İçeriğe geç

Uyku Getiren Çaylar Listesi | 13 Bitkisel Çay

uyku getiren çaylar
Bizi Paylaşın

Kimi bitkisel çaylar, sakinleştirici özellikleri nedeniyle uyku getirmektedir. Uyku getiren çaylar listesinde, siz değerli Blog A’dan Z’ye okurlarına, 13 tane birbirinden harika bitki çayı sunacağız. Listemizde yer alan çaylar arasından dilediğinizi seçip, uyumadan önce onu içerseniz, uyku sürecinizi kolaylaştırırsınız.

Uyku getiren çaylar listesi birbirinden farklı kaynaklarca hazırlanmış olup, hem yerli hem de yabancı pek çok uzmanın görüşlerini içermektedir. Gündelik hayatta stres, kaygı, depresyon ve benzeri sorunlar içerisinde olduğunuz için uyumakta güçlük çekiyorsanız, listemizi incelemenizde fayda var.

Uyku Getiren Çaylar Hangileri?

Birden fazla sayıda çayın, uyku getirdiği bilinmektedir. Bu çaylardan kimi bitkiselken kimi ise laboratuvar ortamında kimyasal şekilde hazırlanmaktadır. Yazımızın ilerleyen kısmında yer alan listede, yalnızca bitkisel çaylara yer verilmiş olup, melatonin gibi kimyasal çaylara yer verilmemiştir.

Çay haricinde uyku getiren şeyler hakkında bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Tamamen bitkisel ve uyku getiren çaylar:

 • Limon balsımı çayı,
 • Çarkıfelek çayı,
 • Papatya çayı,
 • Manolya çayı,
 • Lavanta çayı,
 • Lale çayı,
 • Kediotu çayı,
 • Gotu kola çayı,
 • Nane çayı,
 • Ihlamur çayı,
 • Melisa çayı,
 • Şerbetçi otu çayı,
 • Rezene çayı,

Olarak listelenmektedir.

uyku getiren bitki çayları

Uyku Getiren Bitki Çayları (En İyi 13)

1) Limon Balsamı Çayı

2011 yılında yapılan bilimsel çalışmalara göre, limon balsamının yatıştırıcı etkisi olduğu saptandı. Tamamen organik olan limon balsamı çayı sayesinde, sizlerde daha rahat bir uyku çekebilirsiniz. Uyku getiren bitki çayları arasında yer alan bu çay, genel olarak yurtdışında oldukça fazla tüketilmektedir. Son yıllarda uyku üzerindeki etkisinin bilinirliği artmıştır.

Daha kaliteli sonuçlar almak için, %100 organik limon balsamı tercih etmenizi tavsiye ediyoruz. Bu çay genel olarak tıbbi amaçlar ile kullanılmaktadır. Limon balsamı çayı yaklaşık olarak 7 ila 12 dakika arasında demlenme süresine sahiptir.

2) Çarkıfelek Çayı

Çarkıfelek çayı, sakinleştirici ve yatıştırıcı özelliğe sahiptir. Tıpkı limon balsımı gibi, çarkıfelek çayı içinde 2011 yılında bilimsel bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Bilimsel araştırmanın sonucuna göre; 1 hafta boyunca, her gün çarkı felek çayı içen denekler, çarkı felek çayı içmeyen deneklere nazaran, daha iyi bir uyku kalitesine sahip olmuşlardır.

Uyku getiren bitki çayları arasında yer alan, çarkıfelek çayını denemediyseniz, denemenizi tavsiye ederiz. Özellikle stresli bir gün geçiriyorsanız, günün stresini azaltmak adına çarkıfelek çayı bire birdir.

3) Papatya Çayı

Papatya bitkisinden elde edilen papatya çayı da listemizde yer alan diğer bitkisel çaylar gibi uyku getirmektedir. Uyku getiren bitki çayı arayışındaysanız, papatya çayını denemelisiniz. Bu bitkisel çayın yapısında bulunan maddeler sayesinde, kaygıyı azalttığı tespit edilmiştir. Yani papatya çayını, bitkisel bir sakinleştirici olarak görmek de mümkündür.

Ayrıca papatya çayı, içeriğinde bulunan antioksidan özellikleri sayesinde, uyku haricinde pek çok yararı da beraberinde getirmektedir.

4) Manolya Çayı

Manolya çayı, sinir sistemimiz üzerinde sakinleştirici etkiye sahiptir. Bu bitkisel çay, manolya bitkisinin kabuklarından elde edilmekte ve binlerce yıldır uyku için tercih edilmektedir. Manolya çayının uyku getirmesinin temel nedeni ise manolya bitkisinin içeriğinde yer alan honokiol’dur. Honokiol, beyinde bulunan GABA reseptörleri ile ilişki kurarak, uykuya dalmak için geçen süreyi hızlandırır.

Uyku yapan bitki çayları listemizde yer alan manolyayı, tıpkı binlerce yıldır olduğu gibi uyku için kullanabilirsiniz. Ancak gece uykusunun önemi hepimizin için aşikar olduğu için, bazı araştırmalara da yer vermek istiyoruz. Yapılan araştırmaların bazıları, manolya çayının gece uykuya erken daldırmaya olanak tanıdığı fakat gece uyku süresini kısalttığını söylemektedir.

5) Lavanta Çayı

Lavanta kokusu denildiği zaman aklınıza ne geliyor? Duş jeli, nevresim takımı, yastık kılıfı ve daha nicesi lavanta kokusu içermektedir. Bunun en temel nedeni ise lavantanın sakinleştirici etkisidir. Uyku getiren bitki çayları listesinde tercih yapmakta zorlanıyorsanız, antik çağlardan beri sakinleştirici özelliği ile kullanılan lavantayı tercih edebilirsiniz.

2012 yılında uykusuzluk problemi yaşayan kadınlara, lavanta terapisi adında bilimsel bir çalışma yapılmıştır. Yapılan çalışma 12 hafta sürmüştür. 12 haftanın sonunda kadınların, araştırma öncesine nazaran daha kaliteli uyudukları tespit edilmiştir.

6) Lale Çayı

Lale çayı, strese, kaygıya, depresyona, huzursuz hissetmeye karşı oldukça iyi içeriklere sahip olan bir bitki çayıdır. Lale çayı sayesinde, olumsuz enerjilerden kurtularak, kendinizi daha sakin ve daha pozitif hissedebilirsiniz.

Uyku yapan çaylar genel olarak, vücut sistemimizde gevşeme oluşturmaktadırlar. Lale çayı adı verilen bitki çayı, sisteminizde oluşturduğu olumlu etkiler sonrasında, sizlerin daha rahat uyumasına olanak tanır. Bitki çayları arasında, uyku için en çok tercih edilenlerden biri olan bu çay, deneyenlerin olumlu yorumlarını almayı başarmıştır.

7) Kediotu Çayı

2010 yılında yapılan 18 farklı bilimsel araştırma sonucunda, kediotu çayının uyumaya yardımcı olduğu tespit edilmiştir. Kediotu çayı, bilim insanlarına göre, ufak bir uyku hapı niteliğindedir. Güçlü uyku getirici özelliği sayesinde, uyku rahatsızlıklarına da iyi gelmektedir. Eğer uyku problemleriniz varsa bu çayı muhakkak denemelisiniz.

8) Gotu Kola Çayı

Gotu kola çayı hakkında yapılan araştırmalar, gotu kolanın, anksiyeteye iyi geldiğini göstermektedir. Anksiyete probleminin de uyku için ne kadar sıkıntılı süreçler oluşturduğu düşünülürse bu çay uyku için birebirdir. Ülkemizde çok fazla yerde bulunmasa bile, internet üzerinden yapacağınız araştırmalar sonrasında, tamamen doğal gotu kola çayına erişim sağlayabilirsiniz.

9) Nane Çayı

Çay içtiğiniz zamanlar, geceleri çok enerjik oluyorsanız, içtiğiniz çayın türünü sorgulamalısınız. Nane çayı, kafein içermediği için, sizlere ekstra bir enerji vermez. Uyku için bitki çayı tercihiniz içerisinde muhakkak yer alması gereken nane çayı, aynı zamanda kas gevşetici özelliğe de sahiptir. Nanenin ferahlatan hissi ile birlikte bu çayı tüketebilir ve kendinizi sakinleştirebilirsiniz.

10) Ihlamur Çayı      

Ihlamur çayının uyuma sürecini hızlandırdığı ve sinirleri gevşettiği bilinmektedir. Buraya tıklayarak, ıhlamur çayı hakkında yazmış olduğumuz makalemize ulaşabilirsiniz. Gergin ve stresli zamanlar geçiriyorsanız, ıhlamur çayı içerek, daha rahat ve sakin biçimde uyuma olanağını kendinize tanıyabilirsiniz.

11) Melisa Çayı

Uyku ile sorun yaşıyorsanız, tamamen doğal ve bitkisel olan melisa çayını deneyin. Melisa çayı, uyku getiren çaylar arasında oldukça sık tercih edilmektedir. Aktarlar ve bitki uzmanları, melisa çayı ve uyku arasındaki bağı oldukça iyi bildikleri için, bu çayı uyku problemi yaşayan kişilere tavsiye ederler. Melisa çayı, sinir sistemini sakinleştirici özelliğe sahiptir.

12) Şerbetçi Otu Çayı

Sindirim sistemine, migrene, yorgunluğa, strese ve uykusuzluğa iyi geldiği bilinen şerbetçi otu çayı, listemizin 12. sırasında. Bu kadar olumlu etkiye sahip olduğu için, oldukça sağlıklı bir çay olan şerbetçi otu çayı, uykusuzluk probleminiz için denemeniz gereken bitki çayları arasındadır.

13) Rezene Çayı

Antik çağlardan beri kullanılmakta olan rezene bitkisinden yapılan çay, uykusuzluk problemleri için birebir. Uykusuzluk haricinde mide ve kas problemleri yaşıyorsanız, rezene çayı sizlere iyi gelecektir.

Eğer sürekli uykunuz geliyorsa bu çayları tüketmeniz sizlerde daha çok uyku yapacağı için tavsiye edilmez!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir