bir diğer bilimsel araştırmanın sonucunda ise tütsü dumanını solumanın, sigara dumanını solumaya nazaran daha fazla kansere sebebiyet verebileceğini ortaya koydu.

Tütsünün dumanında yer alan aromatik bileşiklere ek olarak; tahriş edici ve toksik etkiye sahip olan başka bileşiklerde tespit edildi. Bileşiklerin daha pek çok sağlık sorununa yol açabileceği de gözlemlendi.

Astım

Tütsü dumanında tespit edilen tahriş edici bileşikler, astım gibi solunum yolu rahatsızlıklarına sebebiyet verebilir. 3.000 okul çağında çocuğun katılımı ile gerçekleştirilen bilimsel bir çalışmanın anket sonuçları bizlere; tütsünün, astım, hırıltı ve astım benzeri semptomlar ile arasında ilişki olduğunu gösterdi. Tütsü kullanımı ile astım ilaçlarına olan ihtiyacın artmış olduğu arasında da ilişki kurulmuştur.

Kalp Sağlığı

Astım ve kansere ek olarak, tütsü dumanının, kalp sağlına zararlı olduğu da ortaya çıkmıştır. 60.000 kişiden fazla Singapur vatandaşıyla yapılan bilimsel bir araştırma, uzun süre tütsü dumanına maruz kalmanın, kordiyovasküler ölümler ile bağlantılı olduğunu ortaya koydu. Araştırmacılar, yapmış oldukları araştırmaların sonucunun, tütsü dumanının oluşturduğu metabolik etkilerden de kaynaklı olabileceği kanısına vardı.

Sıçanlar üzerinde yapılan bir çalışmanın sonucuna göre; tütsü dumanı, sıçanların metabolizmasını etkileyerek, kilo kaybına sebebiyet verdi.

İnflamasyon

Araştırmalar, tütsü dumanının, kronik iltihaplanmayı tetikleyebileceğini de ön görmektedir. Yapılan bir çalışma, tütsünün yalnızca akciğerlerde değil, karaciğerlerde de iltihaplanmaya sebebiyet verebileceğini gösterdi. Ancak yapılan bu çalışma, yalnızca hayvanlar üzerinde gerçekleştirdiği için sınırlıydı.  

Tütsünün Zararları Sigaranın Zararları Kadar Kötü Mü?

2015 yılında yapılan bir araştırma, tütsü dumanın, sigara dumanın oluşturmuş olduğu pek çok zararlı etkiye sahip olduğunu kanıtladı. Tütsü dumanına ve sigara dumanına maruz kalan hücrelerin birbirlerine benzer mütajenik reaksiyonlar oluşturduğu gözlemlendi.

Belirli koşullar sağlandığı zaman, sigara dumanından daha az olan tütsü dumanının, daha düşük konsantrasyonlar altında bile zehirli olabileceği sonucuna ulaşıldı. Ancak yapılan bu çalışmayı değerlendirirken bazı konulara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu konular:

  • Tütsü dumanının, sigara dumanı ile olan yoğunluğunun aynı olması gereklidir.
  • Çalışmada yalnızca 4 farklı tütsü çubuğu ve 1 marka sigara kullanılmıştır.
  • Araştırmaya liderlik eden araştırmacı, eski bir tütün fabrikası çalışanıdır.

Bu verilere bakılarak araştırmayı daha iyi analiz etmek mümkündür.

Tütsünün zararları hakkında detaylı bilgi edinmedikten sonra, noodle zararlı mı, tüy dökücü krem zararlı mı, mikrodalga fırın zararlı mı gibi içeriklerimize de göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir