İçeriğe geç

Açık Maliyet Nedir? Açık Maliyet Örnekleri

açık maliyet nedir
Bizi Paylaşın

İktisat terimleri arasında sıklıkla duyulan açık maliyet nedir sorunun yanıtı aslında karmaşık gibi görünse de nettir. Açık maliyet, açıkça tanımlanabilen bir ödeme türüne verilen isimdir. Bir iş yerinin satın almak zorunda olduğu ürünlerin maliyetidir. Muhasebe tarafından tutulabilen tüm maliyetler bu sınıfta yer almaktadır.

Genellikle fabrikaların üretimden kaynaklı ödedikleri zorunlu ödemeler olarak çıkan paraya da denmektedir. İş yeri sahipleri dışında da gelirlerin kullanıldığı açık maliyet üretimde ve işletmede kullanılan tüm ara malzemelere ve zorunlu ihtiyaçlara ödenen maliyettir. Açık maliyet ile yapılan tüm harcamaların bir karşılığı olmayabilir.

Açık Maliyet Nedir?

Özellikle maliye ve muhasebe alanlarında sıklıkla karşımıza çıkan açık maliyet nedir sorusu pek bilinmese de aslında çoğu iş yerinin giderleri arasında yer alan bir terimdir. İktisadi anlamda açık maliyet; bir iş yerinin üretime bağlı zorunlu ödemelerini sembolize eder. Açık hesap anlamına da yakından benzeyen bu terimde aslında yapılan harcamaların bir karşılığı beklenmemektedir.

Ara stok veya sarf malzemelerinin çoğu açık hesaptan alınmaktadır. Açık maliyet ile yapılan tüm harcamalar şirketler tarafından muhasebe kaydı altına alınabilmektedir. Bu sayede giderlerin kaydının tutulması ve yapılan harcamaların gerekli olup olmadığı takip edilebilir ve açık maliyet giderlerinin azaltılması çalışması yapılabilmektedir. Açık maliyet halk arasında muhasebe maliyeti olarak bilinmektedir.

Açık Maliyet Nasıl Hesaplanır?

Özellikle de büyük şirketlerin yanı sıra hemen hemen tüm işletmelerde açık maliyet nasıl hesaplanır araştırılması yapılmaktadır. İktisadi olarak açık maliyetin hesaplanması, şirketin o seneki veya belirlediği bir zaman dilimindeki toplam hasılattan muhasebe karını çıkartması ile hesaplanmakta ve muhasebe kayıtlarına geçmektedir.

Açık Maliyet Örnekleri

Açık maliyet örnekleri vermek gerekirse bunlardan en önemlisi ve çoğu şirkette muhasebe maliyeti olarak kayda geçen örnek gıda ve çöp ambalajları olmaktadır. Şirketlerin kar oranları ile açık maliyet harcamaları birbiri ile bağımlı değişkenlik göstermektedir.

Hemen hemen her gün şirketlerin açık maliyeti olmakta ve çalışan sayısı, yapılan üretimin niteliği ve hacmi arttıkça fazlalaşmaya başlar. Örneğin 500 kişilik bir şirketin açık maliyet giderleri 200 kişilik bir firmaya göre daha fazla olabilmektedir. Tabii bu değişim yapılan üretimin niteliğine ve kâr marjına da bağlıdır.

Bu içerikler ilginizi çekebilir:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir