İçeriğe geç

Yeşil Çay Uyku Getirir Mi, Kaçırır Mı?

yeşil çay uyku getirir mi
Bizi Paylaşın

Yeşil çay ile uyku arasında ki bağın ne tür olduğu, hemen her yeşil çay kullanan tüketicilerin aklında bulunan sorundur. Yeşil çay uyku getirir mi? Hayır, yeşil çay ile uykunun erken gelmesi arasında bir bağ yoktur. Aksine, bu çay türünün, uyku açtığını söylemek bile mümkündür.

Yeşil çay uyku açar mı? Evet, içerdiği kafein miktarı nedeniyle yeşil çay tüketildiği zaman, kişinin uykusunu açabilir. Özellikle erkenden uyumanız gereken akşamlarda yeşil çay içmeniz, sizlerde uykusuzluk problemi oluşturabileceğinden, çok tavsiye edilmez.

Yeşil Çayın Vücudumuza Etkileri ve Uyku

Yeşil çay, vücut sistemimize oldukça fazla yarar sağlamaktadır. Antioksidan deposu olması, sağladığı yararlar arasından sadece bir tanesidir. Fakat, yeşil çayın içerisinde bulundurduğu kafein nedeniyle uyku kaçırması oldukça normaldir.

Akşam yeşil çay içmek uyku problemlerini beraberinde getirebilir. Bu sorunu yaşamamak adına, yatmaya yakın saatlerde yeşil çay tüketmemelisiniz.

Yeşil çayın ana 3 bileşenine detaylıca göz atacak olursak:

1)     Kafein

yeşil çay uyku

Kahve, çikolata veya çaylarda bulunan kafein, sinir hücrelerinin işlevini artırabilir. Yani, kafein tüketildiği zaman, kişide canlılık olması gayet doğaldır. Kişinin tepki süresi artarken yorgunluğunun azaldığı ve hafızasının kuvvetlendiği de gözlemlenebilir.

Yeşil çay uyku konusunda bu sebeple problem oluşturabilir. Yeşil çayı uyku getirmesi adına tüketmek ne yazık ki oldukça yanlıştır. Yeşil çayın sistemimize faydalı olduğu ve rahatlattığı doğrudur. Fakat, sistemimizi rahatlatırken aynı zamanda daha aktif hale getirdiği de unutulmamalıdır.

2)     Antioksidan Grubu

Yeşil çayın yararlarını her yerde duyuyor olmamızın temel nedeni, yeşil çayın içerdiği antioksidanlardır. Antioksidan gruplarını içerisinde barındıran yeşil çay, kişilere sağlık yönünden fayda sağlayabilir.

3)     Amino Asitler

Yeşil çay içerdiği aminoasitler sayesinde, beyin fonksiyonlarını iyileştirirken stresi de azaltmaktadır. Yeşil çay uyku getirir mi? Sorusunun yanıtı rahatlama ile karıştırılmamalı, yeşil çayın uyku getirmediği de hatırlanmalıdır.

Yeşil Çay ve Uyku Düzeni

Yeşil çayın içerdiği bazı maddeler sayesinde, daha kaliteli uyku uyumaya yardımcı olduğu da bilinen bir gerçektir. Theanine adlı amino asit sayesinde uykuya olumlu katkıları olduğu söylenmektedir.

Bu fikir, yeşil çay uyku ilişkisine daha yakından bakmamıza neden olur. Aslında içerdiği kafein miktarı sebebiyle uykuyu açan yeşil çay, içerdiği theanine adlı amino asit sayesinde de daha kaliteli uyku uyumaya yardımcı olabilir.

Kimi bilimsel çalışmalar ise; yeşil çayın içerdiği kafeinin, theanini blokladığı yönündedir. Daha detaylı bir bilimsel çalışma okumak isterseniz, muhakkak buraya tıklayarak yeşil çayın derinden incelendiği ve uyku ile ilişkisinin araştırıldığı bu makaleyi okuyabilirsiniz.

Normal çay için durum biraz daha farklı olabilir. Siyah çay ve diğer çay türleri hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Yeşil Çay Uyku Getirir Mi? Konu Özeti

yeşil çay uyku açar mı

Uyku ile yeşil çay arasında ki bağlantıyı, güzel bir biçimde sizlere aktardığımızı düşünüyoruz. İçerdiği amino asit sayesinde stresi azaltan ve uyku düzenine olumlu katkıda bulunan yeşil çay, içerdiği kafein nedeni ile uyku kaçırabilir.

Fakat, uykuyu anlık olarak kaçırması, uzun vadede daha kaliteli bir uykuyu bizlere sunamayacağı anlamına gelmemektedir. Yeşil çay uyku açar mı? Evet yeşil çayın içerdiği kafein nedeniyle uyku açtığı bilinmektedir. Peki, uyku kalitesini düşürür mü? Hayır, uyku kalitesine, strese ve beyin fonksiyonlarının daha iyi çalışmasına yardımcı olur.

Yeşilçay ile uyku arasında bulunan ilişki kadar, adaçayı ile uyku arasında bulunan ilişkide merak edilmektedir. “Adaçayı Uyku Yapar Mı, Kaçırır Mı” başlıklı yazımız sayesinde, bu sorunun cevabını da öğrenebilirsiniz.

Uyku ve yeşil çay arasında ki bilinmez de biraz bu ikilemden kaynaklanmaktadır. Yeşil çay içildikten sonra, daha rahat uyunmasına karşılık, uyku saatinde gecikmeler yaşanabilmektedir.

Yazımızı beğendiyseniz, buraya tıklayarak sağlık alanında daha fazla içerik bulabilirsiniz. Eğer yeşil çay uyku arasında ki ilişkiyi daha net görmek istiyorsanız, yukarı da sizlerle paylaştığımız linke gidebilirsiniz.

Yemekten sonra uyku gelmesi sorununuz varsa buraya tıklayabilirsiniz.

Uyku getiren şeyler neler, merak ediyorsanız, buraya tıklayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir